Reklama
reklama

Bruslení je oblíbené, plní v Brně kluziště i přehradu

Bruslení na ledě patří mezi tradiční a velmi oblíbené zimní sporty. Poslední dobou zažívá tento sport doslova boom především díky populárním in-line bruslím Na těch se dá bruslit téměř celoročně a sportovec není odkázán pouze na hokejový stadion nebo rybníky, jako v případě bruslení na ledu. Zajímavosti o bruslení, nácviku, vybavení a také o kluzištích přináší další díl seriálu novin Cenntrumnews.

První historické zmínky o bruslení pocházejí z Dánska z roku 1134. Archeologické nálezy datují vznik bruslení až do doby bronzové a kamenné. Šlo o nálezy kostěných bruslí z roku 1000 před naším letopočtem. První kovové brusle byly nalezeny v Maďarsku u Balatonu, ale více se rozšířily teprve od 14. století ve Skandinávii a v Nizozemí.

 

Bruslí se na základě jednoduchého principu. Pomocí bruslí se na hladkém povrchu přenáší váha těla z jedné nohy na druhou a tělo se uvádí do pohybu. Rychlost bruslení a výdrž závisí především na fyzické zdatnosti bruslaře. V žádném případě však není třeba začátek výuky uspěchat, protože by se mohlo stát, že bez rozdílu věku malého nebo velkého začátečníka od bruslení neúspěch odradí. „Začíná se tím, že se na led nejdřív musíte naučit postavit a na bruslích po něm chodit. Dítě i dospělého můžete držet za ruku. Postupně se učí stabilitě a správnému postoji - nohy mírně od sebe, lehce pokrčená kolena, mírný předklon, hlava zpříma a oči sledují led. Až pak následuje přešlapování z nohy na nohu, odrážení nebo přenášení váhy,“ říká bývalá brněnská krasobruslařka Simona Janků.

 

Při výběru bruslí záleží na účelu použití. Vyrábějí se brusle pro krasobruslení, rychlobruslení či hokej, rekreační či profesionální. Dále se liší materiálem, systémem zapínání a pochopitelně cenou. Důležité však je, aby bota netlačila, ale zároveň nebyla příliš volná. Bruslař musí mít v botě naprosto zpevněný kotník. Zejména dámy se ještě mohou rozhodnout, zda si pořídí brusle se zoubky nebo bez nich. Každé vyžadují trochu jinou techniku jízdy. „Zoubky většinou využíváme k odrážení při jízdě nebo při brzdění. Rovněž se vám mohou hodit při jízdě pozadu,“ říká bývalá krasobruslařka.

 

Brusle vyžadují speciální péči. Před sezónou nebo při prvním použití je třeba zkontrolovat, zda jsou nabroušené. „Na nenabroušených bruslích se příliš neprojedete, budou se zasekávat a hůř se vám bude brzdit,“ upozorňuje technik z brněnského stadionu Lužánky Petr Holý.

 

Volba oblečení závisí i na tom, zda se chystáte na rybník, nebo do krytého stadionu, kde jste chráněni před sněhem a větrem. Na ledě by vám neměla být ani zima, ani horko, takže volte lehčí vrstvy oblečení, které omezí pocení. V obou případech, venku i uvnitř, doporučujeme obléct rukavice. Vhodné jsou tenčí, ideální například „běžkařské“. Při pádu se země dotýkají nejčastěji právě dlaně a led může pořádně škrábat.

 

Kluziště pomalu zahajují sezónu a lákají na vylepšené služby. Na některých nově budou půjčovny bruslí nebo vyhřívané panely. Úplnou novinkou v Brně je kluziště v parku Koliště na letní zahrádce Restaurantu Pavillon. Sportovcům nabídne nejen vyžití na bruslích, ale i občerstvení z kuchyně šéfkuchaře Michala Götha. „Chceme podávat zvěřinové klobásky, nebude chybět ani něco na zub pro malé bruslaře. Rádi bychom také ještě před Vánoci rozběhli školu bruslení, kterou by u nás vyučovaly krasobruslařky. Rodiče by si tak třeba v klidu mohli dát v restauraci jídlo, zatímco o jejich malé bruslaře by bylo profesionálně postaráno,“ říká šéfkuchař Göth.

 

Provozovatelé kluzišť v Brně však musí počítat s konkurencí Brněnské přehrady. „Bruslení je tam ale bezpečné až zhruba při patnácticentimetrové tloušťce ledu. |Pokud mrzne, máme zkušenosti, že při vytrvalém mrazu led zesiluje asi o centimetr za noc,“ uvedla mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková. Strážníci totiž v do ledu přehrady navrtávají díry, zjišťují jeho sílu a vydávají informace o bezpečnosti pro bruslaře.

 

Milovníci bruslení si letos přijdou na své i ve Znojmě. V areálu Městského kluziště se bruslí venku, čeká se už jen na vhodné počasí. Za vstup na kluziště letos bruslaři zaplatí symbolickou desetikorunou. „Se zpoplatněním bruslení jsme váhali. Ale zároveň jsme chtěli zabezpečit to, aby v areálu byli pouze ti, co opravu přišli bruslit. Docházelo totiž k tomu, že se zde scházeli různí výrostci, a to za zcela jiným účelem, než je bruslení,“ odůvodnil starosta Vlastimil Gabrhel desetikorunový poplatek.

 

Bruslení v Brně:

Vodova: bruslí se už od konce listopadu. Otvírací doba po-pá 15:00-17:30 a 18:30-21:00, so-ne, prázdniny 9 – 12, 13 – 16, 17 - 20. Vstupné 50 korun, děti 20 korun.

Za Lužánkami: otevřeno od začátku prosince. Otvírací doba po – čt 15 – 20, pá 15 – 21, so - ne 9 – 21 s přestávkami. Vstupné 55 korun, děti od 6 let 35 korun.

Kraví hora: otevřou podle počasí před Vánocemi. Vstupné 40 korun, 20 korun děti.

Nové sady: otevřeno od pondělí 3. prosince, Bruslí se každý den od 10 do 21.15 hodin s technickými přestávkami. Vstupné 50 korun, 30 korun děti.

Park Koliště: otevřeno. Bruslí se od 10 do 21 hodin s technickými přestávkami. Vstupné: dospělí 80 Kč, děti 40 Kč.

Ice Arena Olympia: skutečné otevření závisí na venkovních teplotních podmínkách. Otvírací doba: po – pá 13 – 22, so – ne 9 – 22 s technickými přestávkami. Vstupné 50 korun, děti 30 korun.

 

Bruslení ve Znojmě:

Městské kluziště Horní park: otevřeno bude od 9 do 20 hodin. Ve všedních dnech v dopoledních hodinách bude bruslení zdarma, od 14 hodin, stejně jako celou sobotu a neděli za poplatek 10 korun.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Šestice brněnských pedagogů získá ocenění Učitel roku 2018. Slavnostní předání ocenění se uskuteční při příležitosti Dne učitelů ve středu 28. března 2018 na Nové radnici.
16.03.2018 - 11:30
Ulici Hanácká čeká od dnešní osmé hodiny uzavírka. Z toho důvodu bude omezen průjezd veškeré dopravy ulicí Hanáckou v obou směrech. Rovněž zastávku Hanácká čeká přeložení. Uzavírka potrvá do...
16.03.2018 - 07:00
Divadlo žije. Bez ohledu na okolnosti. I tak by se dalo popsat inkluzivní taneční divadlo Kafkasia, které bude mít premiéru 14. dubna 2018 v Brně. Šestice tanečníků – včetně dvou s tělesných...
15.03.2018 - 22:15
Komentáře