Reklama
reklama

Brno si připomene návštěvu císaře Františka Josefa I. a slavnost městských střelců

Položením věnce padlým vojákům ve všech válkách v Denisových sadech, střeleckou slavností v Pisárkách a závěrečným shromážděním v centru města  si připomeneme v sobotu 16. června stodvacáté výročí významné návštěvy a události s ní spojené.

„Návštěva Jeho apoštolského Veličenstva císaře a krále Františka Josefa I. v zemském hlavním městě Brně roku 1892 byla významnou politickou, kulturní a společenskou událostí tehdejší doby“ řekl Milan Varták z občanského sdružení Ferdinand d´Este 1914-2014, který bude na sobotní akci představovat v dobové uniformě následníka habsburského trůnu v zastoupení nepřítomného císaře.

 

Celá akce bude zahájena v 10 hodin slavnostním pochodem od Místodržitelského paláce za doprovodu polní hudby na Františkov (dnešní Denisovy sady). Zde bude přivítán zástupce nejvyššího domu, následník trůnu - arcivévoda František Ferdinand. Součástí pietního aktu bude položení věnce u památníku ukončení napoleonských válek a zpívaná císařská hymna v českém jazyce.

 

Od 11 hodin se uskuteční program pro širokou veřejnost na původní střelnici z roku 1882 v Pisárkách (za pavilonem Antropos). Pro rodiny s dětmi bude připravena soutěž ve střelbě do historických dřevěných terčů. Každá soutěžící rodina obdrží náboje, vybere si svůj terč a za asistence dobového doprovodu se pokusí puškou ráže 6 mm zasáhnout střed terče. Výsledky střeleb budou vyhodnoceny, každá rodina si na památku odnese terč domů.  

 

Do 16 hodin se na střelnici uskuteční také dobový program. Návštěvníci se mohou těšit na četnickou stanici, flašinetáře nebo dobový fotoateliér. Lákadlem bude také soutěž střeleckých spolků o Královský terč za osobní účasti následníka trůnu J. V. Františka Ferdinanda.

Na závěr slavnostního dne se v půl páté odpoledne uskuteční pochod všech uniformovaných střeleckých sborů s hudbou od vlakového nádraží na náměstí Svobody. Zde dojde k poděkování za přítomnosti „Zástupce nejvyššího domu“, vyhodnocení střeleb a vyhlášení Krále střeleb. Budou zde slavnostně předány medaile a stuhy na sborové prapory.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře