Reklama
reklama

Expedici vědců z univerzity do Antarktidy zkrátilo zamrzlé moře

Celoplošný zámrz hladiny Wedellova moře zkomplikoval v pořadí již sedmou expedici vědců na antarktickou vědeckou stanici Johanna Gregora Mendela, kterou na ostrově Jamese Rosse provozuje Masarykova univerzita.

Mořský led také znemožnil letošní rekordní dvacetičlenné výpravě některé plánované aktivity na sousedním ostrově Vega či dosažení vzdálenějších lokalit ostrova Jamese Rosse. I když zámrz počátkem března lokálně povolil, byla situace pro plavbu v tamních vodách nepříznivá a vědci tak museli stanici opustit zhruba o dva týdny dříve, než plánovali. „Výzkumníci získali i přes zkrácený čas pobytu velké množství vědeckých dat a vzorků, na kterých budou dál pracovat v zázemí svých domovských ústavů a laboratoří,“ uvedl vedoucí expedice Pavel Kapler.

 

  

 

Odborníci se i letos v Antarktidě zaměřili na zkoumání lokálních klimatických podmínek odledněné severní části ostrova Jamese Rosse, měření a hodnocení rychlosti ústupu ledovců či rozmrzání vrstvy trvale zmrzlé půdy. Zabývali se proměnlivostí UV záření během každoročního úbytku stratosférického ozónu nad Antarktidou. Pokračovali ve výzkumu adaptačních mechanismů vegetace na extrémní klimatické podmínky a v simulacích jejich reakce na klimatickou změnu; věnovali se také studiu biodiverzity mikroorganismů či parazitologii antarktických ryb. Zkoumali společenstva rostlin a živočichů z období křídy zachovaná v usazených horninách, či následky a projevy podledovcové vulkanické činnosti.

 

  

 

Doposud nejpočetnější expedice byla složená z vědců z Masarykovy univerzity, České geologické služby a Vysokého učení technického v Brně. Ve výpravě byli i dva Slováci a jeden Rus.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Komentáře