Reklama
reklama

Cestu vědců z Brna na antarktickou stanice zkomplikovalo zamrzlé moře

Mimořádně silně zamrzlé moře a nejsilnější bouře za uplynulý rok v Drakeově průlivu zkomplikovala vědcům cestu na antarktickou stanici Johanna Gregora Mendela, kterou provozuje Masarykova univerzita na ostrově Jamese Rosse. Expedice dorazila na stanici v neděli 13. ledna.

„Celoplošný mořský zámrz, který v lednu nebyl v této části Antarktidy pozorován minimálně 25 let, pokrýval nejenom průliv Prince Gustav Channel, který odděluje ostrov Jamese Rosse od Antarktického poloostrova, ale také všechny okolní průlivy a zálivy Weddellova moře,“ popsal  vedoucí expedice Pavel Kapler důsledky uplynulé extrémně chladné polární zimy. 

 

Výzkumnou stanici našli vědci ze tří stran až po střechu zasypanou sněhem a k jejímu plnému zprovoznění potřebovali tři dny. „Za pomoci vrtulníků, členů expedice a posádky ledoborce se podařilo přepravit základní vědecký materiál a zásobu potravin,“ zdůraznil Kapler.

 

 

 

Zamrzlé moře však výpravě znemožnilo vylodění na pontonu. Na palubě chilského ledoborce tak zůstal kontejner určený pro vodní hospodářství, část vědeckého vybavení a potravin a  pět nových postelí a fotovoltaické panely pro stanici. Nepříznivé sněhové podmínky a zamrzlé moře komplikují vědcům také práci ve vzdálenějších lokalitách, kam se vždy plavili podél pobřeží.

 

Letošní, již sedmé, expedice do Antarktidy se účastní dvacet lidí. Vědci z Masarykovy univerzity, České geologické služby a Vysokého učení technického v Brně se zaměří mimo jiné na místní klimatické podmínky, modelaci škodlivého UV záření, výzkumu vegetace nebo na parazitologii a vulkanologii. Výprava má letos i mezinárodní složení. Ve výpravě jsou i dva Slováci a jeden Rus.

 

Autor: 
admin
Aktuálně
Vítězný návrh Foto: KAM
Zklidnění dopravy, více zeleně, míst pro odpočinek a volný čas. I taková by mohlo v budoucnu vypadat historické Staré Brno. Porota ocenila nejlepší návrhy v ideové soutěži na proměnu Mendlova náměstí...
26.09.2018 - 05:00
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
Komentáře