Reklama
reklama

Cizinci se vracejí s novým jménem i doklady. Vydávají se za někoho jiného

V poslední době se cizinečtí policisté stále častěji setkávají s případy, kdy se jimi kontrolovaná osoba vydává za někoho jiného. Za posledních několik týdnů řešili tento problém hned několikrát, díky velmi dobré osobní znalosti se jim podařilo cizince vystupující pod změněnou identitou odhalit.

V jednom z případů kontrolovali v Brně muže z Moldavska, který se jim prokázal cestovním pasem s řádně povoleným pobyt na území České republiky. Policisté však na základě vlastního šetření a získaných poznatků zjistili, že kontrolovaný muž se v minulosti vydával za někoho jiného a pod jiným jménem vystupoval i před orgány činnými v trestním řízení. "Už v roce 2004 si cizinec vymyslel smyšlené jméno a to při řízení o správním vyhoštění v Aši, které s ním cizinečtí policisté zahájili kvůli nedovolenému překročení státní hranice. Muž tehdy tvrdil, že nemá žádné doklady a vyplnil čestné prohlášení o své totožnosti - tam však uvedl jméno, které si vymyslel. Pod touto identitou byl také vyhoštěn na dobu tří let. Ve stejném roce jako policisté v Aši rozhodli o správním vyhoštění tohoto muže také jejich kolegové v Ústí nad Labem, a to rovnou na deset let," popsala případ mluvčí policie Petra Vedrová. Muž byl také zařazený do systému nežádoucích osob až do roku 2014. Navíc byl pravomocně odsouzen pro trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí a byl mu soudem uložený trest vyhoštění z Česka. Muž dobře věděl, že má na území České republiky zakázaný pobyt, přesto nevycestoval. Pod falešnou identitou byl odsouzen a vyhoštěn, pod svým pravým jménem u nás pobýval legálně.

 

Další případ změněné identity policisté díky velmi dobré osobní znalosti odhalili u ženy z Ukrajiny, která se také prokazovala platnými doklady i povolením k pobytu. Porovnání otisků prstů s databází však prokázalo, že se jedná o ženu, které byl dokonce soudem uložený trest vyhoštění a která byla zařazená v evidenci nežádoucích osob až do roku 2017. Poté, co žena odešla od soudu s tímto trestem, odjela na rodnou Ukrajinu, kde si změnila jméno i veškeré osobní dokumenty. S novými doklady pak přijela zpět do České republiky.

 

Stejný způsob změny identity zvolila další vyhoštěná žena z Ukrajiny. V domovské zemi si legálně obstarala nové doklady na nové jméno a vrátila se zpět na území naší republiky. Poslední případ s téměř totožným scénářem řešili cizinečtí policisté koncem dubna v Blansku. Kontrolovaný muž z Ukrajiny byl z České republiky vyhoštěn, a proto si v rodné zemi pořídil novou identitu, vybavil se doklady na nové jméno a vrátil se zpět.

 

Všechny uvedené hříšníky cizinečtí policisté v Brně obvinili z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, za který jim hrozí trest odnětí svobody až na tři roky.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře