Reklama
reklama

Dželada Asrak se po bitce mezi samci rok léčila. Nyní se vrací do výběhu

Do výběhu opic dželad v brněnské zoologické zahradě se vrátil samec Asrak. Téměř rok ho ošetřovatelé léčili po zranění, který utrpěl při potyčce se samci Heikem a Helgem. Vzhledem k tomu, že Asrak je po delším pobytu v izolaci částečně oslaben a oproti ostatním samcům v nevýhodě, sledují chovatelé pečlivě jeho návrat do skupiny.

V roce 2011, při jedné šarvátce mezi samci, došlo k vážnému zranění Asraka. Ten přišel o část svaloviny na hýždi a uvažovalo se dokonce o jeho utracení.  Nakonec se vedení zoo rozhodlo pokusit se Asraka léčit. Přes počáteční skeptické prognózy se nakonec podařilo dostat samce do tak dobré kondice, že se dnes mohl vrátit k původní skupině.

 

První seznámení mezi dželadami vyústilo v malou „výměnu názorů“, při které došlo k drobným  zraněním. „Takové události jsou mezi zvířaty normální, dochází k narovnání vztahů. V současnosti to vypadá, že se vše uklidnilo a tito tři samci si navzájem „ujasňují“ své pozice ve skupině,“ vysvětlil ředitel zoo Martin Hovorka. O tom, jestli bude společné soužití tří dželad fungovat, rozhodnou následující týdny.

 
Do budoucna plánuje brněnská zoo rozšířit skupinu těchto opic až na deset  jedinců. Dželady dorazily do brněnské zoo v roce 2005. Samci Helge a Heiko přicestovali do Brna z Německa, Asrak z Francie. Několik let na sebe strhával pozornost zejména notorický útěkář Heiko.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře