Reklama
reklama

Do Brna se vrací literární festival Měsíc autorského čtení

Se začátkem prázdnin se do Brna vrací i Měsíc autorského čtení. Za třináct let svého trvání prošel tento největší český literární festival hned několika změnami. Vznikl v Brně z iniciativy nakladatelství Větrné mlýny a postupně se rozšířil do dalších měst.

K Brnu se v posledních dvou letech přidaly Košice, Ostrava a Wrocław a kromě domácí literatury se od roku 2005 představuje také písemnictví jiné země, která je v daném roce čestným hostem. Letos se jím stalo Slovinsko.

 

V hlavním městě této malé evropské země Lublani se prý dodnes vzpomíná na to, jak se tady v hostinci Figovec kdysi drsně zpili básníci Karel Hynek Mácha a Slovinec France Prešeren, po němž je dnes v Lublani pojmenováno hlavní náměstí. Tuto historku zaznamenala jedna z účastnic Měsíce autorského čtení scénáristka, překladatelka, dramaturgyně a spisovatelka Radka Denemarková, která v Brně vystoupí 7. července.

 

Od 1. července do 3. srpna bude ve výše zmíněných městech prezentovat a interpretovat své vlastní texty 31 českých a slovenských, 22 polských a 31 slovinských spisovatelů. Prostor dostanou představitelé zahraniční a české klasiky, ale i začínající autoři a v souvislosti s doprovodným programem bude v Brně festival doprovázet Audio-vizuální kabinet, kde bude k vidění a slyšení to nejlepší, co k tématu literatura vyrobil Český rozhlas Brno. Dramaturgie akce se zaměřuje i na nová jména české literatury nebo na nová díla „starých mistrů“ a snaží se tak vždy reflektovat literární dění uplynulého roku.

 

V Brně se festival odehraje pod střechou Divadla Husa na provázku a jeho zahájení v neděli 1.7. bude mít poetický nádech, neboť se představí hned dva básníci. V 17 hodin to bude slovinská autorka Vida Mokrin Pauerová, která uvede svoji novinku Jupí pro jantar! (2012), již velmi zajímavě charakterizuje jako „kvantovo-kosmicko-humoristicko-feministickou sbírku básní“. Ve 20.30 hodin na ni poté naváže mladý český básník, překladatel a spisovatel Ondřej Buddeus. Celý program festivalu je k dispozici na adrese www.autorskecteni.cz

Autor: 
redakce
Aktuálně
K dalšímu neštěstí na jihomoravských železničních tratích došlo dnes ráno v Brně.
25.09.2017 - 13:54
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Komentáře