Reklama
reklama

Brno pomalu opravuje další známou vilu, bývalé sídlo STB

Další známá brněnská funkcionalistická vila se dočká příspěvku na zachování a obnovu kulturní památky z Programu obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností. Vila Aloise a Viléma Kubových v Řečkovicích v ulici Gromešova má před sebou opravu severní a východní fasády.

Vila je od roku 2009 označena jako kulturní památka. Byla postavena v roce 1936 a je osazena ve svažitém terénu. Je charakteristická zejména svými širokými okny, terasami a balkóny a výrazně předsazena korunní římsou. Mezi brněnskými vilami je nezaměnitelná, její tvůrci uplatnili obecné zásady zralého funkcionalismu.

 

„Současný stavebně technický stav budovy je celkově dobrý s výjimkou fasády, podhledů a přilehlých garáží, které vyžadují opravy. Proto plánujeme v tomto roce provést opravu fasády ze severní a východní strany objektu a podali jsme žádost o příspěvek na zachování a obnovu kulturní památky z Programu obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností. Měl by dosáhnout až 80 procent celkových nákladů, které budou téměř 618 tisíc korun,“ vysvětluje primátor Brna Roman Onderka.

 

Příspěvek na zachování a obnovu kulturní památky z Programu obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností získala vila už v letech 2011 a 2012, kdy byla provedena repase a výměna oken ze všech stran budovy.

 

Třípatrová funkcionalistická vila z dílny bratrů Kubových podle odborníků patří ke klenotům architektury meziválečného Brna. Po válce sloužila jako státní bezpečnosti a nyní ji město pronajímá Domu dětí a mládeže Helceletova.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře