Reklama
reklama

Brňanům se otevřely Královopolské tunely

Stovky Brňanů si nenechaly ujít Den otevřených dveří v tunelech Dobrovského, který se konal v sobotu 2. června.  Návštěvníci mohli nahlédnout do technických prostor tunelů, projít si oba tubusy s ukázkou jednotlivých technických prvků nebo si prohlédnout stavební techniku, která byla při této stavbě použita.

Královopolské tunely jsou dlouhé téměř 2, 5 kilometru a spojují městské části Žabovřesky a Královo Pole. Tunely jsou z 80 procent ražené. Stavba je součástí Velkého městského okruhu a kromě samotných tunelů zde v průběhu více jak pěti let vzniklo dalších 450 stavebních objektů – například mimoúrovňové křižovatky, lávky pro pěší, kruhové objezdy, rampy navazující na okolní ulice a jiné. Na celé stavbě bylo vytěženo přes 800 tisíc metrů krychlových zeminy.

 

Návštěvníci Dne otevřených dveří se v sobotu v tunelech přesvědčili, že bezpečnostní vybavení tunelů je řešeno na špičkové evropské úrovni. Tunely jsou vybaveny vysoce nadstandardním automaticky řízeným systémem odvětrávání a odsávání, proudové ventilátory regulují rychlost proudění vzduchu v tunelech. Oba tubusy jsou také vybaveny plně automatickým osvětlením včetně nouzových režimů, zařízením na měření rychlosti a počtu vozidel v tunelu nebo například elektronickou požární signalizací.

 

Kromě samotné techniky čekalo na návštěvníky také občerstvení s venkovním posezením, hostesky zase rozdávaly upomínkové předměty nebo nafukovací balónky. Na fotografiích mohli všichni vidět jak stavba probíhala, technické plány představily samotnou ražbu tunelů a jejich pozici na mapě. Návštěvů tunelů si nenechali ujít například ani cyklisté nebo maminky s kočárky.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Komentáře