Reklama
reklama

Zoo Brno poprvé odchovala kriticky ohrožené dlouhokrčky McCordovy

Čtyři mláďata dlouhokrčky McCordovy se v Zoo Brno vylíhla na přelomu srpna a září 2018. Všechny malé želvy přežily nejkritičtější období a nyní už samostatně přijímají potravu.

Chovná skupina, skládající se z jednoho samce a dvou samic, přicestovala do Zoo Brno v únoru loňského roku darem ze Zoo Záhřeb. Zaměstnanci zoo želvy umístili do akvaterária, kde se mohly aklimatizovat. „Jedná se o první odchov tohoto v přírodě kriticky ohroženého druhu nejen v rámci Zoo Brno, ale i celé Unie českých a slovenských zoologických zahrad,“ uvedl kurátor chovu ryb, obojživelníků a plazů Zoo Brno Petr Šrámek.

První snůšku 13 vajec našli zaměstnanci zoo ve vodě, načež je přemístili do inkubátoru. „Pobytem ve vodě se jejich šance na přežití snížily, proto nás velmi potěšili, když se během dvou týdnů vylíhly postupně čtyři malé želvy,“ upřesnil Šrámek.

Dlouhokrčka McCordova obývá v přírodě pouze malý indonéský ostrov Roti, kde se nachází na několika desítkách čtverečních kilometrů v jezerech a bažinách. Dorůstá délky až 24 centimetrů, přičemž samice snáší až 13 vajec. Živí se hmyzem, malými rybami a pulci. Je aktivní převážně v noci. Nejsou přesné údaje k tomu, jakého věku se dožívá. Podobné druhy dosahují 30 až 40 let.

Na Červeném seznamu ohrožených druhů jsou dlouhokrčky vedeny jako kriticky ohrožené. Hlavní hrozbu pro tyto vzhledově velmi atraktivní a nevšední želvy představují lidé. Kromě úbytku biotopů totiž musí čelit zejména ilegálnímu lovu pro potřeby obchodu s domácími mazlíčky.

Zdroj: TZ

Autor: 
Pavel Podešva
Aktuálně
Chcete si dát řádně do těla, ponořit se do vodní lázně, nebo se jen tak povalovat na slunci u bazénu? Není nic snazšího než zajít do fitness či wellness centra, případně na koupaliště. Komu by se...
24.08.2019 - 11:30
Cestující městskou hromadnou dopravou si budou muset zvyknout na další výluku. Tentokrát se však jedná o jednu z největších a nejdelších. Řeč je o výluce tramvaje číslo 1, která se dotkne zejména...
24.08.2019 - 08:13
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Více než rok potrvá dopravní omezení v Bohunické ulici. Dělníci zde budou rekonstruovat vodovod a stoku, které jsou v havarijním stavu a na hranici životnosti. Stavební práce začnou v září.
23.08.2019 - 07:00
O velkém štěstí může hovořit mladík, jehož včera v podvečer u haly Rondo smetla tramvaj. Ze střetu vyvázl se středně těžkými zraněními. Příčinou nehody bylo, že se místo dopravní situace věnoval...
22.08.2019 - 15:50
V pátek si Brno připomene pád totality pobaltských států Foto: MMB
Národními barvami Litvy, Lotyšska a Estonska se v pátek večer rozsvítí Mahenovo divadlo, Husa na provázku a fontána u Janáčkova divadla. Město se tak symbolicky připojí k iniciativě Díky, že můžem,...
22.08.2019 - 11:42
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Od 30. září čeká na řidiče parkující v Brně řada změn. Nová pravidla představili brněnští radní už v březnu. Nyní odstartovala informační kampaň, díky níž se každý může seznámit s novinkami.
22.08.2019 - 07:00
Komentáře