Reklama
reklama

Fakulta si připomíná tragédii: Před 45 lety zahynulo v lavině šest studentů VUT

Běžný lyžařský pobyt studentů elektrotechnické fakulty Vysokého učení technického z Brna se před 45 lety - 16. ledna 1968 - změnil ve Vysokých Tatrách v nebývalou tragédii. Krátce po desáté hodině ráno se totiž z hřebene u vrchu Kubínska hoľa uvolnila půl kilometru široká lavina, která se stokilometrovou rychlostí zřítila na nic netušící skupinu u horské chaty. Z 57 lyžařů jich sněhová masa uvěznila 53, šest z nich nepřežilo, osm bylo vážně zraněno.

Šlo o studenty prvního ročníku. Na svahu za chatou, na cvičné louce s vlekem měli absolvovat povinný lyžařský výcvik. Neštěstí se stalo, když se studenti druhý den pobytu rozřadili do družstev a měli začít lyžovat. Bylo mlhavo s mírným větrem, přesto mezi studenty vládla veselá nálada. „Už když jsme přijížděli do Kubína, bylo vidět, že napadalo hodně sněhu. V ten osudný den jsem na svah přišel asi o čtvrt hodiny později, první družstvo už lyžovalo a znovu šlapalo nahoru. A najednou byl slyšet zvuk, který na svah nepatřil,“ popsal v televizním dokumentu o neštěstí okamžiky pádu laviny vedoucí výcviku Eduard Hrazdíra.

 

Studenti, kteří přežili, pak vyprávěli, jak nejdříve viděli, jak kolem nich po svahu běží kuličky sněhu. Nad hlavou na vrcholu kopce už ale měli tmavý pruh a lavina s rachotem přerazila horní stanici vleku a strhla lano.

Obrovská síla lámala stromy a smetla všechno, co jí přišlo do cesty," popsal lavinu, která se zastavila až 600 metrů pod chatou, tehdejší náčelník místní horské služby. Obětem už nebylo pomoci, jejich těla se našla až po hodinách zaklíněná mezi stromy. Záchranu zasypaných studentů zkomplikovalo také to, že lavina přerušila i telefonní vedení, a tak se pro pomoc museli na lyžích vydat dva zdatní studenti - lyžaři až do Dolního Kubína. Na svahu zahynuli Miloš Kalabis, Miloslav Zika, Zdeněk Mikulica, Marie Fialová, Milan Havránek a Petr Navrátil.

 

„Od toho neštěstí se každý rok se na místě schází pamětníci, vrstevníci a příbuzní studentů a také zástupci z fakulty. Letos se navíc připravuje publikace o životě fakulty, ve kterém bude tato událost zaznamenána,“ uvedla mluvčí VUT Jitka Vanýsková.

 

Policejní vyšetřování nezjistilo nic a nikoho, koho by šlo z neštěstí vinit. Z Kubínské hoľy nikdy dříve, ani už nikdy poté lavina nespadla. Sjezdovka  tam byla zrušena, místní lidé tam vysázeli les. Mrtvé brněnské vysokoškoláky připomíná památník ze dřeva a kamenů, který vyrostl na místě lavinového pole. Ani chata už neexistuje, vyhořela v roce 1973.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře