Reklama
reklama

Dluhy za komunální odpad neklesají, Brno má 50 tisíc dlužníků

Ještě tři dlouhé měsíce mají Brňané na uhrazení poplatku za komunální odpad. Ten se letos zvyšuje na 675 korun na osobu a rok. Bez ohledu na to, zda domácnost třídí nebo netřídí odpad. Navzdory masivní kampani brněnského magistrátu ale dlužníků neubývá. Roste ale také odpor zastupitelů některých městských částí, kteří se stavějí na stranu obyvatel a se zvyšováním poplatku nesouhlasí.

„Od roku 2002 se dluh pohybuje okolo sta milionů korun a dlužníků je asi šestačtyřicet tisíc,“ říká mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára. Magistrát přitom na svých internetových stránkách varuje, že v případě pozdní úhrady hrozí lidem penále. „Už v měsíci červnu může být nedoplatek zvýšen až na 2025 korun,“ varuje.

 

Brňanům se zvyšování nelíbí, zejména těm, kteří využívají nádoby na separovaný odpad a obecně usilují o to, aby odpadu produkovali co nejméně. „Mohlo by se to nějak zohlednit,“ myslí si obyvatel Starého Lískovce Jan Vlasák, který má před domem popelnice všech barev a využívá je. V přepočtu na měsíc činí poplatek necelých šedesát korun na osobu. Čtyřčlenná rodina ale uhradí jednorázově 2700 korun na rok, což už v rodinném
rozpočtu pozná. Jenže podle ekonoma Tomáše Trávníčka je poplatek za odpad jedním ze solidárních poplatků. „Lidé si musí uvědomit, že spousta rodin dostává různé příspěvky v hmotné nouzi. Ty jdou z kapes daňových poplatníků. Není možné, aby lidé požadovali služby a dávky, na které mají nárok, ale na druhou stranu nechtěli platit ty, ke kterým mají povinnost,“ vysvětluje Trávníček.

Podle mluvčího magistrátu Pavla Žáry exekuční řízení probíhají standardně už několik let. „V rámci těchto řízení se každý rok podaří vymoci asi pět milionů korun,“ říká mluvčí. Exekuce se může například vztahovat na stavební spoření, kdy dlužník přijde o státní podporu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Svérázným způsobem se v Újezdu u Brna dostával do psychické kondice před několika dny čtyřiadvacetiletý mladík.
18.02.2018 - 08:24
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Komentáře