Reklama
reklama

Brno dusí smog. Úřady žádají o omezení jízd autem

Z důvodu nepříznivých rozptylových podmínek vyhlásil v pondělí ve 13 hodin Krajský úřad Jihomoravského kraje signál upozornění na možnost výskytu smogové situace pro území správní obvod obce s rozšířenou působností Brno a Šlapanice.

Brno - Nejhorší situace byla dnes v pravé poledne na stanici Brno - Tuřany, kde průměrná klouzavá čtyřiadvacetihodinová koncentrace polétavého prachu v ovzduší byla ve výši 102,5 mikrogramů na metr krychlový (denní limit je přitom 50 mikrogramů).

"Žádáme spoluobčany, aby v těchto dnech svým jednáním minimalizovali množství vypouštěných škodlivin do ovzduší, omezili spalování pevných paliv, omezili v domácnostech používání otevřených plynových spotřebičů a krbových topenišť, dle možnosti se zdrželi práce s chemickými látkami a neprováděli činnosti spojené s nadměrnou prašností, jako přesun sypkých hmot, zeminy, sutí. Rovněž žádáme řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli, neboť emise z automobilů se významně podílejí na zvýšené koncentraci znečišťujících látek. Doporučujeme k přepravě využívat prostředky veřejné dopravy," uvedla vedoucí odboru životního prostředí krajského úřadu Anna Hubáčková. 

Hlavně lidem starším, dětem a nemocným - osobám trpícím srdečně cévními a respiračními chorobami - odborníci doporučují omezit pobyt ve venkovním prostředí. Není také vhodné venku sportovat. Větrat by se mělo jen krátce a intenzívně. Smog totiž může vyvolat především dýchací obtíže. Doporučují zvýšit přísun vitamínů, zejména vitamínu C (ovoce,  zelenina), nekouřit a vyhýbat se zakouřeným prostorám. Také brněnské mateřské školky omezily pobyt dětí venku. "Smogovou situaci sledujeme. Dopoledne proto byly děti jen krátkou dobu na zahradě školky," uvedla provozní z Mateřské školky Oříšek Iveta Debrecíni. 

 

Změnu k lepšímu podle meteorologů zatím nelze očekávat. "Rozptylové podmínky budou stále přechodně mírně nepříznivé," uvedl dispečer brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Aktuální údaje o stavu ovzduší je možné sledovat na stránkách www.chmi.cz. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Sportovec kraje Adam Ondra
Lezec Adam Ondra se stal nejlepším sportovcem Jihomoravského kraje za minulý rok. Obhájil tak své loňské vítězství v této anketě. Vyhlášení se konalo v úterý 20. března 2018 v Brně.
21.03.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Nízkopodlažní vozy s klimatizací a s možností jezdit bez trolejového vedení. Dodávka nových parciálních trolejbusů přijíždí v těchto dnech do Brna. Jedná se o první vozy tohoto druhu, kterými...
20.03.2018 - 14:57
Komentáře