Reklama
reklama

Dětská nemocnice: od dubna se souhlasem obou rodičů

  Ve Fakultní nemocnici Brno mají obavu, že nové zdravotnické zákony platné od dubna mohou zkomplikovat ošetřování dětí. Nově budou muset mít zdravotníci ke všem zákrokům, které by mohly mít na dítě negativní dopad, souhlas obou rodičů.

Brno – Souhlas obou rodičů se týká plánovaných operací, invazivních vyšetření i odběrů krve. „Matky i otcové, kteří své dítě do nemocnice doprovodí, by s sebou měli mít podepsanou plnou moc partnera,“ upozornil ředitel nemocnice Roman Kraus. Formulář plné moci lze vytisknout z webových stránek nemocnice.

Tato pravidla se nevztahují na situace, kdy lékaři zachraňují akutním zákrokem dítěti život či zdraví.

Podle ministerstva zdravotnictví stačí v případě, že rodič nebude mít kontakt na druhého z partnerů, aby to uvedl do zdravotnické dokumentace. Lékaři tak zákrok provedou se souhlasem jediného rodiče.

Nemocnice se ale povinnosti získat souhlas od obou rodičů nemůže vyhnout. Navíc jí citelně vzroste administrativa. Problém může také nastat, když jeden rodič souhlas se zákrokem dá a druhý ne. Nemocnice se ze zákona obrátí na soud, který ustanoví v dané věci opatrovníka.
 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře