Reklama
reklama

Dušan Vitázek

Hybnou silou nového muzikálu Jekyll a Hyde v Městském divadle Brno je podle slov kritiků Dušan Vitázek. Držitel prestižní divadelní ceny Thálie z roku 2004 za roli v muzikálu Hair letos získal další nominaci. Kdo ho ovšem viděl v muzikálech Mary Poppins nebo Chicago, jen stěží se bude rozhodovat, který jeho výkon byl lepší. Manžel herečky Pavly Vitázkové, známé ze seriálu Cesty domů, nedá na brněnské divadlo dopustit. „Ukažte mi  jedno město na světě, kde mohu jít ráno se psem do lesa, pak sjet na kole do divadla a večer hrát světový muzikál. Takové město nikde jinde není,“ říká sympatický herec. 

Jak jste se stal muzikálovým hercem?

 

Jsem ze slovenského Trenčína a přes Brno jsme jezdili s partou na čundry. Jednou jsme šli  s kytarou na zádech okolo Janáčkovy akademie a jedna holka mi říká, že tam otevírají obor muzikálové herectví, a že to musím zkusit. Nebral jsem to vážně, ale když jsem končil školu, zkusil jsem to. A vyšlo to.

 

Chtěl jste vždycky hrát a zpívat v muzikálech?

 

Ne. Dokonce jsem přemýšlel o operním zpěvu. Ale tam, mě učitel hned upozornil na nutnost stále cvičit hlas a disciplínu, což by znamenalo konec kytary a večírků. A pak jsem se i díky naší fantastické profesorce Janě Janěkové do školy i muzikálu zamiloval. Přitom jsem předtím byl v divadle asi jen třikrát.

 

Je těžké být v dnešní době být hercem?

 

V Brně je to fantastické. Hlavně díky řediteli Stanislavu Mošovi. Vybudoval tady divadelní zázemí a práce máme tolik, že nemáme čas věnovat něčemu jinému. Ani bez castingu bych nemohl kývnout na nic jiného. Odehrává se tu úplný zázrak. Děláme tu světové muzikály, vydobili jsme si pozici u produkcí a jezdíme po Evropě. Máme plné divadlo lidí a živý orchestr a pro mě je úžasné, že se toho mohu účastnit, že tu teď zrovna u toho jsem.

 

Co byl váš průlom v kariéře?

 

Neměl jsem žádnýn průlom, naskočil jsem, rozezpíval se a od té doby valím.

 

Prý nemáte rád označení muzikálový herec?

 

Muzikál má kvůli některým projektům v Praze zkažené jménou. Já říkám, že se věnuji hudebnímu divadlu, ale nejdůležitější pro mě je, že jsem na jevišti.

 

Máte ambice hrát jinde, než v Brně?

 

Prahu bych přeskočil. A hledím k Vídni a Londýnu. Mým prokletím je ale to, že nemám ambice, nemám lokty a nechci se někam tlačit. Uvnitř mám malou duši a velký respekt z věcí, které v Brně v divadle děláme.

 

Z koho si berete příklad, kdo je vaším idolem?

 

Jsem velmi komplikovaný a nemám sny ani idoly. Nemám oblíbenou kapelu, zpěváka ani muzikálovou hvězdu. Když mě někdo osloví, vezmu si z něj to nejlepší.

 

Pro Mary Poppins jste se učil stepovat hlavou dolů, zavěšený za provazy. Co taková role obnáší?

 

Mít dobrou fyzičku. Musím být rychlý, mrštný a vlastně celý muzikál je ohromě náročný. Dirigent nasadí, orchestr začne hrát a herec musí makat. V činohře je oproti muzikálu klid.

 

Máte v hlavě asi dost rolí.

 

Beru to jako jednu práci, nemám to rozdělené na hry a role. Je to strašně namáhavý, psychicky i technicky. Například skákat z Krásky a Zvíře do Bídníků. Hlavní ale je, že mě to baví a zvládnout to vše beru jako výzvu. Je vlastně zábava sedět na tolika židlích, je to naplňující.

 

Táhnou vás filmy a seriály?

 

Ne, na české filmy a seriály nemám vizáž. Otočím se a kameraman radši uskočí. Možná až se bude točit nějaký český Barbar Conan. V tom bych se viděl – dlouhý meč a vítr ve vlasech.

 

Co pro vás znamená divadelní cena Thálie?

 

Z profesního hlediska nic. Nedělám atletiku, kde je titul vrchol. Umění je neuchopitelná věc. Dvaceti lidem se mohu líbit a dalším dvaceti ne. Navíc Thálie jako ocenění v muzikálovém herectví nemá tradici. 

 

V jaké nové roli se na vás diváci mohou těšit?

 

V Divé Báře budu hrát myslivce a pak v rokové kapele v Očistci. Těším se na obě role.

 

Vaší manželkou je herečka. Jak vedle sebe fungují dva mladí herci s množstvím rolí?

 

My doma osobní a profesní život moc nerozdělujeme. Ani nic neplánujeme. Kdybychom si třeba už v lednu objednali zájezd, Pavlínka je schopná se půl roku stresovat. Máme rádi sporty. Já třeba dělám od všeho něco, ale nic zásadně. Jezdím na kole, koni, plavu, lyžuju, vyrážíme na skialpy. A ze skříně vytáhnu jednou za čas křídlo – padák. A protože to nedělám často, slítnu si pak za Brnem malou loučku u Lysic a adrenalin mi teče ušima. To mám rád.

 

Jste označován za nejtalentovanějšího muzikálového herce v Brně. Co tomu říkáte?

 

Stojím nohama na zemi pevně. Myslím, že i všichni lidi v mém blízkém okolí. O to je to snadnější.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Další z brněnských obchodních domů čekají změny. V letošním roce své vlastníky již změnila Olympie a Nákupní centrum Královo Pole, od srpna má nového majitele i Tesco u hlavního nádraží na ulici...
23.09.2017 - 08:37
Systém parkovací revoluce, který plánovali brněnští radní spustit v letošním roce, se odsouvá. Rezidentní parkování mělo ve středu města nejprve platit již od jara, poté se start přesunul na letošní...
22.09.2017 - 19:01
S nástupem dětí do škol a školek se pojí zvýšená nemocnost. Nárůst nemocnosti mezi dětmi bývá patrný pravidelně již od poloviny září a jde především o respirační onemocnění a infekční nemoci...
22.09.2017 - 13:46
Kvalita ovzduší v městě Brně a Jihomoravském kraji se výrazně zlepšuje, zaznamenaly to všechny typy stanic imisního monitoringu, které tento trend potvrzují od roku 2010. Silniční doprava je...
22.09.2017 - 07:55
Komentáře