Reklama
reklama

Brněnští hasiči sbírali zkušenosti se speleozáchranáři v Pyrenejích

Jiří Buček a Zdeněk Chvátal, dva brněnští hasiči ze stanice Lidická, se spolu se šesticí speleozáchranářů České speleologické společnosti z Moravské stanice Speleologické záchranné služby se zúčastnili výcviku v Pyrenejské krasové oblasti Arbailles Massif. Kurz byl určen francouzským speleozáchranářům, kteří se na něm zdokonalují ve vedení záchranných operací v podzemí.

Vedle francouzských účastníků a české výpravy byli v mezinárodní části zastoupeni Portugalci, Irové a Španělé. Všichni pracují jako dobrovolní členové záchranných služeb, konstituovaných při speleologických organizacích z řad jejich členů, aktivních jeskyňářů, neboť v těchto zemích se danou problematikou hasičské a jiné profesionální záchranné sbory zabývají pouze okrajově.

 

Kurz vedli dva světově uznávaní jeskyňáři a zároveň speleozáchranáři. Kurz byl zaměřen na záchranářské techniky jednotlivce, celého záchranného týmu a práci s nosítky v nebezpečném terénu. „Má nejpropracovanější metody záchrany a ve vývoji technik i materiálu neustále pokračuje. Všechny plánované postupy nám byly nejprve teoreticky vysvětleny a poté jsme si je mohli vyzkoušet prakticky přímo v jeskyni včetně osazování kotevních bodů. Součásti kurzu byly praktické cvičné záchranné akce ve třech podzemních krasových lokalitách, mezi nimiž nechyběla známá jeskyně Pierre Saint Martin,“ popsal kurs Jiří Buček.

 

 

Kurz byl podle brněnských hasičů velmi kvalitně připraven, výcviky trvaly do pozdních nočních hodin. „Ve srovnání s technikami, používanými v rámci České republiky, mají Francouzi mnohem jednodušší postupy a dokáží pracovat mnohem efektivněji v náročném prostředí jeskyní včetně těch nejhlubších. Osobní vybavení speleozáchranářů je redukováno na nezbytné minimum a ani při komplikovaných záchranných akcích se nepoužívají žádné složitější pomůcky,“ dodal Buček.

 

 Kurz byl velkým přínosem pro získání nových informací, které budou postupně zapracovány do metodiky záchranných postupů lezeckých družstev hasičů na jižní Moravě.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Komentáře