Reklama
reklama

Brno trápí smog a chřipka. Lidé mají zůstat doma, málo větrat a jíst vitamíny

Český hydrometeorologický ústav vyhlásil dnes v pátek kvůli nepříznivým rozptylovým podmínkám pro území Brna a celého Jihomoravského kraje smogové nebezpečí. Zároveň krajští hygienici potvrdili, že kraj již naplno zasáhla chřipková epidemie. Počet nemocných v kraji přesáhl hranici dvou tisíc nemocných na sto tisíc obyvatel.

Zhoršená kvalita ovzduší se týká sledovaného parametru polétavého prachu. Nejvyšší hodnota byla naměřena na stanici Brno-Tuřany dnes v 6 hodin ráno, kdy průměrná klouzavá 24 hodinová koncentrace polétavého prachu v ovzduší byla ve výši 104,6 mikrogramů na metr krychlový. Denní limit je přitom 50 mikrogramů. 

 

"Žádáme spoluobčany, aby v těchto dnech svým jednáním minimalizovali množství vypouštěných škodlivin do ovzduší, omezili spalování pevných paliv, omezili v domácnostech používání otevřených plynových spotřebičů a krbových topenišť, dle možnosti se zdrželi práce s chemickými látkami a neprováděli činnosti spojené s nadměrnou prašností. Rovněž žádáme řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli, neboť emise z automobilů se významně podílejí na zvýšené koncentraci znečišťujících látek. Doporučujeme k přepravě využívat prostředky veřejné dopravy," uvedl mluvčí kraje Jiří Klement.

 

Hlavně lidem starším, dětem a nemocným trpícím srdečně cévními a respiračními chorobami se doporučuje omezit pobyt ve venkovním prostředí. Není vhodné venku sportovat. Větrat by se mělo jen krátce a intenzívně. Smog může vyvolat především dýchací obtíže. Doporučujeme zvýšit přísun vitamínů, zejména vitamínu C (ovoce, zelenina), nekouřit a vyhýbat se zakouřeným prostorám.

 

Změnu k lepšímu podle meteorologů nelze očekávat, rozptylové podmínky budou během následujících dní mírně nepříznivé. Aktuální údaje o stavu ovzduší jsou na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu a nebo mohou lidé volat na číslo 541 421 011.

 

Naplno už také v kraji udeřila chřipka. „Aktuálně je 2 118 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Nemocné jsou tradičně hlavně děti, chřipku už má ale i hodně dospělých, proto jsme se rozhodli doporučit všem nemocnicím zákaz návštěv," uvedla vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Brně Renata Vaverková. Nejvíc nemocných je v Brně a na Brněnsku. Naopak nejméně případů nám hlásí lékaři na Blanensku.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře