Reklama
reklama

Brno dusí smog. Úřady žádají o omezení jízd autem

Z důvodu nepříznivých rozptylových podmínek vyhlásil v pondělí ve 13 hodin Krajský úřad Jihomoravského kraje signál upozornění na možnost výskytu smogové situace pro území správní obvod obce s rozšířenou působností Brno a Šlapanice.

Brno - Nejhorší situace byla dnes v pravé poledne na stanici Brno - Tuřany, kde průměrná klouzavá čtyřiadvacetihodinová koncentrace polétavého prachu v ovzduší byla ve výši 102,5 mikrogramů na metr krychlový (denní limit je přitom 50 mikrogramů).

"Žádáme spoluobčany, aby v těchto dnech svým jednáním minimalizovali množství vypouštěných škodlivin do ovzduší, omezili spalování pevných paliv, omezili v domácnostech používání otevřených plynových spotřebičů a krbových topenišť, dle možnosti se zdrželi práce s chemickými látkami a neprováděli činnosti spojené s nadměrnou prašností, jako přesun sypkých hmot, zeminy, sutí. Rovněž žádáme řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli, neboť emise z automobilů se významně podílejí na zvýšené koncentraci znečišťujících látek. Doporučujeme k přepravě využívat prostředky veřejné dopravy," uvedla vedoucí odboru životního prostředí krajského úřadu Anna Hubáčková. 

Hlavně lidem starším, dětem a nemocným - osobám trpícím srdečně cévními a respiračními chorobami - odborníci doporučují omezit pobyt ve venkovním prostředí. Není také vhodné venku sportovat. Větrat by se mělo jen krátce a intenzívně. Smog totiž může vyvolat především dýchací obtíže. Doporučují zvýšit přísun vitamínů, zejména vitamínu C (ovoce,  zelenina), nekouřit a vyhýbat se zakouřeným prostorám. Také brněnské mateřské školky omezily pobyt dětí venku. "Smogovou situaci sledujeme. Dopoledne proto byly děti jen krátkou dobu na zahradě školky," uvedla provozní z Mateřské školky Oříšek Iveta Debrecíni. 

 

Změnu k lepšímu podle meteorologů zatím nelze očekávat. "Rozptylové podmínky budou stále přechodně mírně nepříznivé," uvedl dispečer brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Aktuální údaje o stavu ovzduší je možné sledovat na stránkách www.chmi.cz. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře