Reklama
reklama

Brno má centrum pro léčbu a výzkum leukemií

Spojit léčbu a výzkum leukemických onemocnění, díky čemuž pacienti dostanou komplexní péči na jednom místě, je cílem lékařů, výzkumníků a vědců, kteří v Brně založili Univerzitní leukemické centrum. Spolupráce odborníků by měla také zrychlit diagnostiku a tím i naději na úspěšné vyléčení.

Diagnostika a léčba leukemických onemocnění je složitá a nově vzniklé centrum má pomoci shromažďovat dosavadní poznatky, podporovat výzkum nových způsobů léčby a fungovat jako platforma pro odborníky. „Leukemii dělíme na čtyři typy, dva jsou chronické, dva akutní. Příznaky mohou být nespecifické, člověk může mít například častější infekce, zvětšené uzliny nebo postižení kůže,“ popsal Michal Doubek z Interní hematologické a onkologické kliniky Fakultní nemocnice v Brně.

 

Léčba leukémie by podle odborníků měla být každému šitá na míru. Příznaky a komplikace spadají do mnoha oborů. Léčba vyžaduje úzkou spolupráci klinických pracovišť a laboratoří. Nové leukemické centrum právě takovou péči umožní. Laboratoře ve FN Brno například umožňují rychlé rozbory krve u akutních případů leukemických onemocnění.

 

Lékaři diagnostikují zhruba tisíc nových případů leukemií ročně. Stanovení diagnózy od prvních příznaků nemoci trvá obvykle zhruba tři týdny, u některých lidí to může ale být až rok.

 Specialisté z brněnské interní hematologické a onkologické kliniky se v posledním roce podíleli na tvorbě celoevropských doporučení pro diagnostiku a léčbu všech čtyř hlavních typů leukemie. „Centrum je jediným pracovištěm v České republice, jehož postupy byly uznány jako standardy pro léčbu leukemie v mnoha zemích,“ připomněla mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Komentáře