Reklama
reklama

Brněnské dny pro zdraví osloví malé i velké

Kancelář Brno – Zdravé město Magistrátu města Brna pořádá ve dnech 29. září – 7. října 2012 Brněnské dny pro zdraví – tradiční a oblíbenou kampaň zaměřenou na aktivní a zdravý životní styl, která se letos uskuteční již poosmnácté a nabízí 85 akcí určených dětem, dospělým i seniorům.

Proč právě zdravý životní styl? Způsob života naše zdraví ovlivňuje z celých 50 %, má tedy mnohem větší vliv na zdraví než životní prostředí (20 %), genetická výbava (15 %) či úroveň zdravotní péče (15 %).

 

Kampaň odstartuje Festivalem zdraví a pohody na Brněnské přehradě u hotelu Santon. Součástí festivalu je farmářský, bylinkový, cereální, luštěninový a olejninový trh, cyklojízda kolem přehrady či cvičení jógy a tai-chi. Na festivalu se uskuteční rovněž konference pro veřejnost na téma „Vaříme dětem zdravě a chutně“ a mnoho dalšího včetně zábavného doprovodného programu pro děti.

 

Jelikož městský způsob života a zejména sedavé zaměstnání nám často neposkytují dostatek pohybu, jsou v programu kampaně hojně zastoupeny pohybové a sportovní aktivity, díky kterým návštěvníci získají řadu zajímavých tipů, kam za sportem v Brně. V programu tak najdete širokou škálu aktivit, které jsou v posledních letech populární – např. zumbu, orientální tanec, cvičení na bosu či power plate. Zájemci mohou navštívit taktéž kurz in-line bruslení a pro ty, kdo již bruslit umí, je připravena jízda Brnem na kolečkových bruslích po trasách, kam bruslaři běžně nemohou.

 

Pod vedením trenérů krasobruslařů si zájemci vyzkouší ukázku z kurzu bruslení. Se sedavým zaměstnáním souvisí i řada zdravotních obtíží, kterým dominují bolesti pohybového aparátu. Odborníci z Centra sportovních aktivit Vysokého učení technického v Brně zájemcům poradí, jak prožít pracovní den bez bolavého těla – účastníci akce si vyzkouší cvičení s balančními plochami a kompenzační pomůcky při práci s počítačem.

 

Jako součást prevence onemocnění, která se mohou často vyvíjet bez viditelných příznaků, je důležité sledovat vlastní zdravotní stav. V brněnském IBC centru v rámci Fóra pro zdraví si návštěvníci mohou nechat změřit vybrané ukazatele zdravotního stavu, jako je krevní tlak, plicní funkce, hladina cholesterolu či míra závislosti na nikotinu. Součástí akce je i poradna správné výživy, snižování nadváhy a odvykání kouření. V rámci dne otevřených dveří lze navštívit Mamma HELP centrum, které se zabývá prevencí rakoviny prsu a možnostmi její léčby.

 

V programu se nezapomnělo ani na děti. V rodinném centru se rodiče dozví, jak cvičit již s kojenci a batolaty nebo jak správně nakojit své dítě. Zařazeny jsou rovněž různé pohybové aktivity, např. kurzy plavání, soutěž v lezení na umělém balvanu, veselá cesta lesem nebo sportování na dopravním hřišti.

 

Rok 2012 je Evropským rokem aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity. Proto v programu Brněnských dnů pro zdraví nechybí ani akce pro seniory. Připraveny jsou vhodné pohybové aktivity, díky kterým se budou cítit fit a v kondici – vyzkoušet mohou třeba tai-chi pro seniory, pilates, kurz nordic walking nebo společné vycházky do blízkého okolí Brna.

 

V Knihovně Jiřího Mahena se budeme věnovat zdravému stravování – připravena je beseda o důležitosti správné výživy ve starším věku. Konzultovat otázky z dentální hygieny mohou senioři ve speciálním mobilním centru, které do Brna přijede právě při příležitosti Brněnských dnů pro zdraví. Obzvláště v seniorském věku je důležité věnovat pozornost naší paměti. Lidé nad 60 let si mohou nechat vyšetřit svou paměť ve středisku Diakonie Českobratrské církve evangelické pomocí speciálního testu a zjistit, do jaké míry jsou jejich problémy s pamětí závažné a zda nenaznačují přítomnost nějakého onemocnění.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Olympijský festival Brno Foto: MMB/ M. Schmerková
Dnes do Brna zavítají čeští olympijští reprezentanti, kteří se vrátili z Koreje. Návštěvníci olympijského festivalu tak budou mít šanci pozdravit bronzovou medailistku Evu Samkovou s jejími trenéry a...
21.02.2018 - 11:34
Stávající hlavní nádraží Foto: Centrumnews/ Tomáš Varga
Rada města Brna včera doporučila zastupitelstvu schválit k realizaci variantu „Řeka“. Zároveň považuje za akceptovatelnou variantu „Petrov“ při modernizaci Železničního uzlu Brno. O stanovisku města...
21.02.2018 - 06:55
Dukovany Foto: Centrum news/Tomáš Varga
V letošním roce by Dukovany měly přijmout přibližně 120 pracovníků a budou dál významně investovat. Celkem hodlá ČEZ v letošním roce vynaložit v Dukovanech 1.795.000 000 korun. Kromě jiného bude...
20.02.2018 - 16:20
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news
Devadesátiletou seniorku oblečenou pouze do pyžama zahlídla kolemjdoucí žena v Černých Polích. Chtěla jí pomoct, ale zmatená důchodkyně nedokázala říct, co potřebuje.
20.02.2018 - 07:04
Novinky a trendy ze světa potravinářství přinese od 27. února do 2. března na brněnské výstaviště Mezinárodní potravinářský veletrh SALIMA. Tradičně jej doplní i další veletrhy z příbuzných oborů -...
19.02.2018 - 18:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Bary, restaurace i diskotéky. Takové brněnské podniky měli v hledáčku policisté v noci z pátku na sobotu. Kontrolovali, zda tam neodchází k prodeji alkoholu mladistvým. To, co odhalili v jednom...
19.02.2018 - 13:34
Komentáře