Reklama
reklama

Boj o stromky: nový sad musí pryč

Deset ovocných stromků roste na pásu trávníku mezi ulicí Cupálkova v brněnských Řečkovicích a náspem železniční trati. Stromky přežily první zimu a daří se jim. Nyní však úředníci z řečkovické radnice rozhodli, že musí pryč. Michal Budík, který stromky se svými dětmi před více než rokem zasadil, má nařízeno již zakořeněné stromy do konce roku odstranit.

Do boje o trochu zeleně před svým domem se s úředníky pustil Michal Budík. A poslechnout jejich nařízení a zničit mladé stromky tak jednoduše nechce. „Vyrůstal jsem v Komíně a za domem jsme měli volně přístupný sad. V době zrání jsem tam s ostatními dětmi trávil celé dny. A něco podobného jsem chtěl nyní pro svoje a další děti z okolí vytvořit i u nás v Řečkovicích,“ popisuje Michal Budík důvody, proč se na jaře loňského roku pustil do sázení stromků. Za několik tisíc korun nakoupil jabloně, slivoně, broskvoně a třešně a společně s dětmi stromky na nevyužívaný pás trávy pod železniční trať nasázel.

 

Letos na podzim se od sousedů dozvěděl, že úředníci přímo o vysázeného sadu rozhodli, že stromky se musí pokácet. Michal Budík totiž sázel na pozemku, který není jeho ale patří městské části a navíc zvolil nevhodnou skladbu ovocných stromů. „ Uznávám, že jsem dělal něco na pozemku, který mi nepatří. Ale byl bych rád, kdyby se o tom se mnou nyní někdo bavil. Ne mi šmahem nařídil stromky odstranit. Vždyť je to škoda,“ tvrdí Budík. 

 

Starosta městská části Řečkovice-Mokrá Hora Marek Viskot však trvá na odstranění stromků. K výsadbě byl použit zcela nevhodný druh a pěstební tvar dřevin. Jejich ošetřování by bylo v budoucnu pro městskou část nákladné a neefektivní,“ vysvětlil starosta a upozornil i na nevhodné kompoziční řešení výsadby, kdy stromky byly vsazeny do travnaté plochy a zcela tříští pás dřevin pod náspem trati.

 

Za stromky se přimlouvají i ekologové. „Snahou pana Budíka bylo spíše učinit své okolí hodnotnější a příjemnější pro každodenní život, což je ve městě stále větší problém. Při takto velkém počinu by samozřejmě stromy mohly mít větší perspektivu, kdyby o nich úředníci věděli. Nicméně očekávala bych, že město snahy svých občanů pečovat o své okolí ocení a bude se snažit situaci vyřešit uspokojivě tak, aby výsadba nepřišla vniveč a občané neztratili místo pro kvalitní trávení volného času,“ říká Kateřina Pařízková z Ekologického institutu Veronika.

 

Michal Budík tvrdí, že inspiraci na svoje sázení na cizím pozemku načerpal od lidí, kteří jsou označování za Guerilla Gardening. Partyzánští zahradníci ve městech na vlastní pěst, bez svolení či vědomí majitele pozemku, osadí květinami nebo ovocem – nejčastěji jahodami – zanedbaná místa ve městě. „Já jsem udělal něco podobného. Ten travnatý plácek totiž jinak sloužil jen pejskařům a ještě loni byl plný psích výkalů. Letos je to určitě díky novému sadu lepší,“ upozorňuje Budík. Chce úředníky přesvědčit a dosáhnout toho, aby alespoň polovina stromků mohla zůstat na svém místě.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Komentáře