Reklama
reklama

Brno si připomene návštěvu císaře Františka Josefa I. a slavnost městských střelců

Položením věnce padlým vojákům ve všech válkách v Denisových sadech, střeleckou slavností v Pisárkách a závěrečným shromážděním v centru města  si připomeneme v sobotu 16. června stodvacáté výročí významné návštěvy a události s ní spojené.

„Návštěva Jeho apoštolského Veličenstva císaře a krále Františka Josefa I. v zemském hlavním městě Brně roku 1892 byla významnou politickou, kulturní a společenskou událostí tehdejší doby“ řekl Milan Varták z občanského sdružení Ferdinand d´Este 1914-2014, který bude na sobotní akci představovat v dobové uniformě následníka habsburského trůnu v zastoupení nepřítomného císaře.

 

Celá akce bude zahájena v 10 hodin slavnostním pochodem od Místodržitelského paláce za doprovodu polní hudby na Františkov (dnešní Denisovy sady). Zde bude přivítán zástupce nejvyššího domu, následník trůnu - arcivévoda František Ferdinand. Součástí pietního aktu bude položení věnce u památníku ukončení napoleonských válek a zpívaná císařská hymna v českém jazyce.

 

Od 11 hodin se uskuteční program pro širokou veřejnost na původní střelnici z roku 1882 v Pisárkách (za pavilonem Antropos). Pro rodiny s dětmi bude připravena soutěž ve střelbě do historických dřevěných terčů. Každá soutěžící rodina obdrží náboje, vybere si svůj terč a za asistence dobového doprovodu se pokusí puškou ráže 6 mm zasáhnout střed terče. Výsledky střeleb budou vyhodnoceny, každá rodina si na památku odnese terč domů.  

 

Do 16 hodin se na střelnici uskuteční také dobový program. Návštěvníci se mohou těšit na četnickou stanici, flašinetáře nebo dobový fotoateliér. Lákadlem bude také soutěž střeleckých spolků o Královský terč za osobní účasti následníka trůnu J. V. Františka Ferdinanda.

Na závěr slavnostního dne se v půl páté odpoledne uskuteční pochod všech uniformovaných střeleckých sborů s hudbou od vlakového nádraží na náměstí Svobody. Zde dojde k poděkování za přítomnosti „Zástupce nejvyššího domu“, vyhodnocení střeleb a vyhlášení Krále střeleb. Budou zde slavnostně předány medaile a stuhy na sborové prapory.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Už to bude téměř měsíc, kdy se silnice v brněnském středu zahalily do modré barvy. Jak se vede modrým zónám a jak funguje rezidentní parkování v reálu?
23.09.2018 - 18:18
K neobvyklému obyvateli řeky Svitavy vyrazili v pátek dopoledne strážníci do Tkalcovské ulice.
23.09.2018 - 08:54
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Komentáře