Reklama
reklama

Auta studentů překážejí

Každou neděli v Brně přibývá několik tisíc aut, která se pak celý týden nepohnou.  Jejich majitelé do nich usedají zase ve čtvrtek nebo pátek a míří domů. Studenti vysokých škol už dávno nejezdí jen večerními vlaky. Pro ty dopravní podnik posiluje tramvaje a autobusy. Žádná parkoviště pro ty dříve jmenované ale nikdo nestaví. 

Brno – Nemáme kde zaparkovat, stěžují si obyvatelé bytů v okolí Kounicovy ulice. A nejen tam. Na několika místech Brna přibývá aut obyvatel bez trvalého pobytu v Brně. Studentů vysokých škol.

 

„Při studiu zároveň pracuji, takže auto využiji. Jsou ale kolegové, kteří jezdí třeba z Liberce v pěti, složí se na benzín a dlouhodobě jim to vychází levněji,“ vysvětluje student Vysokého učení technického, který nechtěl uvést jméno, podle registrační značky ale pochází z Plzeňského kraje.

O komplikacích s parkujícími auty vědí své řidiči dopravního podniku na lince číslo 53, která obsluhuje koleje pod Palackého vrchem. „Na Kolejní ulici byly problémy na začátku semestru, kdy tam autobus celý jeden týden nezajížděl kvůli nevhodně zaparkovaným autům. V poslední době by to mělo být v pořádku, s ojedinělými výjimkami,“ říká mluvčí dopravního podniku Linda Škrancová.

 

Auta studentů ale „zabírají místa“ také na místech, která by měla sloužit návštěvníkům centra města nebo lidem v centru pracujícím. Příkladem je parkoviště na Veveří ulici, které nakonec město zrekonstruovalo a částečně zpoplatnilo. Mimo jiné kvůli autům studentů okolních škol si stěžovali pacienti polikliniky na Zahradníkově ulici.

 

S parkovacími kapacitami počítají i projekty rekonstrukcí brněnských fakult. Tyto projekty jsou ale financovány z evropských dotací, které jsou určeny zejména na výzkum, vývoj a vzdělávání, ne na rozšiřování pohodlného parkování pro studenty.

 

„S parkovacími místy se počítá při rekonstrukci filozofické fakulty,  na fakultě informatiky i na pedagogické fakultě. Na fakultě informatiky i na  filozofické fakultě vzniknou parkovací státní v podzemních podlažích, na pedagogické fakultě budou parkovací místa ve dvoře,“ potvrzuje mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová. „Sami studenti v průzkumu upřednostnili vybudování travnatých oddechových ploch a umístění stojanů pro jízdní kola, což bude splněno.   Každopádně ale počítáme s tím, že potřebná kapacita parkovacích míst bude vyčleněna pro handicapované zaměstnance i studenty,“ dodává Fojtová.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Komentáře