Reklama
reklama

Brno má dalšího draka. Komodského varana v zoologické zahradě

Brněnská zoologická zahrada má od čtvrtečního dopoledne nový přírůstek, kterým je mládě varana komodského, často přezdívaného jako „komodský drak“. Návštěvníci najdou varana v novém teráriu v areálu Tropického království.

Tento ještěr se narodil loni v březnu v pražské zoo, v současnosti měří přibližně 1,40 metru a brněnská zoo ho získala výměnou za ledního medvěda Toma. "Přípravy na příjezd největšího ještěra světa byly náročné a daly by se přirovnat k přípravám na příjezd amerického prezidenta. Varan je totiž velmi náročný na podmínky, ve kterých je chován," prozradila mluvčí zoo Monika Brindzáková.

 

Brněnský domov mladého ještěra je opravdu důstojný. Terárium má celkem 50 m2 a jeho součástí je bazén s vodou o teplotě 20°C , topné kameny, na kterých se bude ještěr vyhřívat a UV zářiče nahrazující sluneční svit. V průběhu dne se v teráriu budou měnit teplotní podmínky tak, aby se co nejvíce podobaly těm v přírodě. Vzhledem k tomu, že do tří let se varan pohybuje pouze ve větvích, je důležitá také imitace stromoví v teráriu.

 

 

Varani komodští byli jako druh popsáni teprve v roce 1912. Žijí na malém území ostrova Komodo a přilehlých ostrovech. Tito ještěři jsou jako ostatní plazi ektotermní živočichové získávající tělesnou teplotu ze slunečního záření. V noci může jejich tělesná teplota klesnout až na 20 °C, ale ranním sluněním ji rychle zvýší až k hodnotě přes 35 °C. Mláďata jsou zcela odlišná od dospělých, jsou štíhlá a pestře zbarvená. Vedou totiž stromový způsob života, kterým unikají nežádoucí pozornosti rodičů a dalších dospělých varanů. 

 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Komentáře