Reklama
reklama

Brno pomalu opravuje další známou vilu, bývalé sídlo STB

Další známá brněnská funkcionalistická vila se dočká příspěvku na zachování a obnovu kulturní památky z Programu obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností. Vila Aloise a Viléma Kubových v Řečkovicích v ulici Gromešova má před sebou opravu severní a východní fasády.

Vila je od roku 2009 označena jako kulturní památka. Byla postavena v roce 1936 a je osazena ve svažitém terénu. Je charakteristická zejména svými širokými okny, terasami a balkóny a výrazně předsazena korunní římsou. Mezi brněnskými vilami je nezaměnitelná, její tvůrci uplatnili obecné zásady zralého funkcionalismu.

 

„Současný stavebně technický stav budovy je celkově dobrý s výjimkou fasády, podhledů a přilehlých garáží, které vyžadují opravy. Proto plánujeme v tomto roce provést opravu fasády ze severní a východní strany objektu a podali jsme žádost o příspěvek na zachování a obnovu kulturní památky z Programu obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností. Měl by dosáhnout až 80 procent celkových nákladů, které budou téměř 618 tisíc korun,“ vysvětluje primátor Brna Roman Onderka.

 

Příspěvek na zachování a obnovu kulturní památky z Programu obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností získala vila už v letech 2011 a 2012, kdy byla provedena repase a výměna oken ze všech stran budovy.

 

Třípatrová funkcionalistická vila z dílny bratrů Kubových podle odborníků patří ke klenotům architektury meziválečného Brna. Po válce sloužila jako státní bezpečnosti a nyní ji město pronajímá Domu dětí a mládeže Helceletova.

Autor: 
redakce
Aktuálně
K neobvyklému obyvateli řeky Svitavy vyrazili v pátek dopoledne strážníci do Tkalcovské ulice.
23.09.2018 - 08:54
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Komentáře