Reklama
reklama

Do Brna se vrací literární festival Měsíc autorského čtení

Se začátkem prázdnin se do Brna vrací i Měsíc autorského čtení. Za třináct let svého trvání prošel tento největší český literární festival hned několika změnami. Vznikl v Brně z iniciativy nakladatelství Větrné mlýny a postupně se rozšířil do dalších měst.

K Brnu se v posledních dvou letech přidaly Košice, Ostrava a Wrocław a kromě domácí literatury se od roku 2005 představuje také písemnictví jiné země, která je v daném roce čestným hostem. Letos se jím stalo Slovinsko.

 

V hlavním městě této malé evropské země Lublani se prý dodnes vzpomíná na to, jak se tady v hostinci Figovec kdysi drsně zpili básníci Karel Hynek Mácha a Slovinec France Prešeren, po němž je dnes v Lublani pojmenováno hlavní náměstí. Tuto historku zaznamenala jedna z účastnic Měsíce autorského čtení scénáristka, překladatelka, dramaturgyně a spisovatelka Radka Denemarková, která v Brně vystoupí 7. července.

 

Od 1. července do 3. srpna bude ve výše zmíněných městech prezentovat a interpretovat své vlastní texty 31 českých a slovenských, 22 polských a 31 slovinských spisovatelů. Prostor dostanou představitelé zahraniční a české klasiky, ale i začínající autoři a v souvislosti s doprovodným programem bude v Brně festival doprovázet Audio-vizuální kabinet, kde bude k vidění a slyšení to nejlepší, co k tématu literatura vyrobil Český rozhlas Brno. Dramaturgie akce se zaměřuje i na nová jména české literatury nebo na nová díla „starých mistrů“ a snaží se tak vždy reflektovat literární dění uplynulého roku.

 

V Brně se festival odehraje pod střechou Divadla Husa na provázku a jeho zahájení v neděli 1.7. bude mít poetický nádech, neboť se představí hned dva básníci. V 17 hodin to bude slovinská autorka Vida Mokrin Pauerová, která uvede svoji novinku Jupí pro jantar! (2012), již velmi zajímavě charakterizuje jako „kvantovo-kosmicko-humoristicko-feministickou sbírku básní“. Ve 20.30 hodin na ni poté naváže mladý český básník, překladatel a spisovatel Ondřej Buddeus. Celý program festivalu je k dispozici na adrese www.autorskecteni.cz

Autor: 
redakce
Aktuálně
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Komentáře