Reklama
reklama

Díky charitní polívce získalo štěně Georg dvanáct tisíc korun na výcvik

Půlroční štěně zlatého retrívra Georg zatím nerozumí ani základním psím povelům jako „sedni“ nebo „lehni“. Za dva roky už ale bude spolehlivě vodit v rušných ulicích města svého nevidomého pána. Projde totiž výcvikem v brněnské škole vodicích psů, na který přispěli více než dvanácti tisíci korun lidé z Brna v rámci charitativní akce podávání polévky na náměstí Svobody, která se uskutečnila loni 23. prosince.

Příspěvek předal, částečně ve formě psích granulí, primátor Roman Onderka občanskému sdružení Vodicí pes. Dostal za to „pac“ půlročního zlatého retrívra George, jenž se co nevidět podrobí výcviku.   „Než se z malého hravého štěněte stane vodicí pes – profesionál, trvá dlouhou dobu. Jedním z nejdůležitějších období je ale první rok psího života. Velmi totiž záleží na tom, jak dobře se štěně připraví na své poslání být „náhradníma očima“ svého nového přítele a pána,“ uvedl primátor města Brna Roman Onderka s tím, že výše částky, která se loni před Vánoci vybrala, překvapila i jeho samotného.        V předchozích letech získaly podporu štěňata Goldie, Arwen a Rocky. V roce 2009 bylo vybráno 4 507 korun (fenka Goldie), v roce 2010 sbírka přinesla 8 470 korun (fenka Arwen), v roce 2011 lidé dobrovolně přispěli částkou 7 533 korun (pes Rocky).   Škola pro výcvik vodicích psů pod vedením Milana Dvořáka působí v Brně již od roku 2000 a využívá systém pečovatelských rodin, ve kterých štěňata vyrůstají a odkud do školy k výuce pravidelně docházejí. Příprava probíhá na veřejnosti a také v prostorách, kam lidé obvykle chodí, v nákupních centrech, na úřadech, poštách, vlakovém nádraží. Psi se musí naučit nacvičené povely, ale také „inteligentní neposlušnost“, kdy intuitivně odmítnou uposlechnout povel, jehož vykonání může být pro pána nebezpečné.     Výchova a výcvik vodicího psa vyjde na 200 tisíc korun. Za vybranou částku bude mít pes krmení na více než rok. Nevidomí čekají vycvičeného na psa v průměru dva až pět měsíců.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře