Reklama
reklama

Bitva Midway s modely na brněnském výstavišti

Na travnaté ploše u pavilonu V na brněnském výstavišti se v sobotu odehrála jedna z rozhodujících bitev II. světové války – Bitva Midway. Hlavními aktéry byly mladí i dospělí muži, kteří měli v rukou drželi vysílačky a řídili modely bojových strojů.

Brno - Tanky, obrněná auta a letadla mezi maketami kopců, to vše doplněné o působivou hudbu, komentář a pyrotechnické efekty. Taková bitva se strhla na brněnském výstavišti.

 

„Je to spíš taková imaginární tanková bitva,“ vysvětluje vedoucí bojů Petr Vodák z pořádajícího Midway Mini Navy Clubu Brno a udílí bojové pokyny. Tanky rozdělí na tři skupiny, které posílá do třech rohů bojiště. „Hlavně si nevyplýtvejte baterky už předem. Chtěl bych, aby vydržely aspoň půl hodiny. Když to bude ještě víc, bude to jen dobře,“ posílá Vodák řidiče tanků pro jejich stroje a odchází udělit pokyny také letcům. „V jedné části budou bojovat tanky. Z druhé vzlétat a přistávat letadla. Mezi tanky uvidíte německé Tigery, ruské T-34 či americké Shermany. Ve vzduchu se zase utkají německé Junkerse a Messerschmitty třeba s anglickými Spitfiry,“ vysvětluje program bitvy Vodák.

 

Nálety s náznaky bombardování měly celou bitvu jen obohatit, ale přesto došlo i na sestřelení jednoho z německých letounů, který dokonce začal hořet. Na závěr popustil pyrotechnik uzdu fantazii a na travnaté ploše nasimuloval atomový výbuch.

 

„Do bojiště byly zabudovány pyrotechnické efekty, jež působily velice efektně a dokreslili zcela reálnou iluzi tankové a letecké bitvy,“ popsal velitel bitvy Vodák.  

 

Protože skutečná bitwa Midway byla námořní bitvou, zopakují ji modeláři i s modely lodí v létě na Brněnské přehradě.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Už to bude téměř měsíc, kdy se silnice v brněnském středu zahalily do modré barvy. Jak se vede modrým zónám a jak funguje rezidentní parkování v reálu?
23.09.2018 - 18:18
K neobvyklému obyvateli řeky Svitavy vyrazili v pátek dopoledne strážníci do Tkalcovské ulice.
23.09.2018 - 08:54
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Komentáře