Reklama
reklama

Brno má dalšího draka. Komodského varana v zoologické zahradě

Brněnská zoologická zahrada má od čtvrtečního dopoledne nový přírůstek, kterým je mládě varana komodského, často přezdívaného jako „komodský drak“. Návštěvníci najdou varana v novém teráriu v areálu Tropického království.

Tento ještěr se narodil loni v březnu v pražské zoo, v současnosti měří přibližně 1,40 metru a brněnská zoo ho získala výměnou za ledního medvěda Toma. "Přípravy na příjezd největšího ještěra světa byly náročné a daly by se přirovnat k přípravám na příjezd amerického prezidenta. Varan je totiž velmi náročný na podmínky, ve kterých je chován," prozradila mluvčí zoo Monika Brindzáková.

 

Brněnský domov mladého ještěra je opravdu důstojný. Terárium má celkem 50 m2 a jeho součástí je bazén s vodou o teplotě 20°C , topné kameny, na kterých se bude ještěr vyhřívat a UV zářiče nahrazující sluneční svit. V průběhu dne se v teráriu budou měnit teplotní podmínky tak, aby se co nejvíce podobaly těm v přírodě. Vzhledem k tomu, že do tří let se varan pohybuje pouze ve větvích, je důležitá také imitace stromoví v teráriu.

 

 

Varani komodští byli jako druh popsáni teprve v roce 1912. Žijí na malém území ostrova Komodo a přilehlých ostrovech. Tito ještěři jsou jako ostatní plazi ektotermní živočichové získávající tělesnou teplotu ze slunečního záření. V noci může jejich tělesná teplota klesnout až na 20 °C, ale ranním sluněním ji rychle zvýší až k hodnotě přes 35 °C. Mláďata jsou zcela odlišná od dospělých, jsou štíhlá a pestře zbarvená. Vedou totiž stromový způsob života, kterým unikají nežádoucí pozornosti rodičů a dalších dospělých varanů. 

 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Další z brněnských obchodních domů čekají změny. V letošním roce své vlastníky již změnila Olympie a Nákupní centrum Královo Pole, od srpna má nového majitele i Tesco u hlavního nádraží na ulici...
23.09.2017 - 08:37
Komentáře