Reklama
reklama

Dopravní podnik si posvítí na vandaly. Na policii podal trestní oznámení

Škodu téměř 50 milionů korun mají na svědomí vandalové, kteří škrábou nebo poleptávají skla v brněnských tramvajích. Vedení Dopravního podniku města Brna již došla trpělivost a podalo trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření z trestného činu poškození cizí věci.

„Poškrábaná okna se nelíbí nám a pochopitelně ani cestujícím. Boční okna nevyměňujeme, protože se ukázalo, že nedlouho po vyměnění se stejně opět stanou terčem vandalů. Tento názor s námi sdílela i většina lidí, kteří se vyjádřili k naší otázce „Máme je vyměnit“. Nemůžeme ale dál jen nečinně přihlížet ničení vozů. Proto jsme podali trestní oznámení,“ vysvětlil generální ředitel DPMB Miloš Havránek. Vyměňovat se ale musí okna čelní, aby měl řidič ničím nerušený výhled z vozu. A čelní okna bývají zpravidla také nejdražší.

 

Mezi nejvíce poškozené typy vozidel patří tramvaje typu KT8, které jsou obousměrné. Protože jde o dlouhý vůz, řidič má jen malý přehled o tom, co se děje v zadní části vozu. Proto se na těchto vozech objevuje řádění vandalů v nejvyšší míře. Snadným cílem pouličních ničitelů se stávají také B vozy v soupravě, kde jsou spřaženy dva nebo více vozů za sebou. „Výrazným pomocníkem v boji s vandalismem je kamerový systém. Ten funguje už několik let v tramvajích typu Porsche a jejich skla jsou téměř netknutá. Proto jsme přistoupili k rozšíření kamer i do ostatních typů vozidel a postupně jimi osazujeme novější tramvaje, například Varia nebo Anitry,“ uvedl provozní ředitel DPMB Jiří Valníček.

 

  

 

Kromě poškrábaných skel způsobují vandalové škody ve velké míře také sprejováním po karosériích vozidel nebo objektů, poškozováním označníků nebo jízdních řádů a ničením dalšího vybavení na zastávkách. „V loňském roce nás řádění vandalů stálo téměř 5 milionů korun. Za to už bychom pořídili například nový autobus. Není možné před vandalismem do nekonečna zavírat oči,“ zhodnotil situaci Havránek.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Krátce po velkých změnách ve vlakové dopravě během letních prázdnin musí cestující počítat s dalšími výlukami na železniční trati.
18.09.2017 - 08:30
Ceny bytů v České republice stále rostou a současný stav neovlivnily ani prázdninové měsíce. V meziročním srovnání nyní pořídí Češi nové bydlení až o 20 % dráž a průměrná rodina tak na vlastní...
17.09.2017 - 19:58
Komentáře