Reklama
reklama

Brno pomalu opravuje další známou vilu, bývalé sídlo STB

Další známá brněnská funkcionalistická vila se dočká příspěvku na zachování a obnovu kulturní památky z Programu obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností. Vila Aloise a Viléma Kubových v Řečkovicích v ulici Gromešova má před sebou opravu severní a východní fasády.

Vila je od roku 2009 označena jako kulturní památka. Byla postavena v roce 1936 a je osazena ve svažitém terénu. Je charakteristická zejména svými širokými okny, terasami a balkóny a výrazně předsazena korunní římsou. Mezi brněnskými vilami je nezaměnitelná, její tvůrci uplatnili obecné zásady zralého funkcionalismu.

 

„Současný stavebně technický stav budovy je celkově dobrý s výjimkou fasády, podhledů a přilehlých garáží, které vyžadují opravy. Proto plánujeme v tomto roce provést opravu fasády ze severní a východní strany objektu a podali jsme žádost o příspěvek na zachování a obnovu kulturní památky z Programu obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností. Měl by dosáhnout až 80 procent celkových nákladů, které budou téměř 618 tisíc korun,“ vysvětluje primátor Brna Roman Onderka.

 

Příspěvek na zachování a obnovu kulturní památky z Programu obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností získala vila už v letech 2011 a 2012, kdy byla provedena repase a výměna oken ze všech stran budovy.

 

Třípatrová funkcionalistická vila z dílny bratrů Kubových podle odborníků patří ke klenotům architektury meziválečného Brna. Po válce sloužila jako státní bezpečnosti a nyní ji město pronajímá Domu dětí a mládeže Helceletova.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře