Reklama
reklama

Archeologové našli při opravě Staré radnice otisky kuních tlapek

Oprava Staré radnice, která patří k nejstarším světským objektům na Moravě, je u konce. Dům ze 13. století měl narušenou statiku, v jeho sálech byly praskliny. Nyní je vyztužen a svázán ocelovými nosníky a lany ukrytými v podlahách. Oprava stála 20 milionů korun a dokončena byla o měsíc dříve, než se plánovalo. 

Stará radnice patří k turisticky nejvyhledávanějším cílům v Brně. V jejím průchodu jsou umístěny symboly Brna - Brněnský drak a Brněnské kolo. Hlavním lákadlem je věž, z níž lze za hezkého počasí zahlédnout Pavlovské vrchy na jihu nebo památník Mohyla míru nad slavkovským bojištěm.
    

Její věž se začala v uplynulých letech naklánět. Řemeslníci museli při opravách otevřít podlahy komnat a umístit do nich ocelové nosníky. Náročné bylo zacelování prasklin například ve Freskovém sále, kde se praskliny táhly od stropu až po podlahu.

Opravy využili archeologové k novému výzkumu radnice. Ke kuriozitám patří nález otisku kuních tlapek ve výmazu topeniště v kuchyni radnice. Může to dokládat, že se na radnici chovala kolem roku 1300 ochočená kuna k lovu myší a krys. Chov kun byl tehdy běžný. Až později se začaly chovat kočky domácí.

Výzkum ukázal, že 63 metrů vysoká věž byla k radnici přistavěna až kolem roku 1350. Čemu objekt sloužil předtím, se zatím neví. Záhadou je náhodou objevená papírová cedulka, na níž je vzkaz údajně k nějakému pozlacenému předmětu v krabičce, který byl určen "jeho císařské a královské milosti". Tou podle vědců mohl být císař Rudolf II. a vzkaz se mohl týkat pozlaceného klíče od města, který od Brna dostal.

Ukončení prací o měsíc dříve umožní na radnici uspořádat o vánočních svátcích a na Silvestra kulturní akce. Budou se konat její speciální adventní prohlídky a 1. ledna přivítají z věže hodinu před polednem trubači rok 2013.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře