Reklama
reklama

Dluhy za komunální odpad neklesají, Brno má 50 tisíc dlužníků

Ještě tři dlouhé měsíce mají Brňané na uhrazení poplatku za komunální odpad. Ten se letos zvyšuje na 675 korun na osobu a rok. Bez ohledu na to, zda domácnost třídí nebo netřídí odpad. Navzdory masivní kampani brněnského magistrátu ale dlužníků neubývá. Roste ale také odpor zastupitelů některých městských částí, kteří se stavějí na stranu obyvatel a se zvyšováním poplatku nesouhlasí.

„Od roku 2002 se dluh pohybuje okolo sta milionů korun a dlužníků je asi šestačtyřicet tisíc,“ říká mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára. Magistrát přitom na svých internetových stránkách varuje, že v případě pozdní úhrady hrozí lidem penále. „Už v měsíci červnu může být nedoplatek zvýšen až na 2025 korun,“ varuje.

 

Brňanům se zvyšování nelíbí, zejména těm, kteří využívají nádoby na separovaný odpad a obecně usilují o to, aby odpadu produkovali co nejméně. „Mohlo by se to nějak zohlednit,“ myslí si obyvatel Starého Lískovce Jan Vlasák, který má před domem popelnice všech barev a využívá je. V přepočtu na měsíc činí poplatek necelých šedesát korun na osobu. Čtyřčlenná rodina ale uhradí jednorázově 2700 korun na rok, což už v rodinném
rozpočtu pozná. Jenže podle ekonoma Tomáše Trávníčka je poplatek za odpad jedním ze solidárních poplatků. „Lidé si musí uvědomit, že spousta rodin dostává různé příspěvky v hmotné nouzi. Ty jdou z kapes daňových poplatníků. Není možné, aby lidé požadovali služby a dávky, na které mají nárok, ale na druhou stranu nechtěli platit ty, ke kterým mají povinnost,“ vysvětluje Trávníček.

Podle mluvčího magistrátu Pavla Žáry exekuční řízení probíhají standardně už několik let. „V rámci těchto řízení se každý rok podaří vymoci asi pět milionů korun,“ říká mluvčí. Exekuce se může například vztahovat na stavební spoření, kdy dlužník přijde o státní podporu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Komentáře