Reklama
reklama

“Divné“ medvědí pohyby

Nesprávné závěry dělají mnozí návštěvníci brněnské zoo, když chvíli pozorují některá zvířata, například lední medvědy. Hlavně rodiče malých dětí mají tendenci vysvětlovat opakované a desítky minut trvající pohyby hlavou slovy, že „medvídek je nemocný“. Zoo ale vysvětluje: není.

Brno – Lidé, kteří se o nedávném prodlouženém víkendu vydali do brněnské zoologické zahrady, mohli desítky minut pozorovat jednoho z ledních medvědů, jak stojí na jednom místě a jen neustále vytáčí krk a hlavu doleva a doprava. A jen během asi dvaceti minut se z vyhlídkové terasy nad medvědincem ozval laický komentář ve stylu „asi je nějaký nemocný“.

 

„Medvědi jsou vysoce inteligentní a poměrně aktivní zvířata a v omezeném výběhu se snadno začnou nudit  a jsou velmi náchylní k nenormálnímu chování. Určitě se však nejedná o nemoc, ale například důsledek nudy, které se při chovu zvířat v omezených prostorách dá jen velmi těžko předejít,“ vysvětluje vedoucí chovatelského úseku Jaroslav Dražan. Zoo se tak podle něj snaží medvědům život zpestřovat. „Například nové předměty, zamrazování potravy do kostek ledu či jiné podněty mohou toto chování redukovat,“ dodává.

 

Stereotypnímu chování medvědů chovaných v zajetí se věnují i přírodopisné pořady Discovery Channel. V jednom z nich se Kieran Mulvaney nechal slyšet, že komíhání hlavou je u ledních medvědů známkou „extrémního stresu“. Stres může být podle Dražana způsoben i hlasitými zvuky nebo stavebními pracemi v blízkosti výběhu.

 

Brněnská zoologická zahrada má komunikaci se zájemci o přírodu propracovanou. U mnohých expozic jsou dřevěné hry pro děti či vysvětlující tabule s hádankami. „Je to moc pěkné, dětem se to moc líbí. Já bych třeba u některých expozic, třeba tygrů nebo medvědů, ocenila přítomnost chovatele, který by odpovídal na zvídavé otázky. Ve Vídni to tak mají,“ říká Tereza Černá, která do zoo přivedla své dvě děti.

 

Právě medvědi jsou jedním z největších lákadel brněnské zoo. Po narození mláďat Billa a Toma návštěvnost vzrostla a velkému zájmu se těší i nový medvědinec pro medvědy kamčatské, kteří mají mláďata v současné době. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře