Reklama
reklama

Epidemie dorazila na jih Moravy. Místo chřipky ale mají lidé respirační potíže

Zatímco v okolních krajích na Zlínsku a Vysočině už několik týdnů řádí virus chřipky, na jižní Moravě se čekárny plní pacienty pozvolna. Podle hygieniků je jižní Morava na začátku chřipkové epidemie, která bude kulminovat v příštích dvou týdnech.

Podle posledních čísel už hygienici zaznamenali  1793 nemocných chřipkou na 100 tisíc obyvatel, hranice epidemie je přitom 1700 případů. „Nemocnost vzrostla hlavně ve školách mezi dětmi ve věku šest až devět let,“ uvedla krajská epidemioložka Renata Vaverková s tím, že zatím ale nad závažnými případy chřipky převažují akutní respirační infekce.

 

Důvod k panice není, ale nemoc se nesmí v žádném případně podceňovat. Nejvíce ohroženi jsou zejména chronicky nemocní, u nichž mohou nastat komplikace, například zápal plic. Do skupiny ohrožených patří starší lidé, kteří mají oslabenou imunitu a také malé děti, které naopak imunitu nemají ještě vyvinutou. A samozřejmě obézní pacienti, dále lidé dlouhodobě oslabení stresem a kuřáci. Od prosince se v kraji akutní formou chřipky nakazilo jedenáct lidí. „Šlo o devět mužů a dvě ženy z Brna, Znojma, Břeclavi a Kyjova, všichni byli v tomto případě napojeni na umělou plicní ventilaci. Tři muži bohužel zemřeli,“ shrnula Vaverková.

 

Lékaři doporučují zvýšit přísun vitamínů. Pomůže vitamin C a B v přírodní podobě, tedy citrusy, celozrnné pečivo a hodně spánku a odpočinku.

 

Fakultní  nemocnice Brno také dostala z ministerstva zdravotnictví tisíc dávek přípravku Tamiflu, který působí proti virům.

 

O případném doporučení týkajícího se zákazu návštěv v nemocnicích ještě hygienici nerozhodli. Vaverková zároveň opět připomenula, že současná hysterie způsobená možnou epidemií by nemusela být zdaleka taková, kdyby se proti chřipce nechalo včas naočkovat více lidí.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Stany záchranářů Foto: ZZS JMK
Olympijský park na výstavišti plný různých sportů s sebou přináší i drobná zranění. Hned první týden stihli záchranáři ošetřit téměř dvacítku pacientů.
15.02.2018 - 11:45
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Pes, který utekl majitelce do psího výběhu, pomohl policii s odhalením osoby v pátrání. Majitelka zatoulaného psa jej našla u strážníků, kteří si ověřili totožnost ženy. Ukázalo se, že právě...
15.02.2018 - 07:48
Komentáře