Reklama
reklama

Bílá spoušť na chodnících Zbytky žvýkaček nikdo cíleně neuklízí

Chtějí mít zdravé zuby a svěží dech, zůstává po nich bílá spoušť. Dlažbu v centru Brna hyzdí desetitisíce žvýkaček, které lidé plivou na zem.  Zejména kolem kanálů, vchodů do obchodů nebo škol. A dokonce i kolem odpadkových košů – kvůli žvýkajícím Brňanům se špatnou muškou. A změna je v nedohlednu.

„Vůbec se mi to nelíbí. Kdysi jsem před vchodem zametala nedopalky cigaret, ale žvýkačky pryč nejdou. Ani na to nemám vybavení,“ krčí rameny servírka z kavárny na rušné Poštovské ulici. Bílo je také před vchodem do nákupní galerie Vaňkovka nebo jinými místy, kde se lidé zbavují žvýkaček na poslední chvíli, protože uvnitř by už neměli příležitost.

Podle odborníků na odstraňování graffiti a dalších projevů vandalství je však lepší na nejrušnějších místech úklid provádět, protože to může lidi od podobného chování odrazovat. „Uklízení desítek metrů chodníku stojí i desetitisíce korun. Radnice si proto občas objednávají vyčištění těch nekřiklavějších míst, většinou nějak vymezených ploch,“ říká Martin Lysák ze společnosti, která se zabývá čištěním dlažeb.

O čistotu chodníků se stará příslušná městská část. Podle mluvčího Brna střed Romana Buriána se opravdu žádný úklid zaměřený na odstraňování
žvýkaček neprovádí. Radnicím na tyto specializované práce většinou chybějí peníze v rozpočtu, protože jsou rády, že zajistí údržbu v zimním období.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Sportovec kraje Adam Ondra
Lezec Adam Ondra se stal nejlepším sportovcem Jihomoravského kraje za minulý rok. Obhájil tak své loňské vítězství v této anketě. Vyhlášení se konalo v úterý 20. března 2018 v Brně.
21.03.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Nízkopodlažní vozy s klimatizací a s možností jezdit bez trolejového vedení. Dodávka nových parciálních trolejbusů přijíždí v těchto dnech do Brna. Jedná se o první vozy tohoto druhu, kterými...
20.03.2018 - 14:57
Komentáře