Reklama
reklama

Blanenský Penny market prodával plesnivé maso, uzeniny a sýry

Nadstandardně velké množství zkažených uzenin, masa a sýrů odhalila v Penny marketu v Blansku Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Okamžitě nařídila stáhnout dotčené zboží z prodeje a v obchodě plánuje další kontroly. "Za podobné prohřešky uděluje inspekce pokuty v řádech deseti až statisíců korun," řekl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Inspekce tam odebrala první vzorky ke kontrole 15. února a našla zkažená kuřecí stehna a kuřecí řízky. "Na povrchu výrobku byly patrné barevné změny, povrch byl oslizlý. Výrobek zapáchal po kažení. Potravina se nepovažuje za bezpečnou, pokud jeví známky kažení. Výrobek neměl prošlé datum použitelnosti, při kontrole nebyly zjištěny nevyhovující teploty skladování tohoto výrobku," popsali kontroloři maso.

 

Po prozkoumání vzorků v laboratři vyrazili inspektoři na další kontrolu. Přesně o týden později 22. února tam našli zkažené javořické párky, masovou sekanou kořeněnou a sýr Prezident Eidam. "Povrch párků byl porostlý koloniemi plísní zelené a bílé barvy. Zjištění se týká dvou balení výrobku, u nichž bylo zjištěno porušení obalu a tím i ochranné atmosféry. Ostatní kontrolovaná balení tohoto výrobku s neporušeným obalem byla hodnocena jako vyhovující," píše se ve zprávě inspektorů.

 

  

 

O všech výrobcích inspekce podrobně informuje na webu potravinynapranyři.cz, žádný z nich neměl prošlé datum spotřeby.

Pravděpodobné příčiny zkažení potravin jsou dvě. Jedna z nich je mechanické porušení obalu, a tedy i ochranné atmosféry při nešetrné manipulaci, což se prokázalo u sýra a párků, u masa nikoliv. "V tomto případě je pravděpodobné, že bylo přerušeno chlazení," řekl Kopřiva. Výrobce poskytl inspekci údaje, které tuto domněnku nepotvrdily, ale ani nevyvrátily. "Příčiny se inspekce nedopátrala, ovšem tímto prohřeškem a neschopností doložit příčinu problému si provozovatel řekl o větší pozornost a v blízké době se zde kontrola několikrát zopakuje," dodal Kopřiva.

Za to, že Penny market uváděl do oběhu potravinu nebezpečnou lidskému zdraví, mu hrozí maximální pokuta až 50 milionů korun, obvyklá je však pokuta v rozmezí deseti až statisíců korun.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Chodíme po městě každý den, ale málokdy se zastavíme a rozhlédneme se kolem sebe. Brněnské budovy přitom nabízí úžasnou architekturu, která je často opěvována pouze turisty, kteří se na rozdíl od nás...
18.03.2018 - 08:40
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Komentáře