Reklama
reklama

Brno se znovu pokusí dobýt Švédové

17. – 19. srpna 2012. Den Brna každoročně připomíná výročí úspěšné obrany města Brna proti Švédům v průběhu třicetileté války.

V ulicích města ožívají obrázky z historie města Brna, bitevní scény, ohňostroj, dobový jarmark a mnoho dalšího. Každý rok je připraveno scénické představení válečné epizody. Pro letošní rok je připravena komponovaná bitevní scéna „Boj o Špilberk“. Kromě prohlídek podzemí je vstup na všechny akce zdarma.

 

 

Na pátek 17. Srpna je pro návštěvníky připraven od dopoledních hodin dobový jarmark na Radnické ulici. Zde se take v 15 hodin uskuteční slavnostní zahájení akce s nástupem a pochodem “Městské hotovosti” centrem města a následným pochodem vojáků přes Zelný trh a Masarykovou ulicí na náměstí Svobody. Od 15 do 17 hodin se zde uskuteční šermířská představení skupin Exulis Brno, Duel Brno a S.P.G. Brno. V podzemním labyrintu se budou od 23 hodin odlévat “černé kule” pro Torstensona.

 

 

Hlavním dnem této “slavnosti” je sobota 18.8. V dopoledních hodinách na Brňany opět čeká dobový jarmark na Radnické ulici a šermířská představení - tentokrát skupin Sígři odevšad, Adorea Olomouc a S.P.G. Brno. V Labyrintu pod Zelným trhem zase uvidí návštěvníci v rámci prohlídek krátké dobové scénky.

 

 

Z Radnické ulice vyjde krátce po desáté hodině průvod jednotek městem, a to ulicemi Panská, Masarykova, Josefská, Kobližná a Česká. V půl jedenácté se vojska seřadí na náměstí Svobody a uctí památku Raduita de Souches. V brněnské “pravé poledne” se uskuteční nástup vojsk u časostroje s následným pochodem zpět na Radnickou ulici.

 

Zajímavostí budou černé koule pro Torstensona, které budou tento den v každou hodinu až do 23 hodin vypadávat z brněnské dominanty – Hodinového stroje.

Největším lákadlem je ovšem Komponovaná bitevní ukázka, která se uskuteční v 15 hodin. Švédové se znovu pokusí dobýt hrad Špilberk. Celý den bude zakončen ohňostrojem, odpáleným krátce po 21 hodině ze Zelného trhu.

Další informace o programu a předprodeji vstupenek do Labyrintu naleznete na www.ticbrno.cz

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře