Reklama
reklama

Archeologové našli při opravě Staré radnice otisky kuních tlapek

Oprava Staré radnice, která patří k nejstarším světským objektům na Moravě, je u konce. Dům ze 13. století měl narušenou statiku, v jeho sálech byly praskliny. Nyní je vyztužen a svázán ocelovými nosníky a lany ukrytými v podlahách. Oprava stála 20 milionů korun a dokončena byla o měsíc dříve, než se plánovalo. 

Stará radnice patří k turisticky nejvyhledávanějším cílům v Brně. V jejím průchodu jsou umístěny symboly Brna - Brněnský drak a Brněnské kolo. Hlavním lákadlem je věž, z níž lze za hezkého počasí zahlédnout Pavlovské vrchy na jihu nebo památník Mohyla míru nad slavkovským bojištěm.
    

Její věž se začala v uplynulých letech naklánět. Řemeslníci museli při opravách otevřít podlahy komnat a umístit do nich ocelové nosníky. Náročné bylo zacelování prasklin například ve Freskovém sále, kde se praskliny táhly od stropu až po podlahu.

Opravy využili archeologové k novému výzkumu radnice. Ke kuriozitám patří nález otisku kuních tlapek ve výmazu topeniště v kuchyni radnice. Může to dokládat, že se na radnici chovala kolem roku 1300 ochočená kuna k lovu myší a krys. Chov kun byl tehdy běžný. Až později se začaly chovat kočky domácí.

Výzkum ukázal, že 63 metrů vysoká věž byla k radnici přistavěna až kolem roku 1350. Čemu objekt sloužil předtím, se zatím neví. Záhadou je náhodou objevená papírová cedulka, na níž je vzkaz údajně k nějakému pozlacenému předmětu v krabičce, který byl určen "jeho císařské a královské milosti". Tou podle vědců mohl být císař Rudolf II. a vzkaz se mohl týkat pozlaceného klíče od města, který od Brna dostal.

Ukončení prací o měsíc dříve umožní na radnici uspořádat o vánočních svátcích a na Silvestra kulturní akce. Budou se konat její speciální adventní prohlídky a 1. ledna přivítají z věže hodinu před polednem trubači rok 2013.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře