Reklama
reklama

Chřipka zatím v Brně není, útočí jen respirační onemocnění

Přestože chladné počasí se už své vlády asi nevzdá a čekárny lékařů se plní nemocnými lidmi, Brnu ani jižní Moravě zatím epidemie chřipky nehrozí. Nyní je ale nejvhodnější doba, nechat se proti chřipce naočkovat. Mnoho lidí však tento typ očkování podceňuje. Hygienici tvrdí, že v proočkování proti chřipce se Česká republika může srovnávat s rozvojovými zeměmi.

V Brně jsou nyní lidé nejčastěji nemocní akutním respiračním onemocněním, které má zhruba 1100 lidí na sto tisíc obyvatel. Zvýšený výskyt hygienici zaznamenali po zahájení školního roku a drží se stále. „Je třeba rozlišit akutní respirační onemocnění a chřipku. Chřipka člověka skolí a znemožní mu běžné fungování. Může způsobit komplikace a je to velmi nebezpečné onemocnění. Pro oslabené, starší a nemocné lidi může být chřipka smrtelná," upozornila krajská epidemioložka Renata Vaverková.

Na očkování proti chřipce je nyní nejvhodnější doba. „Očkování je vhodný způsob prevence před chřipkou. Účinnost vakcíny je kolem 80 až 90 procent, člověk za ni zaplatí zhruba 200 až 300 korun. Senioři nad 65 let a lidé s určitým chronickým onemocněním definovaným pojišťovnami mají očkování zdarma,“ informovala Vaverková s tím, že očkování před chřipkou dává v Brně přednost jen pět procent lidí.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře