Reklama
reklama

Znojmo má druhou národní kulturní památku. Loucký klášter

Na prestižní seznam památek se po 55 letech dostala i druhá znojemská pamětihodnost. Zatím byla od roku 1962 jedinou národní kulturní památkou města rotunda sv. Kateřiny, koncem února k ní přibyl i Loucký klášter.

Areál bývalého premonstránského kláštera, který je dokladem pozdně barokního umění na jižní Moravě, byl na čekací listině několik let. „Žádost o udělení statutu Národní kulturní památky jsme v březnu 2015 podali s vizí, že pokud by areál Louckého kláštera získal statut národní kulturní památky, znamenalo by to lepší výchozí podmínky pro podávání žádostí o dotace, ať už jde o dotační programy národní nebo nadnárodní,“ uvedl starosta Znojma Vlastimil Gabrhel s tím, že radnici rozhodnutí příjemně překvapilo.

Klášter vlastní od roku 2010 město, na které jej bezúplatně převedl stát. V loňském roce se památka dočkala první etapy výměny oken, opravoval se i průjezd Louckého kláštera a již dříve proběhla rekonstrukce jízdárny a opravy fasády bývalé konírny. Právě zde vzniká penzion, který buduje soukromý podnikatel ze Znojma. Část kláštera, především suterénní části nového konventu a jízdárnu využívají vinaři ze Znovína. V klášterních prostorech zraje víno a konají se akce pro návštěvníky. Obnovení se nově možná dočká i park Louckého kláštera. Radnice chystá zpracování studie, která by měla propojit levý břeh řeky od Dyjské ulice až po klášterní park.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Stany záchranářů Foto: ZZS JMK
Olympijský park na výstavišti plný různých sportů s sebou přináší i drobná zranění. Hned první týden stihli záchranáři ošetřit téměř dvacítku pacientů.
15.02.2018 - 11:45
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Pes, který utekl majitelce do psího výběhu, pomohl policii s odhalením osoby v pátrání. Majitelka zatoulaného psa jej našla u strážníků, kteří si ověřili totožnost ženy. Ukázalo se, že právě...
15.02.2018 - 07:48
Komentáře