Reklama
reklama

Barokní lékárna. Zapomenutý „skvost“ na hradě Špilberku

Hrad Špilberk je jednou z největších dominant města. Denně jej navštíví stovky návštěvníků, ať už s cílem prohlídky expozic a pozdemního vězení - Kasematů, nebo jen tak na procházku s nádherným výhledem na město. Málokdo ovšem ví, že se zde skrývá skvost jménem Barokní lékárna, který je umístěna v historických prostorech – nynější pokladny a prodejny suvenýrů.

Barokní lékárna z kláštera brněnských alžbětinek byla původní, pozdně barokní mobiliář lékárny náležel brněnskému řádu alžbětinek. Alžbětinky přišly do Brna z Vídně dne 2. dubna roku 1750, rok po založení řádu (19. 9. 1749). Řádové sestry patřily k řeholi sv. Františka III. řádu (odtud pojmenování františkánky), avšak své obecné pojmenování „alžbětinky“ – získaly tím, že jako řádovou světici uctívaly Alžbětu Durynskou.

 

Nově zbudovaný klášter alžbětinek na úpatí Červeného kopce přijal první řádové sestry 14. září 1754. Současně s vybudováním klášterního špitálu, muselo dojít také k instalaci lékárny. Zejména v době epidemií a válečných událostí se klášterní špitál naplňoval nemocnými do posledního místa a klášterní lékárna pracovala na plné obrátky.

 

 

Do základního mobiliáře lékárenské oficíny kláštera alžbětinek patří především repositoria a tára. Uzavíratelná skříň na léky zdobená řezbami a sochami tradičních křesťanských patronů lékařů a lékárníků, světců Kosmy a Damiána, je sama o sobě nevšední dekorací interiéru. Polovině 18. století odpovídá také převážná část drobného inventáře skleněného, fajánsového, dřevěného i cínového nádobí. Autorsky jsou však doloženy pouze cínové stojatky, které jsou signovány. Jejich autorem je brněnský cínař Paul Lang (1708 – 1777).

 

V centru místnosti stojí tára, recepturní stůl, který sloužil ke konečné přípravě léků. Lékárna představuje celek s řadou zajímavých drobností (např. habánská keramika) v počtu cca 800 ks. Vedením lékárny bývala pověřována vždy jedna z řádových sester. Vyráběné léky měly základ povětšinou v nejrůznějších bylinných extraktech a expedovány byly ve formě mastí, roztoků, pilulek, kapek a čajů. Klášter alžbětinek poskytoval péči především starým, nemocným a nemajetným ženám.

 

Lékárna byla samostatně instalována v muzejní expozici na dnešní Nové radnici (v letech 1908 – 1934), v roce 1935 byla přemístěna do nových výstavních sálů muzea na Šilingrově náměstí 2, kde tvořila až do roku 1960 součást historické expozice o dějinách a vývoji města Brna. Po přestěhování Muzea města Brna na Špilberk (v letech 1960 – 1962) byla lékárna uložena v depozitáři a teprve v roce 1991 po náročném restaurátorském zákroku byla dlouhodobě deponována jako expozice barokního lékárenství v prodejně léčivých bylin, koření, čajů a esencí „U zlaté koruny“ na Radnické ulici č. 5. Její umístění tehdy navázalo na dávnou tradici, neboť v těchto místech stávala lékárna stejného jména již roku 1342. V polovině roku 2002, po jedenácti letech, se stará barokní lékárna alžbětinek vrátila zpět do Muzea města Brna na hrad Špilberk.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Novinky a trendy ze světa potravinářství přinese od 27. února do 2. března na brněnské výstaviště Mezinárodní potravinářský veletrh SALIMA. Tradičně jej doplní i další veletrhy z příbuzných oborů -...
19.02.2018 - 18:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Bary, restaurace i diskotéky. Takové brněnské podniky měli v hledáčku policisté v noci z pátku na sobotu. Kontrolovali, zda tam neodchází k prodeji alkoholu mladistvým. To, co odhalili v jednom...
19.02.2018 - 13:34
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Marnými sliby se chtěl trestu vyhnout muž, který se v sobotu brzy ráno pokoušel vloupat do sklepa v Židenicích. Upozornil na sebe kvůli dřevěné tyči s kterou popocházel a tím na sebe upoutal...
19.02.2018 - 07:45
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Svérázným způsobem se v Újezdu u Brna dostával do psychické kondice před několika dny čtyřiadvacetiletý mladík.
18.02.2018 - 08:24
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Komentáře