Reklama
reklama

Bílá spoušť na chodnících Zbytky žvýkaček nikdo cíleně neuklízí

Chtějí mít zdravé zuby a svěží dech, zůstává po nich bílá spoušť. Dlažbu v centru Brna hyzdí desetitisíce žvýkaček, které lidé plivou na zem.  Zejména kolem kanálů, vchodů do obchodů nebo škol. A dokonce i kolem odpadkových košů – kvůli žvýkajícím Brňanům se špatnou muškou. A změna je v nedohlednu.

„Vůbec se mi to nelíbí. Kdysi jsem před vchodem zametala nedopalky cigaret, ale žvýkačky pryč nejdou. Ani na to nemám vybavení,“ krčí rameny servírka z kavárny na rušné Poštovské ulici. Bílo je také před vchodem do nákupní galerie Vaňkovka nebo jinými místy, kde se lidé zbavují žvýkaček na poslední chvíli, protože uvnitř by už neměli příležitost.

Podle odborníků na odstraňování graffiti a dalších projevů vandalství je však lepší na nejrušnějších místech úklid provádět, protože to může lidi od podobného chování odrazovat. „Uklízení desítek metrů chodníku stojí i desetitisíce korun. Radnice si proto občas objednávají vyčištění těch nekřiklavějších míst, většinou nějak vymezených ploch,“ říká Martin Lysák ze společnosti, která se zabývá čištěním dlažeb.

O čistotu chodníků se stará příslušná městská část. Podle mluvčího Brna střed Romana Buriána se opravdu žádný úklid zaměřený na odstraňování
žvýkaček neprovádí. Radnicím na tyto specializované práce většinou chybějí peníze v rozpočtu, protože jsou rády, že zajistí údržbu v zimním období.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře