Reklama
reklama

Blanenský Penny market prodával plesnivé maso, uzeniny a sýry

Nadstandardně velké množství zkažených uzenin, masa a sýrů odhalila v Penny marketu v Blansku Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Okamžitě nařídila stáhnout dotčené zboží z prodeje a v obchodě plánuje další kontroly. "Za podobné prohřešky uděluje inspekce pokuty v řádech deseti až statisíců korun," řekl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Inspekce tam odebrala první vzorky ke kontrole 15. února a našla zkažená kuřecí stehna a kuřecí řízky. "Na povrchu výrobku byly patrné barevné změny, povrch byl oslizlý. Výrobek zapáchal po kažení. Potravina se nepovažuje za bezpečnou, pokud jeví známky kažení. Výrobek neměl prošlé datum použitelnosti, při kontrole nebyly zjištěny nevyhovující teploty skladování tohoto výrobku," popsali kontroloři maso.

 

Po prozkoumání vzorků v laboratři vyrazili inspektoři na další kontrolu. Přesně o týden později 22. února tam našli zkažené javořické párky, masovou sekanou kořeněnou a sýr Prezident Eidam. "Povrch párků byl porostlý koloniemi plísní zelené a bílé barvy. Zjištění se týká dvou balení výrobku, u nichž bylo zjištěno porušení obalu a tím i ochranné atmosféry. Ostatní kontrolovaná balení tohoto výrobku s neporušeným obalem byla hodnocena jako vyhovující," píše se ve zprávě inspektorů.

 

  

 

O všech výrobcích inspekce podrobně informuje na webu potravinynapranyři.cz, žádný z nich neměl prošlé datum spotřeby.

Pravděpodobné příčiny zkažení potravin jsou dvě. Jedna z nich je mechanické porušení obalu, a tedy i ochranné atmosféry při nešetrné manipulaci, což se prokázalo u sýra a párků, u masa nikoliv. "V tomto případě je pravděpodobné, že bylo přerušeno chlazení," řekl Kopřiva. Výrobce poskytl inspekci údaje, které tuto domněnku nepotvrdily, ale ani nevyvrátily. "Příčiny se inspekce nedopátrala, ovšem tímto prohřeškem a neschopností doložit příčinu problému si provozovatel řekl o větší pozornost a v blízké době se zde kontrola několikrát zopakuje," dodal Kopřiva.

Za to, že Penny market uváděl do oběhu potravinu nebezpečnou lidskému zdraví, mu hrozí maximální pokuta až 50 milionů korun, obvyklá je však pokuta v rozmezí deseti až statisíců korun.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře