Reklama
reklama

Brno dusí smog. Úřady žádají o omezení jízd autem

Z důvodu nepříznivých rozptylových podmínek vyhlásil v pondělí ve 13 hodin Krajský úřad Jihomoravského kraje signál upozornění na možnost výskytu smogové situace pro území správní obvod obce s rozšířenou působností Brno a Šlapanice.

Brno - Nejhorší situace byla dnes v pravé poledne na stanici Brno - Tuřany, kde průměrná klouzavá čtyřiadvacetihodinová koncentrace polétavého prachu v ovzduší byla ve výši 102,5 mikrogramů na metr krychlový (denní limit je přitom 50 mikrogramů).

"Žádáme spoluobčany, aby v těchto dnech svým jednáním minimalizovali množství vypouštěných škodlivin do ovzduší, omezili spalování pevných paliv, omezili v domácnostech používání otevřených plynových spotřebičů a krbových topenišť, dle možnosti se zdrželi práce s chemickými látkami a neprováděli činnosti spojené s nadměrnou prašností, jako přesun sypkých hmot, zeminy, sutí. Rovněž žádáme řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli, neboť emise z automobilů se významně podílejí na zvýšené koncentraci znečišťujících látek. Doporučujeme k přepravě využívat prostředky veřejné dopravy," uvedla vedoucí odboru životního prostředí krajského úřadu Anna Hubáčková. 

Hlavně lidem starším, dětem a nemocným - osobám trpícím srdečně cévními a respiračními chorobami - odborníci doporučují omezit pobyt ve venkovním prostředí. Není také vhodné venku sportovat. Větrat by se mělo jen krátce a intenzívně. Smog totiž může vyvolat především dýchací obtíže. Doporučují zvýšit přísun vitamínů, zejména vitamínu C (ovoce,  zelenina), nekouřit a vyhýbat se zakouřeným prostorám. Také brněnské mateřské školky omezily pobyt dětí venku. "Smogovou situaci sledujeme. Dopoledne proto byly děti jen krátkou dobu na zahradě školky," uvedla provozní z Mateřské školky Oříšek Iveta Debrecíni. 

 

Změnu k lepšímu podle meteorologů zatím nelze očekávat. "Rozptylové podmínky budou stále přechodně mírně nepříznivé," uvedl dispečer brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Aktuální údaje o stavu ovzduší je možné sledovat na stránkách www.chmi.cz. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Městské divadlo Brno se přidá k dalším brněnským divadelním budovám, které mění svůj vzhled k lepšímu. Během příštích dvou let získá i divadelní dům v Lidické ulici moderní tvář. Podle plánů vyjde...
25.09.2017 - 19:58
K dalšímu neštěstí na jihomoravských železničních tratích došlo dnes ráno v Brně.
25.09.2017 - 13:54
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Komentáře