Reklama
reklama

DPMB sleduje trendy a zajímá se o hybridní pohony

Neustále rostoucí ceny pohonných hmot a zaměření na ekologičtější způsob provozu – to jsou důvody, proč se Dopravní podnik města Brna zajímá o hybridní pohony autobusů. Jeden hybridní model budou v červenci a srpnu řidiči zkoušet na linkách brněnské MHD.

„Alternativní pohon je nezbytná cesta pro udržení kvality a rozsahu poskytovaných služeb. Zajímají nás především autobusy na CNG, bionaftu, elektrické pohony nebo hybridní pohony,“ vysvětlil generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

 

Právě autobus s hybridním pohonem, konkrétně model Volvo 7700, si vyzkouší řidiči DPMB. Nasadíme ho postupně na několik různých linek, abychom otestovali jeho vlastnosti v různých terénech a na různě dlouhých trasách.

 

„V odpoledních hodinách v pátek 20. července vyjede autobus na linku 57, kde bude v provozu přibližně do konce měsíce. V srpnu pak vystřídá ještě linky 52 a 67,“ upřesnil vedoucí dopravního odboru Jan Seitl.

 

U hybridních technologií existují dva základní principy řešení: sériový a paralelní. U sériového hybridu se k pohonu vozidla využívá výhradně elektrické energie. Hlavní zátěž je tak na elektromotoru, který svoji energii získává z trakčních baterií (případně superkapacitorů), a jakmile dojde k jejich vybití nebo poklesu kapacity pod určitou hranici, přichází ke slovu dieselový motor, jehož energie je ale v generátoru přeměněna na elektrickou a putuje k elektromotoru.

 

Paralelní hybrid funguje na jiném principu – jeho součástí je opět elektromotor a baterie, hlavní zátěž je ale na dieselovém motoru. Energie se tak na kola přenáší buďto přímo z dieselového motoru nebo z elektromotoru, případně z obou najednou. Vzájemně jsou oba motory propojeny převodovkou a mozkem celého pohonu je software, který sám vyhodnocuje, kdy bude vozidlem využíván určitý zdroj energie. Vedle těchto řešení hybridu existuje ještě řada dalších, které obě řešení kombinují. Volvo udává úsporu paliva v rozmezí 30 – 35 %.

 

„Zkušební provoz velmi pečlivě vyhodnotíme, protože naším cílem je, při udržení vysokého standartu kvality dopravní služby, nacházet efektivní cesty vedoucí k úsporám finančních prostředků,“ doplnil generální ředitel DPMB Miloš Havránek. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře