Reklama
reklama

Dželada Asrak se po bitce mezi samci rok léčila. Nyní se vrací do výběhu

Do výběhu opic dželad v brněnské zoologické zahradě se vrátil samec Asrak. Téměř rok ho ošetřovatelé léčili po zranění, který utrpěl při potyčce se samci Heikem a Helgem. Vzhledem k tomu, že Asrak je po delším pobytu v izolaci částečně oslaben a oproti ostatním samcům v nevýhodě, sledují chovatelé pečlivě jeho návrat do skupiny.

V roce 2011, při jedné šarvátce mezi samci, došlo k vážnému zranění Asraka. Ten přišel o část svaloviny na hýždi a uvažovalo se dokonce o jeho utracení.  Nakonec se vedení zoo rozhodlo pokusit se Asraka léčit. Přes počáteční skeptické prognózy se nakonec podařilo dostat samce do tak dobré kondice, že se dnes mohl vrátit k původní skupině.

 

První seznámení mezi dželadami vyústilo v malou „výměnu názorů“, při které došlo k drobným  zraněním. „Takové události jsou mezi zvířaty normální, dochází k narovnání vztahů. V současnosti to vypadá, že se vše uklidnilo a tito tři samci si navzájem „ujasňují“ své pozice ve skupině,“ vysvětlil ředitel zoo Martin Hovorka. O tom, jestli bude společné soužití tří dželad fungovat, rozhodnou následující týdny.

 
Do budoucna plánuje brněnská zoo rozšířit skupinu těchto opic až na deset  jedinců. Dželady dorazily do brněnské zoo v roce 2005. Samci Helge a Heiko přicestovali do Brna z Německa, Asrak z Francie. Několik let na sebe strhával pozornost zejména notorický útěkář Heiko.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře