Reklama
reklama

Bitva Midway s modely na brněnském výstavišti

Na travnaté ploše u pavilonu V na brněnském výstavišti se v sobotu odehrála jedna z rozhodujících bitev II. světové války – Bitva Midway. Hlavními aktéry byly mladí i dospělí muži, kteří měli v rukou drželi vysílačky a řídili modely bojových strojů.

Brno - Tanky, obrněná auta a letadla mezi maketami kopců, to vše doplněné o působivou hudbu, komentář a pyrotechnické efekty. Taková bitva se strhla na brněnském výstavišti.

 

„Je to spíš taková imaginární tanková bitva,“ vysvětluje vedoucí bojů Petr Vodák z pořádajícího Midway Mini Navy Clubu Brno a udílí bojové pokyny. Tanky rozdělí na tři skupiny, které posílá do třech rohů bojiště. „Hlavně si nevyplýtvejte baterky už předem. Chtěl bych, aby vydržely aspoň půl hodiny. Když to bude ještě víc, bude to jen dobře,“ posílá Vodák řidiče tanků pro jejich stroje a odchází udělit pokyny také letcům. „V jedné části budou bojovat tanky. Z druhé vzlétat a přistávat letadla. Mezi tanky uvidíte německé Tigery, ruské T-34 či americké Shermany. Ve vzduchu se zase utkají německé Junkerse a Messerschmitty třeba s anglickými Spitfiry,“ vysvětluje program bitvy Vodák.

 

Nálety s náznaky bombardování měly celou bitvu jen obohatit, ale přesto došlo i na sestřelení jednoho z německých letounů, který dokonce začal hořet. Na závěr popustil pyrotechnik uzdu fantazii a na travnaté ploše nasimuloval atomový výbuch.

 

„Do bojiště byly zabudovány pyrotechnické efekty, jež působily velice efektně a dokreslili zcela reálnou iluzi tankové a letecké bitvy,“ popsal velitel bitvy Vodák.  

 

Protože skutečná bitwa Midway byla námořní bitvou, zopakují ji modeláři i s modely lodí v létě na Brněnské přehradě.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Komentáře