Reklama
reklama

Archeologové odkrývají hrob nejlepšího tankového střelce 2. světové války

Archeologové z Moravského zemského muzea objevili ve Vrbovci na Znojemsku hrob německých vojáků, kteří padli ve 2. světové válce. Jedno z těl by podle informací České televize mělo patřit Kurtu Knispelovi, které je považován za vůbec nejlepšího tankového střelce války.

Knispel byl příslušníkem německého 503. oddílu těžkých tanků. Celkem dosáhl 168 potvrzených vítězství, z toho 42 jako velitel tanku a 126 jako tankový střelec. Bojoval v Normandii, u Budapešti, zemřel ale na Moravě, kam jeho jednotka ustoupila. "V bojích u Vlasatic nebo u Nové Vsi byl těžce zraněn, údajně měl utrpět průstřel břicha. Byl převezen do vrbovecké školy, kde byl lazaret a tady následující den zemřel," vysvětlil archeolog Moravského zemského muzea Vlastimil Šlidberg. Pohřben byl spolu s dalšími německými vojáky vedle hřbitovní zdi. Dnes na místě roste jabloňový sad. Ten nyní arecheologové rozkopávají.

 

  

 
Sad ve Vrbovci začali archeologové prozkoumávat už vloni na podzim. V umístění Knispelova hrobu se ale netrefili asi o deset metrů. Nyní za pomoci sond a detektorů nakonec v hloubce 1,5 metru objevili první tělo. V hrobu se má podle německých záznamů nacházet 12 až 14 německých vojáků. Brněnským archeologům se zatím podařilo exhumovat sedm těl. "U některých se našly i identifikační známky, které nám pomohou určit jejich jméno a z jaké jednotky pocházeli," řekl Šlidberg.
Všichni vojáci budou po exhumaci s pietou pohřbeni na Ústředním hřbitově v Brně v části německého polního hřbitova.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře