Reklama
reklama

Expedici vědců z univerzity do Antarktidy zkrátilo zamrzlé moře

Celoplošný zámrz hladiny Wedellova moře zkomplikoval v pořadí již sedmou expedici vědců na antarktickou vědeckou stanici Johanna Gregora Mendela, kterou na ostrově Jamese Rosse provozuje Masarykova univerzita.

Mořský led také znemožnil letošní rekordní dvacetičlenné výpravě některé plánované aktivity na sousedním ostrově Vega či dosažení vzdálenějších lokalit ostrova Jamese Rosse. I když zámrz počátkem března lokálně povolil, byla situace pro plavbu v tamních vodách nepříznivá a vědci tak museli stanici opustit zhruba o dva týdny dříve, než plánovali. „Výzkumníci získali i přes zkrácený čas pobytu velké množství vědeckých dat a vzorků, na kterých budou dál pracovat v zázemí svých domovských ústavů a laboratoří,“ uvedl vedoucí expedice Pavel Kapler.

 

  

 

Odborníci se i letos v Antarktidě zaměřili na zkoumání lokálních klimatických podmínek odledněné severní části ostrova Jamese Rosse, měření a hodnocení rychlosti ústupu ledovců či rozmrzání vrstvy trvale zmrzlé půdy. Zabývali se proměnlivostí UV záření během každoročního úbytku stratosférického ozónu nad Antarktidou. Pokračovali ve výzkumu adaptačních mechanismů vegetace na extrémní klimatické podmínky a v simulacích jejich reakce na klimatickou změnu; věnovali se také studiu biodiverzity mikroorganismů či parazitologii antarktických ryb. Zkoumali společenstva rostlin a živočichů z období křídy zachovaná v usazených horninách, či následky a projevy podledovcové vulkanické činnosti.

 

  

 

Doposud nejpočetnější expedice byla složená z vědců z Masarykovy univerzity, České geologické služby a Vysokého učení technického v Brně. Ve výpravě byli i dva Slováci a jeden Rus.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře