Reklama
reklama

DPMB sleduje trendy a zajímá se o hybridní pohony

Neustále rostoucí ceny pohonných hmot a zaměření na ekologičtější způsob provozu – to jsou důvody, proč se Dopravní podnik města Brna zajímá o hybridní pohony autobusů. Jeden hybridní model budou v červenci a srpnu řidiči zkoušet na linkách brněnské MHD.

„Alternativní pohon je nezbytná cesta pro udržení kvality a rozsahu poskytovaných služeb. Zajímají nás především autobusy na CNG, bionaftu, elektrické pohony nebo hybridní pohony,“ vysvětlil generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

 

Právě autobus s hybridním pohonem, konkrétně model Volvo 7700, si vyzkouší řidiči DPMB. Nasadíme ho postupně na několik různých linek, abychom otestovali jeho vlastnosti v různých terénech a na různě dlouhých trasách.

 

„V odpoledních hodinách v pátek 20. července vyjede autobus na linku 57, kde bude v provozu přibližně do konce měsíce. V srpnu pak vystřídá ještě linky 52 a 67,“ upřesnil vedoucí dopravního odboru Jan Seitl.

 

U hybridních technologií existují dva základní principy řešení: sériový a paralelní. U sériového hybridu se k pohonu vozidla využívá výhradně elektrické energie. Hlavní zátěž je tak na elektromotoru, který svoji energii získává z trakčních baterií (případně superkapacitorů), a jakmile dojde k jejich vybití nebo poklesu kapacity pod určitou hranici, přichází ke slovu dieselový motor, jehož energie je ale v generátoru přeměněna na elektrickou a putuje k elektromotoru.

 

Paralelní hybrid funguje na jiném principu – jeho součástí je opět elektromotor a baterie, hlavní zátěž je ale na dieselovém motoru. Energie se tak na kola přenáší buďto přímo z dieselového motoru nebo z elektromotoru, případně z obou najednou. Vzájemně jsou oba motory propojeny převodovkou a mozkem celého pohonu je software, který sám vyhodnocuje, kdy bude vozidlem využíván určitý zdroj energie. Vedle těchto řešení hybridu existuje ještě řada dalších, které obě řešení kombinují. Volvo udává úsporu paliva v rozmezí 30 – 35 %.

 

„Zkušební provoz velmi pečlivě vyhodnotíme, protože naším cílem je, při udržení vysokého standartu kvality dopravní služby, nacházet efektivní cesty vedoucí k úsporám finančních prostředků,“ doplnil generální ředitel DPMB Miloš Havránek. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře