Reklama
reklama

Auta studentů překážejí

Každou neděli v Brně přibývá několik tisíc aut, která se pak celý týden nepohnou.  Jejich majitelé do nich usedají zase ve čtvrtek nebo pátek a míří domů. Studenti vysokých škol už dávno nejezdí jen večerními vlaky. Pro ty dopravní podnik posiluje tramvaje a autobusy. Žádná parkoviště pro ty dříve jmenované ale nikdo nestaví. 

Brno – Nemáme kde zaparkovat, stěžují si obyvatelé bytů v okolí Kounicovy ulice. A nejen tam. Na několika místech Brna přibývá aut obyvatel bez trvalého pobytu v Brně. Studentů vysokých škol.

 

„Při studiu zároveň pracuji, takže auto využiji. Jsou ale kolegové, kteří jezdí třeba z Liberce v pěti, složí se na benzín a dlouhodobě jim to vychází levněji,“ vysvětluje student Vysokého učení technického, který nechtěl uvést jméno, podle registrační značky ale pochází z Plzeňského kraje.

O komplikacích s parkujícími auty vědí své řidiči dopravního podniku na lince číslo 53, která obsluhuje koleje pod Palackého vrchem. „Na Kolejní ulici byly problémy na začátku semestru, kdy tam autobus celý jeden týden nezajížděl kvůli nevhodně zaparkovaným autům. V poslední době by to mělo být v pořádku, s ojedinělými výjimkami,“ říká mluvčí dopravního podniku Linda Škrancová.

 

Auta studentů ale „zabírají místa“ také na místech, která by měla sloužit návštěvníkům centra města nebo lidem v centru pracujícím. Příkladem je parkoviště na Veveří ulici, které nakonec město zrekonstruovalo a částečně zpoplatnilo. Mimo jiné kvůli autům studentů okolních škol si stěžovali pacienti polikliniky na Zahradníkově ulici.

 

S parkovacími kapacitami počítají i projekty rekonstrukcí brněnských fakult. Tyto projekty jsou ale financovány z evropských dotací, které jsou určeny zejména na výzkum, vývoj a vzdělávání, ne na rozšiřování pohodlného parkování pro studenty.

 

„S parkovacími místy se počítá při rekonstrukci filozofické fakulty,  na fakultě informatiky i na pedagogické fakultě. Na fakultě informatiky i na  filozofické fakultě vzniknou parkovací státní v podzemních podlažích, na pedagogické fakultě budou parkovací místa ve dvoře,“ potvrzuje mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová. „Sami studenti v průzkumu upřednostnili vybudování travnatých oddechových ploch a umístění stojanů pro jízdní kola, což bude splněno.   Každopádně ale počítáme s tím, že potřebná kapacita parkovacích míst bude vyčleněna pro handicapované zaměstnance i studenty,“ dodává Fojtová.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Novinky a trendy ze světa potravinářství přinese od 27. února do 2. března na brněnské výstaviště Mezinárodní potravinářský veletrh SALIMA. Tradičně jej doplní i další veletrhy z příbuzných oborů -...
19.02.2018 - 18:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Bary, restaurace i diskotéky. Takové brněnské podniky měli v hledáčku policisté v noci z pátku na sobotu. Kontrolovali, zda tam neodchází k prodeji alkoholu mladistvým. To, co odhalili v jednom...
19.02.2018 - 13:34
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Marnými sliby se chtěl trestu vyhnout muž, který se v sobotu brzy ráno pokoušel vloupat do sklepa v Židenicích. Upozornil na sebe kvůli dřevěné tyči s kterou popocházel a tím na sebe upoutal...
19.02.2018 - 07:45
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Svérázným způsobem se v Újezdu u Brna dostával do psychické kondice před několika dny čtyřiadvacetiletý mladík.
18.02.2018 - 08:24
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Komentáře