Reklama
reklama

“Divné“ medvědí pohyby

Nesprávné závěry dělají mnozí návštěvníci brněnské zoo, když chvíli pozorují některá zvířata, například lední medvědy. Hlavně rodiče malých dětí mají tendenci vysvětlovat opakované a desítky minut trvající pohyby hlavou slovy, že „medvídek je nemocný“. Zoo ale vysvětluje: není.

Brno – Lidé, kteří se o nedávném prodlouženém víkendu vydali do brněnské zoologické zahrady, mohli desítky minut pozorovat jednoho z ledních medvědů, jak stojí na jednom místě a jen neustále vytáčí krk a hlavu doleva a doprava. A jen během asi dvaceti minut se z vyhlídkové terasy nad medvědincem ozval laický komentář ve stylu „asi je nějaký nemocný“.

 

„Medvědi jsou vysoce inteligentní a poměrně aktivní zvířata a v omezeném výběhu se snadno začnou nudit  a jsou velmi náchylní k nenormálnímu chování. Určitě se však nejedná o nemoc, ale například důsledek nudy, které se při chovu zvířat v omezených prostorách dá jen velmi těžko předejít,“ vysvětluje vedoucí chovatelského úseku Jaroslav Dražan. Zoo se tak podle něj snaží medvědům život zpestřovat. „Například nové předměty, zamrazování potravy do kostek ledu či jiné podněty mohou toto chování redukovat,“ dodává.

 

Stereotypnímu chování medvědů chovaných v zajetí se věnují i přírodopisné pořady Discovery Channel. V jednom z nich se Kieran Mulvaney nechal slyšet, že komíhání hlavou je u ledních medvědů známkou „extrémního stresu“. Stres může být podle Dražana způsoben i hlasitými zvuky nebo stavebními pracemi v blízkosti výběhu.

 

Brněnská zoologická zahrada má komunikaci se zájemci o přírodu propracovanou. U mnohých expozic jsou dřevěné hry pro děti či vysvětlující tabule s hádankami. „Je to moc pěkné, dětem se to moc líbí. Já bych třeba u některých expozic, třeba tygrů nebo medvědů, ocenila přítomnost chovatele, který by odpovídal na zvídavé otázky. Ve Vídni to tak mají,“ říká Tereza Černá, která do zoo přivedla své dvě děti.

 

Právě medvědi jsou jedním z největších lákadel brněnské zoo. Po narození mláďat Billa a Toma návštěvnost vzrostla a velkému zájmu se těší i nový medvědinec pro medvědy kamčatské, kteří mají mláďata v současné době. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře