Reklama
reklama

Brno se znovu pokusí dobýt Švédové

17. – 19. srpna 2012. Den Brna každoročně připomíná výročí úspěšné obrany města Brna proti Švédům v průběhu třicetileté války.

V ulicích města ožívají obrázky z historie města Brna, bitevní scény, ohňostroj, dobový jarmark a mnoho dalšího. Každý rok je připraveno scénické představení válečné epizody. Pro letošní rok je připravena komponovaná bitevní scéna „Boj o Špilberk“. Kromě prohlídek podzemí je vstup na všechny akce zdarma.

 

 

Na pátek 17. Srpna je pro návštěvníky připraven od dopoledních hodin dobový jarmark na Radnické ulici. Zde se take v 15 hodin uskuteční slavnostní zahájení akce s nástupem a pochodem “Městské hotovosti” centrem města a následným pochodem vojáků přes Zelný trh a Masarykovou ulicí na náměstí Svobody. Od 15 do 17 hodin se zde uskuteční šermířská představení skupin Exulis Brno, Duel Brno a S.P.G. Brno. V podzemním labyrintu se budou od 23 hodin odlévat “černé kule” pro Torstensona.

 

 

Hlavním dnem této “slavnosti” je sobota 18.8. V dopoledních hodinách na Brňany opět čeká dobový jarmark na Radnické ulici a šermířská představení - tentokrát skupin Sígři odevšad, Adorea Olomouc a S.P.G. Brno. V Labyrintu pod Zelným trhem zase uvidí návštěvníci v rámci prohlídek krátké dobové scénky.

 

 

Z Radnické ulice vyjde krátce po desáté hodině průvod jednotek městem, a to ulicemi Panská, Masarykova, Josefská, Kobližná a Česká. V půl jedenácté se vojska seřadí na náměstí Svobody a uctí památku Raduita de Souches. V brněnské “pravé poledne” se uskuteční nástup vojsk u časostroje s následným pochodem zpět na Radnickou ulici.

 

Zajímavostí budou černé koule pro Torstensona, které budou tento den v každou hodinu až do 23 hodin vypadávat z brněnské dominanty – Hodinového stroje.

Největším lákadlem je ovšem Komponovaná bitevní ukázka, která se uskuteční v 15 hodin. Švédové se znovu pokusí dobýt hrad Špilberk. Celý den bude zakončen ohňostrojem, odpáleným krátce po 21 hodině ze Zelného trhu.

Další informace o programu a předprodeji vstupenek do Labyrintu naleznete na www.ticbrno.cz

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře