Reklama
reklama

Blanenský Penny market prodával plesnivé maso, uzeniny a sýry

Nadstandardně velké množství zkažených uzenin, masa a sýrů odhalila v Penny marketu v Blansku Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Okamžitě nařídila stáhnout dotčené zboží z prodeje a v obchodě plánuje další kontroly. "Za podobné prohřešky uděluje inspekce pokuty v řádech deseti až statisíců korun," řekl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Inspekce tam odebrala první vzorky ke kontrole 15. února a našla zkažená kuřecí stehna a kuřecí řízky. "Na povrchu výrobku byly patrné barevné změny, povrch byl oslizlý. Výrobek zapáchal po kažení. Potravina se nepovažuje za bezpečnou, pokud jeví známky kažení. Výrobek neměl prošlé datum použitelnosti, při kontrole nebyly zjištěny nevyhovující teploty skladování tohoto výrobku," popsali kontroloři maso.

 

Po prozkoumání vzorků v laboratři vyrazili inspektoři na další kontrolu. Přesně o týden později 22. února tam našli zkažené javořické párky, masovou sekanou kořeněnou a sýr Prezident Eidam. "Povrch párků byl porostlý koloniemi plísní zelené a bílé barvy. Zjištění se týká dvou balení výrobku, u nichž bylo zjištěno porušení obalu a tím i ochranné atmosféry. Ostatní kontrolovaná balení tohoto výrobku s neporušeným obalem byla hodnocena jako vyhovující," píše se ve zprávě inspektorů.

 

  

 

O všech výrobcích inspekce podrobně informuje na webu potravinynapranyři.cz, žádný z nich neměl prošlé datum spotřeby.

Pravděpodobné příčiny zkažení potravin jsou dvě. Jedna z nich je mechanické porušení obalu, a tedy i ochranné atmosféry při nešetrné manipulaci, což se prokázalo u sýra a párků, u masa nikoliv. "V tomto případě je pravděpodobné, že bylo přerušeno chlazení," řekl Kopřiva. Výrobce poskytl inspekci údaje, které tuto domněnku nepotvrdily, ale ani nevyvrátily. "Příčiny se inspekce nedopátrala, ovšem tímto prohřeškem a neschopností doložit příčinu problému si provozovatel řekl o větší pozornost a v blízké době se zde kontrola několikrát zopakuje," dodal Kopřiva.

Za to, že Penny market uváděl do oběhu potravinu nebezpečnou lidskému zdraví, mu hrozí maximální pokuta až 50 milionů korun, obvyklá je však pokuta v rozmezí deseti až statisíců korun.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře