Reklama
reklama

Desítky tisíc lidí žijících v Brně platí za odpad jinde

Ráno je popelnice vyvezená, večer nebo druhý den zase plná. Mnohým domům, zejména na panelákových sídlištích, nádoby na odpad nestačí. Hlavně proto, že nájemníci platí za popelnice v jiném městě, kde ale nebydlí.

Brno – Do konce května mají Brňané čas na to, aby zaplatili pětisetkorunový poplatek za komunální odpad. Třicetiletou programátorku Ivanu z Olomouce kvůli stejné povinnosti čeká cesta na tamní magistrát. A to přesto, že doma naposledy vynášela smetí krátce po promoci. Odpad se platí podle místa trvalého pobytu, který má Ivana stále u rodičů. V Brně žije v nájmu.

 

„Připadá mi to nesmyslné. Klidně bych platila v Brně, kde žiji a plním popelnice,“ tvrdí žena. Podle informací Moravského Metropolu je lidí jako ona v Brně asi třicet tisíc. Toto číslo nezahrnuje studenty, jen pracující a vydělávající dospělé osoby.

 

Výsledkem tohoto pravidla jsou přeplněné popelnice. Ty se totiž primárně přidělují podle trvale bydlících. Všechny nádoby navíc se musí platit. „Velký kontejner vyvážený jednou týdně stojí ročně asi patnáct tisíc korun,“ uvedla zaměstnankyně brněnského magistrátu, když se redaktor Metropolu zajímal o dodatečnou sběrnou nádobu.

 

Někteří majitelé domů nebo družstva už nepořádek kolem popelnic nechtějí dál snášet. „Naše družstvo se rozhodlo, že dokoupí další kontejner. Protože ho ale budeme muset platit, rozpočítají se jeho náklady mezi byty, kde bydlí nájemníci, ne jejich majitelé,“ říká Eva Olbertová z Bohunic, podle které poplatek vychází na pár desítek korun za měsíc.

 

Podle Martina Vaněčka z odboru životního prostředí brněnského magistrátu však není vyloženě nutné nádobu navíc platit. „Pokud obyvatelům konkrétní nemovitosti nádoby nestačí, mohou požádat o navýšení, a pokud se šetřením zjistí, že nádoby používají jen na směsný komunální odpad, mohou dostat další, i když tam lidé nebydlí trvale,“ vysvětluje Vaněček.

 
Žadatel musí ale předložit podrobnější žádost včetně prohlášení k pobytu jednotlivých nájemníků. Podle několika oslovených obyvatel se o to nájemníci nepokoušejí z jednoho důvodu: volně přístupnou popelnici velmi ochotně zaplní lidé z okolních domů.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news
Devadesátiletou seniorku oblečenou pouze do pyžama zahlídla kolemjdoucí žena v Černých Polích. Chtěla jí pomoct, ale zmatená důchodkyně nedokázala říct, co potřebuje.
20.02.2018 - 07:04
Novinky a trendy ze světa potravinářství přinese od 27. února do 2. března na brněnské výstaviště Mezinárodní potravinářský veletrh SALIMA. Tradičně jej doplní i další veletrhy z příbuzných oborů -...
19.02.2018 - 18:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Bary, restaurace i diskotéky. Takové brněnské podniky měli v hledáčku policisté v noci z pátku na sobotu. Kontrolovali, zda tam neodchází k prodeji alkoholu mladistvým. To, co odhalili v jednom...
19.02.2018 - 13:34
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Marnými sliby se chtěl trestu vyhnout muž, který se v sobotu brzy ráno pokoušel vloupat do sklepa v Židenicích. Upozornil na sebe kvůli dřevěné tyči s kterou popocházel a tím na sebe upoutal...
19.02.2018 - 07:45
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Svérázným způsobem se v Újezdu u Brna dostával do psychické kondice před několika dny čtyřiadvacetiletý mladík.
18.02.2018 - 08:24
Komentáře