Reklama
reklama

Čtenářům zrušili knihovnu. Místo lamentování se ji rozhodli vskřísit

Pobočka Knihovny Jiřího Mahena v brněnské Líšni se dočká znovuzrození. Přestože čtenáři prohráli pomyslný boj se škrty v rozpočtu, bitvu se rozhodli neprohrát. 

Brno– Ta zpráva zapůsobila na čtenáře téměř jako morová rána.

 

Poté, co se začátkem ledna dozvěděli, že jim vedení Knihovny Jiřího Mahena zavře pobočku v atraktivním prostředí líšeňského zámečku, strhli vlnu nevole. Ani petice za zachování pobočky jim však nepomohla v tom, aby si vedení knihovny svůj záměr rozmyslelo. A tak se rozhodli, že si knihovnu uchovají za své.

 

Pomyslný prapor za záchranu knihovny pozvedla principálka Divadla Líšeň Pavla Dombrovská. Žena, kterou rodina kvůli časové vytíženosti takřka doma nevidí. Své aktivity totiž musí časově velmi pečlivě zkloubit. A ve všem tom shonu si ještě musela najít čas na to, aby lidé měli kam chodit pro knihy. „Vedení knihovny přislíbilo, že pokud se najde někdo ochotný knihy převzít a formou dobrovolnické práce udržet provoz, bezplatně zapůjčí část knižního fondu,“ říká Dombrovská s tím, že zmíněný fond čítá na patnáct tisíc svazků.

 

Několik takových lidí se skutečně našlo. Přihlásili se ti, kteří jsou ochotní půjčovat několik dní v týdnu knihy, shánět chybějící tituly po antikvariátech, nebo uspořádat sbírku na nákup novinek. „Také se hlásí divadlo Líšeň, které by mohlo v prostoru knihovny pořádat komorní kulturní program v rámci iniciativy Líšeň sobě. Tedy ve spolupráci s místními činorodými spolky, osobnostmi a veřejností. Například besedy, čtení, filmový klub, studentský klub, šachový klub, komorní divadelní a hudební program a mnoho dalšího,“ nešetří Dombrovská nápady.

 

Knihovnu doposud využívalo přes pět set čtenářů. Vzhledem k počtu obyvatel Staré Líšně lze říct, že přibližně v každé třetí rodině byl někdo, kdo do knihovny pravidelně chodil. Jaký bude zájem lidí o knihovnu a dění v ní se ovšem ukáže až časem. Už teď lze ale téměř s jistotou říci, že zájem o staronovou knihovnu, jejíž brány se otevřou v první polovině letošního března, je enormní. Lidé totiž začali na pobočku nosit staré knihy, které jim buď ležely ladem v poličce, nebo se jednalo o nechtěné dědictví.

 

Znovuzrození knihovny ovšem není tak idilické, jak by se mohlo zdát, a nepřípomíná časy buditele Františka Ladislava Věka. Jako největší problém se totiž nakonec neukázal nezájem ze strany původních čtenářů, ale jako ve všech činnostech lidského počínání nedostatek peněz. Prostor knihovny se totiž rozkládá v areálu líšeňského zámečku, který patří rodině Belcredi. A ta chce po knihovnících z lidu platit nájem. Provoz by se tak vyšplhal na zhruba sto tisíc korun ročně.

 

Do financování se tak bude muset vložit městská část Brno-Líšeň. „Otázku peněz budeme řešit na zastupitelstvu. Jestliže bude panovat shoda, určitě nějaké peníze najdeme,“ slibuje líšeňský starosta Břetislav Štefan s tím, že pokladna městské části není bezedná. Peníze na knihovnu se proto budou muset hledat jinde. „Pokud se někam něco dá, jinde se bude stejná částka muset oželet v jiné části rozpočtu,“ vysvětluje Štefan.

 

Peníze by se ovšem měly najít. A to nejen podle mínění čtenářů, ale i podle názorů některých opozičních politiků. „Když můžeme vyhodit bezmála milion korun za osvětlení Vánočního stromu a přes sedm set tisíc na provoz časostroje, který neukazuje čas, tak bychom mohli něco najít i na knihovnu v Líšni. Je přece málo tak základních věci , jako je čtení knih,“ myslí si například lidovec Daniel Rychnovský. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Včera před desátou hodinou večer přijali záchranáři oznámení, že ve vodní nádrži Nové Mlýny se topí mladý muž.
12.08.2018 - 19:56
Křik a rány ozývající se z královopolských ulic probudily v pátek kolem třetí hodiny ráno tamní obyvatele a obrátili se na linku 156.
12.08.2018 - 07:34
Komentáře