Reklama
reklama

Desítky tisíc lidí žijících v Brně platí za odpad jinde

Ráno je popelnice vyvezená, večer nebo druhý den zase plná. Mnohým domům, zejména na panelákových sídlištích, nádoby na odpad nestačí. Hlavně proto, že nájemníci platí za popelnice v jiném městě, kde ale nebydlí.

Brno – Do konce května mají Brňané čas na to, aby zaplatili pětisetkorunový poplatek za komunální odpad. Třicetiletou programátorku Ivanu z Olomouce kvůli stejné povinnosti čeká cesta na tamní magistrát. A to přesto, že doma naposledy vynášela smetí krátce po promoci. Odpad se platí podle místa trvalého pobytu, který má Ivana stále u rodičů. V Brně žije v nájmu.

 

„Připadá mi to nesmyslné. Klidně bych platila v Brně, kde žiji a plním popelnice,“ tvrdí žena. Podle informací Moravského Metropolu je lidí jako ona v Brně asi třicet tisíc. Toto číslo nezahrnuje studenty, jen pracující a vydělávající dospělé osoby.

 

Výsledkem tohoto pravidla jsou přeplněné popelnice. Ty se totiž primárně přidělují podle trvale bydlících. Všechny nádoby navíc se musí platit. „Velký kontejner vyvážený jednou týdně stojí ročně asi patnáct tisíc korun,“ uvedla zaměstnankyně brněnského magistrátu, když se redaktor Metropolu zajímal o dodatečnou sběrnou nádobu.

 

Někteří majitelé domů nebo družstva už nepořádek kolem popelnic nechtějí dál snášet. „Naše družstvo se rozhodlo, že dokoupí další kontejner. Protože ho ale budeme muset platit, rozpočítají se jeho náklady mezi byty, kde bydlí nájemníci, ne jejich majitelé,“ říká Eva Olbertová z Bohunic, podle které poplatek vychází na pár desítek korun za měsíc.

 

Podle Martina Vaněčka z odboru životního prostředí brněnského magistrátu však není vyloženě nutné nádobu navíc platit. „Pokud obyvatelům konkrétní nemovitosti nádoby nestačí, mohou požádat o navýšení, a pokud se šetřením zjistí, že nádoby používají jen na směsný komunální odpad, mohou dostat další, i když tam lidé nebydlí trvale,“ vysvětluje Vaněček.

 
Žadatel musí ale předložit podrobnější žádost včetně prohlášení k pobytu jednotlivých nájemníků. Podle několika oslovených obyvatel se o to nájemníci nepokoušejí z jednoho důvodu: volně přístupnou popelnici velmi ochotně zaplní lidé z okolních domů.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Komentáře