Reklama
reklama

Bílá spoušť na chodnících Zbytky žvýkaček nikdo cíleně neuklízí

Chtějí mít zdravé zuby a svěží dech, zůstává po nich bílá spoušť. Dlažbu v centru Brna hyzdí desetitisíce žvýkaček, které lidé plivou na zem.  Zejména kolem kanálů, vchodů do obchodů nebo škol. A dokonce i kolem odpadkových košů – kvůli žvýkajícím Brňanům se špatnou muškou. A změna je v nedohlednu.

„Vůbec se mi to nelíbí. Kdysi jsem před vchodem zametala nedopalky cigaret, ale žvýkačky pryč nejdou. Ani na to nemám vybavení,“ krčí rameny servírka z kavárny na rušné Poštovské ulici. Bílo je také před vchodem do nákupní galerie Vaňkovka nebo jinými místy, kde se lidé zbavují žvýkaček na poslední chvíli, protože uvnitř by už neměli příležitost.

Podle odborníků na odstraňování graffiti a dalších projevů vandalství je však lepší na nejrušnějších místech úklid provádět, protože to může lidi od podobného chování odrazovat. „Uklízení desítek metrů chodníku stojí i desetitisíce korun. Radnice si proto občas objednávají vyčištění těch nekřiklavějších míst, většinou nějak vymezených ploch,“ říká Martin Lysák ze společnosti, která se zabývá čištěním dlažeb.

O čistotu chodníků se stará příslušná městská část. Podle mluvčího Brna střed Romana Buriána se opravdu žádný úklid zaměřený na odstraňování
žvýkaček neprovádí. Radnicím na tyto specializované práce většinou chybějí peníze v rozpočtu, protože jsou rády, že zajistí údržbu v zimním období.

Autor: 
redakce
Aktuálně
K dalšímu neštěstí na jihomoravských železničních tratích došlo dnes ráno v Brně.
25.09.2017 - 13:54
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Komentáře