Reklama
reklama

Fakulta upravila fotku letadla. Aerolinkám se nelíbí vyretušovaný název

Masarykova univerzita bojuje proti plagiátorství. Přitom ještě minulý čtvrtek měla fakulta sociálních studií na svém webu fotografi i dopravního letadla, k jejímuž použití nedal jeho majitel souhlas a která navíc byla upravena způsobem, který by mohl skončit i jinak než dohodou.

Nešťastný způsob propagace mobility studentů má na svých internetových stránkách Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity. Článek na toto téma doprovází ilustrační fotografie letadla typu Boeing 747, ovšem nákladního. Aby toho nebylo málo, fotografie byla upravená a k jejímu použití nedal provozovatel letadla svolení. „Použití této fotografie, navíc takto upravené, jsme určitě neschválili,“ potvrdila mluvčí letecké společnosti Cargolux Martine Scheurenová. Název firmy, který je na jejích letadlech obvykle vyveden velkým černým písmem, na fotografii zcela chybí.

 

Příslušnost stroje ale prozrazuje nezaměnitelné logo na ocasní ploše a barevné pruhy po stranách. „Asi to nebyl zlý úmysl, jen lenost a snaha
ušetřit si práci jednoduchým bílým letadlem. Letadla známějších komerčních aerolinek jsou pestřejší a retušovat by nešla. Úsměvné je, že škola posílá studenty na stáže nákladním letadlem bez oken,“ říká s nadsázkou brněnský fotograf z komunity kolem serveru Planes.cz.

Podle mluvčí univerzity Terezy Fojtové vyrobila prezentaci fakulty brněnská agentura Exact Design. Za obsah webu ale odpovídá škola. „Retuš názvu společnosti souvisí s tím, že ze strany univerzity a fakulty je obvyklý požadavek na odstranění možných spojitostí mezi akademickou sférou
a konkrétními produkty či společnostmi,“ vysvětluje majitel agentury Pavel Jílek.

 

Fotografie podle něj pravděpodobně pochází z volné fotobanky, ale s odstupem času je těžké zdroj dohledat. „K žádnému reálnému poškození společnosti Cargolux nemohlo dojít z důvodů zcela se míjejících cílových skupin a odlišných oblastí zájmu, to vše podtrženo nekomerčním charakterem činnosti veřejné vysoké školy,“ tvrdí Jílek.

Společnost Cargolux nejspíše nebude z použití upravené fotografie dělat vědu. „Obrátím se na školu, aby fotografi i odstranila,“ uvedla mluvčí aerolinek Martine Scheurenová minulý čtvrtek. Škole by teoreticky hrozily mnohem větší problémy, protože livery leteckých společností, tedy kombinace loga, barev a názvu, jsou chráněným duševním vlastnictvím.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře