Reklama
reklama

Brno si připomene návštěvu císaře Františka Josefa I. a slavnost městských střelců

Položením věnce padlým vojákům ve všech válkách v Denisových sadech, střeleckou slavností v Pisárkách a závěrečným shromážděním v centru města  si připomeneme v sobotu 16. června stodvacáté výročí významné návštěvy a události s ní spojené.

„Návštěva Jeho apoštolského Veličenstva císaře a krále Františka Josefa I. v zemském hlavním městě Brně roku 1892 byla významnou politickou, kulturní a společenskou událostí tehdejší doby“ řekl Milan Varták z občanského sdružení Ferdinand d´Este 1914-2014, který bude na sobotní akci představovat v dobové uniformě následníka habsburského trůnu v zastoupení nepřítomného císaře.

 

Celá akce bude zahájena v 10 hodin slavnostním pochodem od Místodržitelského paláce za doprovodu polní hudby na Františkov (dnešní Denisovy sady). Zde bude přivítán zástupce nejvyššího domu, následník trůnu - arcivévoda František Ferdinand. Součástí pietního aktu bude položení věnce u památníku ukončení napoleonských válek a zpívaná císařská hymna v českém jazyce.

 

Od 11 hodin se uskuteční program pro širokou veřejnost na původní střelnici z roku 1882 v Pisárkách (za pavilonem Antropos). Pro rodiny s dětmi bude připravena soutěž ve střelbě do historických dřevěných terčů. Každá soutěžící rodina obdrží náboje, vybere si svůj terč a za asistence dobového doprovodu se pokusí puškou ráže 6 mm zasáhnout střed terče. Výsledky střeleb budou vyhodnoceny, každá rodina si na památku odnese terč domů.  

 

Do 16 hodin se na střelnici uskuteční také dobový program. Návštěvníci se mohou těšit na četnickou stanici, flašinetáře nebo dobový fotoateliér. Lákadlem bude také soutěž střeleckých spolků o Královský terč za osobní účasti následníka trůnu J. V. Františka Ferdinanda.

Na závěr slavnostního dne se v půl páté odpoledne uskuteční pochod všech uniformovaných střeleckých sborů s hudbou od vlakového nádraží na náměstí Svobody. Zde dojde k poděkování za přítomnosti „Zástupce nejvyššího domu“, vyhodnocení střeleb a vyhlášení Krále střeleb. Budou zde slavnostně předány medaile a stuhy na sborové prapory.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Komentáře