Reklama
reklama

Chantal Poullain: Přeji si loď, budu kapitán

Chantal Poullain už dávno není jen tou, kterou si lidé při vyslovení jejího jména vybaví – manželkou herce Bolka Polívky. Z Brna se přestěhovala do Prahy, dohlíží na studia svého již dospělého syna Vladimíra. Hraje v divadle, zpívá šansony, je ředitelka dobročinné nadace a píše. Podle přátel je vytrvalá, kreativní a puntičkářská. Svoji první knihu o sobě nazvala Život na laně. „Celý život je balancování na laně. Někdy ztratíte rovnováhu, ale pak ji zase najdete a pokračujete dál,“ říká v rozhovoru pro CENTRUMnews nejznámější Francouzka v Česku.

Vaše kniha není klasický životopis. O čem tedy je?

V knize je samozřejmě můj příběh, ale není o tom, co jsem dělala a koho jsem potkala. To není zajímavé. Hlavním cílem je, aby její přečtení lidem něco přineslo. Vzpomínky, vztahy nebo vůně, kam mě život dovedl, co jsem kde prožila a jak jsem ten okamžik řešila. A není v ní žádné datum, toho já se nedržím.

 

Data pro vás tedy nejsou důležitá, ale když vám řeknu, že v České republice žijete už téměř pětatřicet let, co to pro vás znamená?

Nic to neznamená, je to jen časový úsek mého života. Zajímavé je pro mě to, jak jsem zvládla fakt, že nežiji v rodné zemi a nemluvím dobře česky. Zajímají mě místa, lidi, prožitky. Nezajímají mě roky, jestli je to deset nebo třicet let není důležité. Ale pozor! Možná, když slyším, pětatřicet let mě teď napadá a říkám si: Sakra, nejsem už příliš dlouho na jednom místě?

 

Jak jste vůbec psala knihu bez dobré znalosti češtiny?

Knížku jsem napsala společně s obdivuhodnou spisovatelkou Michaelou Zindelovou. Psaly jsme ji čtyři a půl roku a ona mě naprosto vystihla a pochopila. Musela se přizpůsobit mémurežimu, psaly jsme mnohdy až večer po představení do čtyř do rána, prožila se mnou období nemoci, kdy jsem se prala s rakovinou. Každý slovní obrat jsme mnohokrát předělávaly tak, aby přesně vystihnul, co chci říct. A povedlo se. Ta kniha jsem opravdu já.

 

Máte ráda češtinu?

Miluji ji. Její slova mě přitahují. Možná se lidi budou smát a zeptají se: Tak proč, když češtinu miluje, proč nemluví dobře? Já ale vnímám ten jazyk výborně. Poznám, když je něco špatně česky napsané. Bohužel mám špatnou slovní zásobu a neumím dobře skloňovat. Pro mě je důležité říct slova, větu tak, jak to cítím. To, že nemluvím správně, už pak není podstatné. Navíc: pro mě je tento způsob mluvení zajímavý.

 

Češi Vás znají jako manželku Bolka Polívky. Kolik kapitol jste mu v knize věnovala?

Bolek je důvodem toho, proč jsem v Čechách. Takže jsem ho samozřejmě nemohla v knize vynechat, je nemožné nemluvit v mém životě o Bolkovi. Dlouho jsem se vyrovnávala s rozchodem. Když jsem se totiž vdávala, bylo to na celý život. Dnes ale vím, že to tak mělo být, co se má stát, stane se. Bolkovi patří část mé knihy i života, stejně tak jako mojí rodině.

 

Pocházíte z Marseille z velké rodiny. Nemrzí vás, že máte jen jednoho syna?

Mrzí a moc. Já chtěla sedm dětí a to mě nevyšlo. Mám ale krásný vztah s dcerami Bolka Kamilkou a Aničkou, ony sice nejsou moje krev, ale patří jim moje srdce a miluji je jako svoje děti.

 

S Kamilou a Annou jste nafotila kalendář pro nadaci Archa Chantall, proč v něm není i váš syn Vladimír?

Poprosil mě o to. Studuje herectví a nechce se objevovat a vystupovat se svými rodiči. Chce si dokázat, že se dokáže prosadit sám. Slíbil mi, že za pár let, až bude stát na svých nohách, uděláme společné fotky.

 

Jste nadšená z toho, že i váš syn studuje herectví na DAMU?

Nejsem. Poslední věc, kterou jsem chtěla, aby Vladimír dělal, bylo herectví. Chtěla jsem, aby byl architekt. Ale je to jeho život, on to chce dělat. Já mu držím palce a myslím si, že je skvělý.

 

Už dvacet let získáváte peníze pro nemocnice a nemocné. Pomáháte ráda?

Pomáhat musí být smysl života, jinak život nestojí za nic. Byla jsem tak vychována, a když pomáhám, je to dárek i pro mě. Cítím se užitečná.

 

Pomáhá vám v životě váš francouzský šarm?

Nezáleží na tom, jak člověk vypadá, ani odkud je. Důležité je, jak se cítí. A já se cítím dobře. Takže ano, asi to bude ten šarm.

 

A co váš hluboký a nezaměnitelný hlas?

Ten hlas jsem zdědila po mamince. Když k nám domů někdo telefonuje, nerozezná, jestli jsem telefon zvedla já, nebo máma.

 

Čím se kromě propagace knihy nyní zabýváte?

Jezdím po koncertech s francouzskými šansony, hraji v divadle Ungelt, musím přečíst scénáře nových představení, což je pro mě daleko těžší, než pro ostatní české herce. V televizním seriálu Gympl pro mě napsali postavu profesorky francouzštiny, což ráda zkusím, protože v seriálu hraje mnoho lidí, které mám ráda. A mám v hlavě několik projektů, možná budu chtít dělat úplně něco jiného, ale zatím ještě potřebuji kotvit v Čechách.

 

Prozradíte, co jiného chcete dělat?

Když se rozhodnu, vím, že budu muset nechat svojí profese. Na něco myslím a nechci to zakřiknout. Něco jsme si slíbily s mojí sestrou, která je sochařka. Českou republiku ale úplně neopustím, to ani není možné. Mám tu syna, který je Čech, jako poleno.

 

Takže, co jste si v životě ještě nesplnila?

Chci loď a letos si udělám kapitánské zkoušky. Chystám se na to. Všichni v mojí francouzské rodině jsou kapitáni – bratři, sestry jsou výborní námořníci. Stačí mi zkoušky na pár kilometrů od pobřeží, na hluboké moře si už s sebou vezmu bratry.

 

V co věříte?

Na osud. Uvidíme, co mi přichystá. Mám svoje sny a doufám, že mi to nebude klouzat jinak.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Komentáře