Reklama
reklama

Desítky tisíc lidí žijících v Brně platí za odpad jinde

Ráno je popelnice vyvezená, večer nebo druhý den zase plná. Mnohým domům, zejména na panelákových sídlištích, nádoby na odpad nestačí. Hlavně proto, že nájemníci platí za popelnice v jiném městě, kde ale nebydlí.

Brno – Do konce května mají Brňané čas na to, aby zaplatili pětisetkorunový poplatek za komunální odpad. Třicetiletou programátorku Ivanu z Olomouce kvůli stejné povinnosti čeká cesta na tamní magistrát. A to přesto, že doma naposledy vynášela smetí krátce po promoci. Odpad se platí podle místa trvalého pobytu, který má Ivana stále u rodičů. V Brně žije v nájmu.

 

„Připadá mi to nesmyslné. Klidně bych platila v Brně, kde žiji a plním popelnice,“ tvrdí žena. Podle informací Moravského Metropolu je lidí jako ona v Brně asi třicet tisíc. Toto číslo nezahrnuje studenty, jen pracující a vydělávající dospělé osoby.

 

Výsledkem tohoto pravidla jsou přeplněné popelnice. Ty se totiž primárně přidělují podle trvale bydlících. Všechny nádoby navíc se musí platit. „Velký kontejner vyvážený jednou týdně stojí ročně asi patnáct tisíc korun,“ uvedla zaměstnankyně brněnského magistrátu, když se redaktor Metropolu zajímal o dodatečnou sběrnou nádobu.

 

Někteří majitelé domů nebo družstva už nepořádek kolem popelnic nechtějí dál snášet. „Naše družstvo se rozhodlo, že dokoupí další kontejner. Protože ho ale budeme muset platit, rozpočítají se jeho náklady mezi byty, kde bydlí nájemníci, ne jejich majitelé,“ říká Eva Olbertová z Bohunic, podle které poplatek vychází na pár desítek korun za měsíc.

 

Podle Martina Vaněčka z odboru životního prostředí brněnského magistrátu však není vyloženě nutné nádobu navíc platit. „Pokud obyvatelům konkrétní nemovitosti nádoby nestačí, mohou požádat o navýšení, a pokud se šetřením zjistí, že nádoby používají jen na směsný komunální odpad, mohou dostat další, i když tam lidé nebydlí trvale,“ vysvětluje Vaněček.

 
Žadatel musí ale předložit podrobnější žádost včetně prohlášení k pobytu jednotlivých nájemníků. Podle několika oslovených obyvatel se o to nájemníci nepokoušejí z jednoho důvodu: volně přístupnou popelnici velmi ochotně zaplní lidé z okolních domů.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Včera před desátou hodinou večer přijali záchranáři oznámení, že ve vodní nádrži Nové Mlýny se topí mladý muž.
12.08.2018 - 19:56
Křik a rány ozývající se z královopolských ulic probudily v pátek kolem třetí hodiny ráno tamní obyvatele a obrátili se na linku 156.
12.08.2018 - 07:34
Komentáře