Reklama
reklama

Brněnské dny pro zdraví osloví malé i velké

Kancelář Brno – Zdravé město Magistrátu města Brna pořádá ve dnech 29. září – 7. října 2012 Brněnské dny pro zdraví – tradiční a oblíbenou kampaň zaměřenou na aktivní a zdravý životní styl, která se letos uskuteční již poosmnácté a nabízí 85 akcí určených dětem, dospělým i seniorům.

Proč právě zdravý životní styl? Způsob života naše zdraví ovlivňuje z celých 50 %, má tedy mnohem větší vliv na zdraví než životní prostředí (20 %), genetická výbava (15 %) či úroveň zdravotní péče (15 %).

 

Kampaň odstartuje Festivalem zdraví a pohody na Brněnské přehradě u hotelu Santon. Součástí festivalu je farmářský, bylinkový, cereální, luštěninový a olejninový trh, cyklojízda kolem přehrady či cvičení jógy a tai-chi. Na festivalu se uskuteční rovněž konference pro veřejnost na téma „Vaříme dětem zdravě a chutně“ a mnoho dalšího včetně zábavného doprovodného programu pro děti.

 

Jelikož městský způsob života a zejména sedavé zaměstnání nám často neposkytují dostatek pohybu, jsou v programu kampaně hojně zastoupeny pohybové a sportovní aktivity, díky kterým návštěvníci získají řadu zajímavých tipů, kam za sportem v Brně. V programu tak najdete širokou škálu aktivit, které jsou v posledních letech populární – např. zumbu, orientální tanec, cvičení na bosu či power plate. Zájemci mohou navštívit taktéž kurz in-line bruslení a pro ty, kdo již bruslit umí, je připravena jízda Brnem na kolečkových bruslích po trasách, kam bruslaři běžně nemohou.

 

Pod vedením trenérů krasobruslařů si zájemci vyzkouší ukázku z kurzu bruslení. Se sedavým zaměstnáním souvisí i řada zdravotních obtíží, kterým dominují bolesti pohybového aparátu. Odborníci z Centra sportovních aktivit Vysokého učení technického v Brně zájemcům poradí, jak prožít pracovní den bez bolavého těla – účastníci akce si vyzkouší cvičení s balančními plochami a kompenzační pomůcky při práci s počítačem.

 

Jako součást prevence onemocnění, která se mohou často vyvíjet bez viditelných příznaků, je důležité sledovat vlastní zdravotní stav. V brněnském IBC centru v rámci Fóra pro zdraví si návštěvníci mohou nechat změřit vybrané ukazatele zdravotního stavu, jako je krevní tlak, plicní funkce, hladina cholesterolu či míra závislosti na nikotinu. Součástí akce je i poradna správné výživy, snižování nadváhy a odvykání kouření. V rámci dne otevřených dveří lze navštívit Mamma HELP centrum, které se zabývá prevencí rakoviny prsu a možnostmi její léčby.

 

V programu se nezapomnělo ani na děti. V rodinném centru se rodiče dozví, jak cvičit již s kojenci a batolaty nebo jak správně nakojit své dítě. Zařazeny jsou rovněž různé pohybové aktivity, např. kurzy plavání, soutěž v lezení na umělém balvanu, veselá cesta lesem nebo sportování na dopravním hřišti.

 

Rok 2012 je Evropským rokem aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity. Proto v programu Brněnských dnů pro zdraví nechybí ani akce pro seniory. Připraveny jsou vhodné pohybové aktivity, díky kterým se budou cítit fit a v kondici – vyzkoušet mohou třeba tai-chi pro seniory, pilates, kurz nordic walking nebo společné vycházky do blízkého okolí Brna.

 

V Knihovně Jiřího Mahena se budeme věnovat zdravému stravování – připravena je beseda o důležitosti správné výživy ve starším věku. Konzultovat otázky z dentální hygieny mohou senioři ve speciálním mobilním centru, které do Brna přijede právě při příležitosti Brněnských dnů pro zdraví. Obzvláště v seniorském věku je důležité věnovat pozornost naší paměti. Lidé nad 60 let si mohou nechat vyšetřit svou paměť ve středisku Diakonie Českobratrské církve evangelické pomocí speciálního testu a zjistit, do jaké míry jsou jejich problémy s pamětí závažné a zda nenaznačují přítomnost nějakého onemocnění.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Komentáře