Reklama
reklama

Brněnští hasiči sbírali zkušenosti se speleozáchranáři v Pyrenejích

Jiří Buček a Zdeněk Chvátal, dva brněnští hasiči ze stanice Lidická, se spolu se šesticí speleozáchranářů České speleologické společnosti z Moravské stanice Speleologické záchranné služby se zúčastnili výcviku v Pyrenejské krasové oblasti Arbailles Massif. Kurz byl určen francouzským speleozáchranářům, kteří se na něm zdokonalují ve vedení záchranných operací v podzemí.

Vedle francouzských účastníků a české výpravy byli v mezinárodní části zastoupeni Portugalci, Irové a Španělé. Všichni pracují jako dobrovolní členové záchranných služeb, konstituovaných při speleologických organizacích z řad jejich členů, aktivních jeskyňářů, neboť v těchto zemích se danou problematikou hasičské a jiné profesionální záchranné sbory zabývají pouze okrajově.

 

Kurz vedli dva světově uznávaní jeskyňáři a zároveň speleozáchranáři. Kurz byl zaměřen na záchranářské techniky jednotlivce, celého záchranného týmu a práci s nosítky v nebezpečném terénu. „Má nejpropracovanější metody záchrany a ve vývoji technik i materiálu neustále pokračuje. Všechny plánované postupy nám byly nejprve teoreticky vysvětleny a poté jsme si je mohli vyzkoušet prakticky přímo v jeskyni včetně osazování kotevních bodů. Součásti kurzu byly praktické cvičné záchranné akce ve třech podzemních krasových lokalitách, mezi nimiž nechyběla známá jeskyně Pierre Saint Martin,“ popsal kurs Jiří Buček.

 

 

Kurz byl podle brněnských hasičů velmi kvalitně připraven, výcviky trvaly do pozdních nočních hodin. „Ve srovnání s technikami, používanými v rámci České republiky, mají Francouzi mnohem jednodušší postupy a dokáží pracovat mnohem efektivněji v náročném prostředí jeskyní včetně těch nejhlubších. Osobní vybavení speleozáchranářů je redukováno na nezbytné minimum a ani při komplikovaných záchranných akcích se nepoužívají žádné složitější pomůcky,“ dodal Buček.

 

 Kurz byl velkým přínosem pro získání nových informací, které budou postupně zapracovány do metodiky záchranných postupů lezeckých družstev hasičů na jižní Moravě.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Komentáře