Reklama
reklama

Brno trápí smog a chřipka. Lidé mají zůstat doma, málo větrat a jíst vitamíny

Český hydrometeorologický ústav vyhlásil dnes v pátek kvůli nepříznivým rozptylovým podmínkám pro území Brna a celého Jihomoravského kraje smogové nebezpečí. Zároveň krajští hygienici potvrdili, že kraj již naplno zasáhla chřipková epidemie. Počet nemocných v kraji přesáhl hranici dvou tisíc nemocných na sto tisíc obyvatel.

Zhoršená kvalita ovzduší se týká sledovaného parametru polétavého prachu. Nejvyšší hodnota byla naměřena na stanici Brno-Tuřany dnes v 6 hodin ráno, kdy průměrná klouzavá 24 hodinová koncentrace polétavého prachu v ovzduší byla ve výši 104,6 mikrogramů na metr krychlový. Denní limit je přitom 50 mikrogramů. 

 

"Žádáme spoluobčany, aby v těchto dnech svým jednáním minimalizovali množství vypouštěných škodlivin do ovzduší, omezili spalování pevných paliv, omezili v domácnostech používání otevřených plynových spotřebičů a krbových topenišť, dle možnosti se zdrželi práce s chemickými látkami a neprováděli činnosti spojené s nadměrnou prašností. Rovněž žádáme řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli, neboť emise z automobilů se významně podílejí na zvýšené koncentraci znečišťujících látek. Doporučujeme k přepravě využívat prostředky veřejné dopravy," uvedl mluvčí kraje Jiří Klement.

 

Hlavně lidem starším, dětem a nemocným trpícím srdečně cévními a respiračními chorobami se doporučuje omezit pobyt ve venkovním prostředí. Není vhodné venku sportovat. Větrat by se mělo jen krátce a intenzívně. Smog může vyvolat především dýchací obtíže. Doporučujeme zvýšit přísun vitamínů, zejména vitamínu C (ovoce, zelenina), nekouřit a vyhýbat se zakouřeným prostorám.

 

Změnu k lepšímu podle meteorologů nelze očekávat, rozptylové podmínky budou během následujících dní mírně nepříznivé. Aktuální údaje o stavu ovzduší jsou na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu a nebo mohou lidé volat na číslo 541 421 011.

 

Naplno už také v kraji udeřila chřipka. „Aktuálně je 2 118 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Nemocné jsou tradičně hlavně děti, chřipku už má ale i hodně dospělých, proto jsme se rozhodli doporučit všem nemocnicím zákaz návštěv," uvedla vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Brně Renata Vaverková. Nejvíc nemocných je v Brně a na Brněnsku. Naopak nejméně případů nám hlásí lékaři na Blanensku.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře