Reklama
reklama

Brno po rekonstrukci otevřelo skvost funkcionalismu.

Dávno před zpřístupněním vily Tugendhat pro veřejnost se začaly tvořit virtuální fronty a ozývaly se hlasy, že vstupné je velmi drahé. Tři sta korun pro dospělého návštěvníka se mnohým zdá hodně. Tito lidé si pak rychle najdou, že na Pernštejn se platí tolik a tolik a že na mnohem zajímavější turistická lákadla se za cenu jedné vstupenky do vily dostanou dva dospělí.

Argumentace, že cena je nehorázně vysoká například pro rodiny s dětmi, je lichá. Vila je unikátní památkou, do které se nechodí a ani nedá chodit jen tak na výlet jako na hrad nebo zámek. Primárním důvodem její rekonstrukce nebylo nabídnout Brňanům další formu trávení volného času, ale uchovat klíčový prvek dějin architektury a Brna jako takového. Pokud chce rodič svému dítěti toto všechno ukázat, evidentně mu jde o jeho rozhled v důležitých věcech, a nemělo by mu tedy být líto peněz.

 

Tři sta korun není vysoká částka za návštěvu místa, které stačí vidět jednou. Je to částka, kterou zájemce o architekturu může ušetřit. Dokonce i lidé, kteří se kdoví proč sami označují přívlastkem „obyčejný“, zcela jistě ve svém rozpočtu najdou něco srovnatelného, co si dopřávají a co se jim za tři sta korun drahé nezdá. Pro srovnání, vstupenky na koncert pěveckého dua pro normální lidi, Evy a Vaška, běžně stávají mezi dvěma sty a třemi sty korunami. Přesto jsou hlediště narvaná.

 

Povyk kolem cen za veřejné služby tohoto typu bývá často způsoben přesvědčením lidí, že s ohledem na daně, které všichni platíme, by vstupné do muzeí mělo být nula korun. Hluboký omyl. Vysokoškolská skripta, která píší zaměstnanci univerzit, se také prodávají. Je tedy jasné, že do památky UNESCO zrekonstruované za veřejné finance, se bude vybírat určité vstupné, které odráží situaci „před a po“.

 

Lze připustit, že výše cen částečně předurčuje složení návštěvníků a že se tak mezi nimi najdou jedinci, kteří se půjdou podívat vyloženě ze zvědavosti a proto, že „na to mají“. Jenže takoví lidé jsou všude, od nákupních center po akvaparky.

 
Drtivá většina Pražanů nechodí denně na Pražský hrad. Nechávají tak prostor turistům, kteří za velký okruh asi největším lákadlem města platí tři sta padesát korun a utrácejí i jinde a jinak. Také Brňané by měli zapudit myšlenku, že vila Tugendhat je tu pro ně a že výše vstupného je spiknutí proti nim. Kdo chce, aby vila stále ještě dalších sto let, aby se do Brna podívali aspoň nějací turisté a aby se dal vést a udržet dialog o architektuře, rád si připlatí. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Komentáře