Reklama
reklama

Epidemie dorazila na jih Moravy. Místo chřipky ale mají lidé respirační potíže

Zatímco v okolních krajích na Zlínsku a Vysočině už několik týdnů řádí virus chřipky, na jižní Moravě se čekárny plní pacienty pozvolna. Podle hygieniků je jižní Morava na začátku chřipkové epidemie, která bude kulminovat v příštích dvou týdnech.

Podle posledních čísel už hygienici zaznamenali  1793 nemocných chřipkou na 100 tisíc obyvatel, hranice epidemie je přitom 1700 případů. „Nemocnost vzrostla hlavně ve školách mezi dětmi ve věku šest až devět let,“ uvedla krajská epidemioložka Renata Vaverková s tím, že zatím ale nad závažnými případy chřipky převažují akutní respirační infekce.

 

Důvod k panice není, ale nemoc se nesmí v žádném případně podceňovat. Nejvíce ohroženi jsou zejména chronicky nemocní, u nichž mohou nastat komplikace, například zápal plic. Do skupiny ohrožených patří starší lidé, kteří mají oslabenou imunitu a také malé děti, které naopak imunitu nemají ještě vyvinutou. A samozřejmě obézní pacienti, dále lidé dlouhodobě oslabení stresem a kuřáci. Od prosince se v kraji akutní formou chřipky nakazilo jedenáct lidí. „Šlo o devět mužů a dvě ženy z Brna, Znojma, Břeclavi a Kyjova, všichni byli v tomto případě napojeni na umělou plicní ventilaci. Tři muži bohužel zemřeli,“ shrnula Vaverková.

 

Lékaři doporučují zvýšit přísun vitamínů. Pomůže vitamin C a B v přírodní podobě, tedy citrusy, celozrnné pečivo a hodně spánku a odpočinku.

 

Fakultní  nemocnice Brno také dostala z ministerstva zdravotnictví tisíc dávek přípravku Tamiflu, který působí proti virům.

 

O případném doporučení týkajícího se zákazu návštěv v nemocnicích ještě hygienici nerozhodli. Vaverková zároveň opět připomenula, že současná hysterie způsobená možnou epidemií by nemusela být zdaleka taková, kdyby se proti chřipce nechalo včas naočkovat více lidí.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Včera před desátou hodinou večer přijali záchranáři oznámení, že ve vodní nádrži Nové Mlýny se topí mladý muž.
12.08.2018 - 19:56
Komentáře