Reklama
reklama

Auta studentů překážejí

Každou neděli v Brně přibývá několik tisíc aut, která se pak celý týden nepohnou.  Jejich majitelé do nich usedají zase ve čtvrtek nebo pátek a míří domů. Studenti vysokých škol už dávno nejezdí jen večerními vlaky. Pro ty dopravní podnik posiluje tramvaje a autobusy. Žádná parkoviště pro ty dříve jmenované ale nikdo nestaví. 

Brno – Nemáme kde zaparkovat, stěžují si obyvatelé bytů v okolí Kounicovy ulice. A nejen tam. Na několika místech Brna přibývá aut obyvatel bez trvalého pobytu v Brně. Studentů vysokých škol.

 

„Při studiu zároveň pracuji, takže auto využiji. Jsou ale kolegové, kteří jezdí třeba z Liberce v pěti, složí se na benzín a dlouhodobě jim to vychází levněji,“ vysvětluje student Vysokého učení technického, který nechtěl uvést jméno, podle registrační značky ale pochází z Plzeňského kraje.

O komplikacích s parkujícími auty vědí své řidiči dopravního podniku na lince číslo 53, která obsluhuje koleje pod Palackého vrchem. „Na Kolejní ulici byly problémy na začátku semestru, kdy tam autobus celý jeden týden nezajížděl kvůli nevhodně zaparkovaným autům. V poslední době by to mělo být v pořádku, s ojedinělými výjimkami,“ říká mluvčí dopravního podniku Linda Škrancová.

 

Auta studentů ale „zabírají místa“ také na místech, která by měla sloužit návštěvníkům centra města nebo lidem v centru pracujícím. Příkladem je parkoviště na Veveří ulici, které nakonec město zrekonstruovalo a částečně zpoplatnilo. Mimo jiné kvůli autům studentů okolních škol si stěžovali pacienti polikliniky na Zahradníkově ulici.

 

S parkovacími kapacitami počítají i projekty rekonstrukcí brněnských fakult. Tyto projekty jsou ale financovány z evropských dotací, které jsou určeny zejména na výzkum, vývoj a vzdělávání, ne na rozšiřování pohodlného parkování pro studenty.

 

„S parkovacími místy se počítá při rekonstrukci filozofické fakulty,  na fakultě informatiky i na pedagogické fakultě. Na fakultě informatiky i na  filozofické fakultě vzniknou parkovací státní v podzemních podlažích, na pedagogické fakultě budou parkovací místa ve dvoře,“ potvrzuje mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová. „Sami studenti v průzkumu upřednostnili vybudování travnatých oddechových ploch a umístění stojanů pro jízdní kola, což bude splněno.   Každopádně ale počítáme s tím, že potřebná kapacita parkovacích míst bude vyčleněna pro handicapované zaměstnance i studenty,“ dodává Fojtová.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Komentáře