Reklama
reklama

Brněnské dny pro zdraví osloví malé i velké

Kancelář Brno – Zdravé město Magistrátu města Brna pořádá ve dnech 29. září – 7. října 2012 Brněnské dny pro zdraví – tradiční a oblíbenou kampaň zaměřenou na aktivní a zdravý životní styl, která se letos uskuteční již poosmnácté a nabízí 85 akcí určených dětem, dospělým i seniorům.

Proč právě zdravý životní styl? Způsob života naše zdraví ovlivňuje z celých 50 %, má tedy mnohem větší vliv na zdraví než životní prostředí (20 %), genetická výbava (15 %) či úroveň zdravotní péče (15 %).

 

Kampaň odstartuje Festivalem zdraví a pohody na Brněnské přehradě u hotelu Santon. Součástí festivalu je farmářský, bylinkový, cereální, luštěninový a olejninový trh, cyklojízda kolem přehrady či cvičení jógy a tai-chi. Na festivalu se uskuteční rovněž konference pro veřejnost na téma „Vaříme dětem zdravě a chutně“ a mnoho dalšího včetně zábavného doprovodného programu pro děti.

 

Jelikož městský způsob života a zejména sedavé zaměstnání nám často neposkytují dostatek pohybu, jsou v programu kampaně hojně zastoupeny pohybové a sportovní aktivity, díky kterým návštěvníci získají řadu zajímavých tipů, kam za sportem v Brně. V programu tak najdete širokou škálu aktivit, které jsou v posledních letech populární – např. zumbu, orientální tanec, cvičení na bosu či power plate. Zájemci mohou navštívit taktéž kurz in-line bruslení a pro ty, kdo již bruslit umí, je připravena jízda Brnem na kolečkových bruslích po trasách, kam bruslaři běžně nemohou.

 

Pod vedením trenérů krasobruslařů si zájemci vyzkouší ukázku z kurzu bruslení. Se sedavým zaměstnáním souvisí i řada zdravotních obtíží, kterým dominují bolesti pohybového aparátu. Odborníci z Centra sportovních aktivit Vysokého učení technického v Brně zájemcům poradí, jak prožít pracovní den bez bolavého těla – účastníci akce si vyzkouší cvičení s balančními plochami a kompenzační pomůcky při práci s počítačem.

 

Jako součást prevence onemocnění, která se mohou často vyvíjet bez viditelných příznaků, je důležité sledovat vlastní zdravotní stav. V brněnském IBC centru v rámci Fóra pro zdraví si návštěvníci mohou nechat změřit vybrané ukazatele zdravotního stavu, jako je krevní tlak, plicní funkce, hladina cholesterolu či míra závislosti na nikotinu. Součástí akce je i poradna správné výživy, snižování nadváhy a odvykání kouření. V rámci dne otevřených dveří lze navštívit Mamma HELP centrum, které se zabývá prevencí rakoviny prsu a možnostmi její léčby.

 

V programu se nezapomnělo ani na děti. V rodinném centru se rodiče dozví, jak cvičit již s kojenci a batolaty nebo jak správně nakojit své dítě. Zařazeny jsou rovněž různé pohybové aktivity, např. kurzy plavání, soutěž v lezení na umělém balvanu, veselá cesta lesem nebo sportování na dopravním hřišti.

 

Rok 2012 je Evropským rokem aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity. Proto v programu Brněnských dnů pro zdraví nechybí ani akce pro seniory. Připraveny jsou vhodné pohybové aktivity, díky kterým se budou cítit fit a v kondici – vyzkoušet mohou třeba tai-chi pro seniory, pilates, kurz nordic walking nebo společné vycházky do blízkého okolí Brna.

 

V Knihovně Jiřího Mahena se budeme věnovat zdravému stravování – připravena je beseda o důležitosti správné výživy ve starším věku. Konzultovat otázky z dentální hygieny mohou senioři ve speciálním mobilním centru, které do Brna přijede právě při příležitosti Brněnských dnů pro zdraví. Obzvláště v seniorském věku je důležité věnovat pozornost naší paměti. Lidé nad 60 let si mohou nechat vyšetřit svou paměť ve středisku Diakonie Českobratrské církve evangelické pomocí speciálního testu a zjistit, do jaké míry jsou jejich problémy s pamětí závažné a zda nenaznačují přítomnost nějakého onemocnění.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Komentáře