Reklama
reklama

Chovatelka Lenka Tilčová krmila ledního medvídka sunarem, medem a sýry

Lední medvíďata, která se na konci listopadu narodila v brněnské zoo, mají za sebou dva nejkritičtější měsíce. Do Brna se na ně přijela podívat i chovatelka Lenka Tilčová, která v roce 1976 uměle odchovala prvního ledního medvídka brněnské zahrady v pavlačovém bytě.

Medvědím rodičům Severce a Turulovi se narodila dvě mláďata, o která se samice nedokázala starat. Jedno zemřelo na infekci a druhé se podařilo pomocí inkubátoru odchovat. „Tenkrát byly podmínky pro jejich chov zcela jiné než dnes. Přirozený odchov nebyl možný, takže jsme vždy čekali, jestli samice mláďata opustí a budeme schopni je z ubikace vytáhnout,“ vzpomíná Tilčová s tím, že medvědice Severka porodila celkem desetkrát a jen dvakrát se chovatelům podařilo mláďata odebrat.

První z medvídků zemřel po šesti dnech na bakteriální zánět mozku. Chovatelé neměli k dispozici vhodná antibiotika. „Druhé mládě dostalo jméno Kukulín, infekci zvládlo a do tří měsíců jsme ho měli s manželem, který působil v zoo jako veterinář, doma. Krmili jsme ho Sunarem a spával nejdřív
v inkubátoru a pak v dětské postýlce vystlané kožešinami,“ popisuje chovatelka.

Nejdříve měli mladí manželé v bytě teplotu okolo 38 stupňů Celsia, aby medvídek neprochladl, během dvou měsíců ji ale museli snížit na 18 stupňů.
„To už se pohyboval volně po bytě a stavěl na nožičky,“ vzpomíná chovatelka. Kromě sunaru dostával medvídek med, rybí tuk, makrely, sýry a tvarohy. Na „kojení“ si Lenka Tilčová ušilapolštář s plyšem, aby se bránila medvědím kousnutím. „Nejdřív to byla legrace. Mládě bylo jen taková předložka s roztaženýma nohama, pak se z něj ale stalo divoké batole. Působil pozdvižení mezi sousedy, když vybíhal na pavlač. Zbytky jídla vybíral z odpadkového koše tak dlouho, až mu koš zůstal na hlavě a velkou spoušť udělal, když se uprostřed bytu ráchal ve vědru s vodou,“ popisuje žena starost o medvídě.

Návrat z bytu do zoologické zahrady pak byla podle Lenky Tilčové jedna z nejsmutnějších věcí jejího života. „Pochybovala jsem o tom, jestli má smysl odchovávat zvíře takovým způsobem. Naříkal, dobýval se přes mříže,“ dodává chovatelka. Kukulín se dožil jen sedmi let, umřel v brněnské zoo na infekci z uskřinuté kýly. Ještě předtím ale dokázal neuvěřitelně dovádět se svými ošetřovateli a hlavně s veterinářem, v jehož rodině vyrůstal. Pro pobavení ho například vozil ve výběhu na hřbetě.

 

Brněnská zoologická zahrada se díky úspěšnému odchovu dalších dvou ledních medvídků dostane vysoko nad průměr v chovu ledních medvědů. A rozhodně si také vylepší rozpočet. Je jisté, že od okamžiku, kdy medvědice Cora poprvé vyvede mláďata do výběhu, stoupne návštěvnost zoo několikanásobně. Stejně tomu tak bylo před pěti lety, kdy Cora porodila medvídky Billa a Toma. „Kdy se medvídci objeví ve výběhu bude záviset také na počasí. Dá se ale předpokládat, že to bude v prvních jarních dnech,“ uvedla mluvčí zoologické zahrady Monika Brindzáková s tím, že medvědice má již nyní otevřený vstup z porodního boxu. Po třech měsících jí také chovatelé začnou přikrmovat rybím masem, ovocem a zeleninou.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře