Reklama
reklama

Brno po rekonstrukci otevřelo skvost funkcionalismu.

Dávno před zpřístupněním vily Tugendhat pro veřejnost se začaly tvořit virtuální fronty a ozývaly se hlasy, že vstupné je velmi drahé. Tři sta korun pro dospělého návštěvníka se mnohým zdá hodně. Tito lidé si pak rychle najdou, že na Pernštejn se platí tolik a tolik a že na mnohem zajímavější turistická lákadla se za cenu jedné vstupenky do vily dostanou dva dospělí.

Argumentace, že cena je nehorázně vysoká například pro rodiny s dětmi, je lichá. Vila je unikátní památkou, do které se nechodí a ani nedá chodit jen tak na výlet jako na hrad nebo zámek. Primárním důvodem její rekonstrukce nebylo nabídnout Brňanům další formu trávení volného času, ale uchovat klíčový prvek dějin architektury a Brna jako takového. Pokud chce rodič svému dítěti toto všechno ukázat, evidentně mu jde o jeho rozhled v důležitých věcech, a nemělo by mu tedy být líto peněz.

 

Tři sta korun není vysoká částka za návštěvu místa, které stačí vidět jednou. Je to částka, kterou zájemce o architekturu může ušetřit. Dokonce i lidé, kteří se kdoví proč sami označují přívlastkem „obyčejný“, zcela jistě ve svém rozpočtu najdou něco srovnatelného, co si dopřávají a co se jim za tři sta korun drahé nezdá. Pro srovnání, vstupenky na koncert pěveckého dua pro normální lidi, Evy a Vaška, běžně stávají mezi dvěma sty a třemi sty korunami. Přesto jsou hlediště narvaná.

 

Povyk kolem cen za veřejné služby tohoto typu bývá často způsoben přesvědčením lidí, že s ohledem na daně, které všichni platíme, by vstupné do muzeí mělo být nula korun. Hluboký omyl. Vysokoškolská skripta, která píší zaměstnanci univerzit, se také prodávají. Je tedy jasné, že do památky UNESCO zrekonstruované za veřejné finance, se bude vybírat určité vstupné, které odráží situaci „před a po“.

 

Lze připustit, že výše cen částečně předurčuje složení návštěvníků a že se tak mezi nimi najdou jedinci, kteří se půjdou podívat vyloženě ze zvědavosti a proto, že „na to mají“. Jenže takoví lidé jsou všude, od nákupních center po akvaparky.

 
Drtivá většina Pražanů nechodí denně na Pražský hrad. Nechávají tak prostor turistům, kteří za velký okruh asi největším lákadlem města platí tři sta padesát korun a utrácejí i jinde a jinak. Také Brňané by měli zapudit myšlenku, že vila Tugendhat je tu pro ně a že výše vstupného je spiknutí proti nim. Kdo chce, aby vila stále ještě dalších sto let, aby se do Brna podívali aspoň nějací turisté a aby se dal vést a udržet dialog o architektuře, rád si připlatí. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře