Reklama
reklama

Zoo Brno poprvé odchovala kriticky ohrožené dlouhokrčky McCordovy

Čtyři mláďata dlouhokrčky McCordovy se v Zoo Brno vylíhla na přelomu srpna a září 2018. Všechny malé želvy přežily nejkritičtější období a nyní už samostatně přijímají potravu.

Chovná skupina, skládající se z jednoho samce a dvou samic, přicestovala do Zoo Brno v únoru loňského roku darem ze Zoo Záhřeb. Zaměstnanci zoo želvy umístili do akvaterária, kde se mohly aklimatizovat. „Jedná se o první odchov tohoto v přírodě kriticky ohroženého druhu nejen v rámci Zoo Brno, ale i celé Unie českých a slovenských zoologických zahrad,“ uvedl kurátor chovu ryb, obojživelníků a plazů Zoo Brno Petr Šrámek.

První snůšku 13 vajec našli zaměstnanci zoo ve vodě, načež je přemístili do inkubátoru. „Pobytem ve vodě se jejich šance na přežití snížily, proto nás velmi potěšili, když se během dvou týdnů vylíhly postupně čtyři malé želvy,“ upřesnil Šrámek.

Dlouhokrčka McCordova obývá v přírodě pouze malý indonéský ostrov Roti, kde se nachází na několika desítkách čtverečních kilometrů v jezerech a bažinách. Dorůstá délky až 24 centimetrů, přičemž samice snáší až 13 vajec. Živí se hmyzem, malými rybami a pulci. Je aktivní převážně v noci. Nejsou přesné údaje k tomu, jakého věku se dožívá. Podobné druhy dosahují 30 až 40 let.

Na Červeném seznamu ohrožených druhů jsou dlouhokrčky vedeny jako kriticky ohrožené. Hlavní hrozbu pro tyto vzhledově velmi atraktivní a nevšední želvy představují lidé. Kromě úbytku biotopů totiž musí čelit zejména ilegálnímu lovu pro potřeby obchodu s domácími mazlíčky.

Zdroj: TZ

Autor: 
Pavel Podešva
Aktuálně
Pletení pomlázky, barvení vajíček, mrskut a také hodování. To vše neodmyslitelně patří k období Velikonoc. Chcete si dosyta užít vše, co svátky jara nabízejí, ale zároveň se nemuset strachovat, že se...
19.04.2019 - 10:19
V neděli 5. května 2019 se v areálu brněnské Riviéry uskuteční již 5. ročník Festivalu těhotenství a rodiny. Pro návštěvníky je připravena řada odborných přednášek a workshopů, happening Mám svou...
19.04.2019 - 09:23
Minibus Foto: MMB
Překonat vzdálenosti na největším brněnském hřbitově pomůže zejména starším lidem minibus. Třikrát za hodinu objede hřbitov po vyznačené trase a zastaví kdekoli na znamení. Pokud se jeho využití...
18.04.2019 - 12:55
Hořící vlak Foto: HZS JMK
Osobní vagón blízko brněnského AZ Toweru začal ve středu před devátou hodinou večer hořet. Hasiči vyhlásili druhý stupeň poplachu.
18.04.2019 - 05:00
Losování Foto: MMB
Celkem 47 jihomoravských firem si včera odneslo kreativní voucher v podobě poukazu na spolupráci s regionálními kreativci ve výši až 100 tisíc korun. O tom, kdo si voucher odnesl, rozhodl los.
17.04.2019 - 15:53
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Ke srážce nákladního auta s dodávkou došlo dnes před sedmou hodinou ráno na silnici u Polánky poblíž Ivančic. Šedesátiletý řidič dodávky na místě svým zraněním podlehl.
17.04.2019 - 11:52
Komentáře