Reklama
reklama

Fakulta si připomíná tragédii: Před 45 lety zahynulo v lavině šest studentů VUT

Běžný lyžařský pobyt studentů elektrotechnické fakulty Vysokého učení technického z Brna se před 45 lety - 16. ledna 1968 - změnil ve Vysokých Tatrách v nebývalou tragédii. Krátce po desáté hodině ráno se totiž z hřebene u vrchu Kubínska hoľa uvolnila půl kilometru široká lavina, která se stokilometrovou rychlostí zřítila na nic netušící skupinu u horské chaty. Z 57 lyžařů jich sněhová masa uvěznila 53, šest z nich nepřežilo, osm bylo vážně zraněno.

Šlo o studenty prvního ročníku. Na svahu za chatou, na cvičné louce s vlekem měli absolvovat povinný lyžařský výcvik. Neštěstí se stalo, když se studenti druhý den pobytu rozřadili do družstev a měli začít lyžovat. Bylo mlhavo s mírným větrem, přesto mezi studenty vládla veselá nálada. „Už když jsme přijížděli do Kubína, bylo vidět, že napadalo hodně sněhu. V ten osudný den jsem na svah přišel asi o čtvrt hodiny později, první družstvo už lyžovalo a znovu šlapalo nahoru. A najednou byl slyšet zvuk, který na svah nepatřil,“ popsal v televizním dokumentu o neštěstí okamžiky pádu laviny vedoucí výcviku Eduard Hrazdíra.

 

Studenti, kteří přežili, pak vyprávěli, jak nejdříve viděli, jak kolem nich po svahu běží kuličky sněhu. Nad hlavou na vrcholu kopce už ale měli tmavý pruh a lavina s rachotem přerazila horní stanici vleku a strhla lano.

Obrovská síla lámala stromy a smetla všechno, co jí přišlo do cesty," popsal lavinu, která se zastavila až 600 metrů pod chatou, tehdejší náčelník místní horské služby. Obětem už nebylo pomoci, jejich těla se našla až po hodinách zaklíněná mezi stromy. Záchranu zasypaných studentů zkomplikovalo také to, že lavina přerušila i telefonní vedení, a tak se pro pomoc museli na lyžích vydat dva zdatní studenti - lyžaři až do Dolního Kubína. Na svahu zahynuli Miloš Kalabis, Miloslav Zika, Zdeněk Mikulica, Marie Fialová, Milan Havránek a Petr Navrátil.

 

„Od toho neštěstí se každý rok se na místě schází pamětníci, vrstevníci a příbuzní studentů a také zástupci z fakulty. Letos se navíc připravuje publikace o životě fakulty, ve kterém bude tato událost zaznamenána,“ uvedla mluvčí VUT Jitka Vanýsková.

 

Policejní vyšetřování nezjistilo nic a nikoho, koho by šlo z neštěstí vinit. Z Kubínské hoľy nikdy dříve, ani už nikdy poté lavina nespadla. Sjezdovka  tam byla zrušena, místní lidé tam vysázeli les. Mrtvé brněnské vysokoškoláky připomíná památník ze dřeva a kamenů, který vyrostl na místě lavinového pole. Ani chata už neexistuje, vyhořela v roce 1973.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Máte rádi přírodu? Adoptujte si kousek. I tak by se dal popsat brněnský adopční program pro veřejnou zeleň. Kdokoli, kdo by měl zájem, může pečovat o kousek veřejné zeleně ve svém okolí. Adoptovat si...
19.03.2018 - 16:38
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Již 9. ročník Velikonočních slavnost se uskuteční na náměstí Svobody. Od pátku až do 1. dubna na zájemce čeká zpěv, tanec, hudba a 40 stánků s nejrůznějším sortimentem.
19.03.2018 - 11:22
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Kvůli politické situaci se strážníci v sobotu zabývali potyčkou v baru ve Starém Lískovci. Trojice se nepohodla s mladíkem kvůli uprchlické krizi.
19.03.2018 - 07:40
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Chodíme po městě každý den, ale málokdy se zastavíme a rozhlédneme se kolem sebe. Brněnské budovy přitom nabízí úžasnou architekturu, která je často opěvována pouze turisty, kteří se na rozdíl od nás...
18.03.2018 - 08:40
Komentáře