Reklama
reklama

Ceny na brněnském letišti? Přijatelné

Téměř sto korun zaplatí žízniví turisté na ruzyňském letišti za dvě deci nealkoholického nápoje a o nic levnější nejsou ani croissanty na čtyři kousnutí. Cestující na brněnském letišti jsou podobných nepříjemných překvapení ušetřeni.

Brno – Máme vysoký nájem. Tak zní univerzální odpověď provozovatelů bister a restaurací na Ruzyni, kde se hladový a žíznivý Čech nemá šanci občerstvit za normální ceny. Tuřanské letiště je v tomto ohledu jiné, zjistil průzkum Centrumu. Ceny přijatelné, na druhou stranu ovšem dominantní provozovatel.

 

Čerstvé a před zákazníkem sestavované bagety stojí 67 korun, což je srovnatelné s centrem Brna. Stejná baguetterie nabízí také saláty za necelých padesát korun. Cena chlazených nápojů nepřekročí 30 korun s výjimkou některých ledových čajů. Pár kroků od baguetterie provozuje stejná společnost také bar se stolky asi pro padesát hostů. Ani ten nešokuje turisty čekající na letadlo trojcifernými cenami kávy. Oba podniky hlásí, že mají otevřeno „dle letového řádu“. V tom bude podle ekonoma Tomáše Trávníčka ten hlavní rozdíl.

 

„Ruzyně žije celý den, zatímco v Brně bývá i v dubnu některé dny téměř mrtvo. Navíc v Praze je logicky více cizinců, pro které tamní ceny v přepočtu na eura a ve srovnání s jinými letišti vysoké nejsou,“ vysvětluje ekonom.

 

Tuřanské letiště také nabízí alternativu cestujícím, kteří chtějí jen „oklamat žaludek“ – prodejní automaty v chodbě mezi odletovou a příletovou halou: jeden na cukrovinky a nealkoholické nápoje a jeden na kávu. Ani tyto ceny nejsou vyšší ve srovnání s podobnými automaty ve školách nebo na nádražích: cukrovinky stojí kolem deseti až patnácti korun a nápoje kolem pětadvaceti. „Je to určitě dobré pro běžné cestující například s dětmi, které při čekání tvrdí, že mají hlad,“ myslí si Martina Demlová, která z Tuřan pravidelně létá na dovolenou.

 

Také v Brně ale musejí cestující myslet na to, že nápoje nesmějí přenášet přes bezpečnostní kontrolu a že ceny za ní mohou být vyšší, což zjistí až ve chvíli, kdy bezpečnostní kontrolou projdou. „To, na co by mohly děti dostat chuť, je dobré koupit nejpozději v odletové hale,“ potvrdila zaměstnankyně informačního centra letiště.

 

Cestujícím se i na brněnském letišti vyplatí „myslet dopředu“ včetně samotného letu. S rostoucími náklady omezují totiž mnohé aerolinky omezily podávání občerstvení zdarma během letu. „V případě dovolených je občerstvení během letu dané podmínkami cestovní kanceláře,“ vysvětlila operátorka jedné z předních českých cestovních kanceláří.

 

Na vlastní odlet nebo odlet příbuzných mohou lidé čekat na „mávadle“ vedle nové budovy brněnského letiště. To však má jednu malou vadu: těsně před ním lidem vadí ve výhledu zaparkované autobusy, které se používají k návozu cestujících ke vzdálenějším letadlům. Kdo by chtěl skutečně dobře vidět, musí jít ještě kus dál podél plotu.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Komentáře