Reklama
reklama

Změna: Obchody jsou seniorům vyhrazeny od 7 do 9 hodiny. Co na to Brňané?

Na včerejší večerní tiskové konferenci vláda změnila čas, kdy mohou nakupovat pouze lidé starší 65 let. Pro lékárny omezení neplatí. Jaké mají Brňané s opatřením zkušenosti?

Změna platí od pátečního rána ve všech prodejnách s potravinami, v drogeriích a na poště. Určené hodiny se naopak netýkají lékáren. Nově mohou v čase od 7 do 9 hodiny nakupovat i hendikepovaní s průkazem ZTP i jejich doprovod a zaměstnanci pečovatelských služeb.

Důvodem je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha to, že důchodci jsou zvyklí pořizovat potraviny především ráno.

Výhradně senioři měli původně nakupovat mezi 10. až 12. hodinou. Nejasnosti mnohdy již ve čtvrtek vznikly v tom, zda mohou do obchodů i v jiných časech. „Občas to někdo nepochopí, třeba dnes 8:45 v Albertu nadává místní sekuriťák staršímu pánovi, co tam leze, že má přijít až po 10,” uvedl ve čtvrtek svou zkušenost na sociální síti pan Dejan.

Opatření nákupy starším lidem mimo vyhrazený čas přímo nezakazuje, slouží pouze jako doporučení a ochrana jejich zdraví. Kontaktem s větším počtem osob totiž ohrožují především sami sebe.

Změna času v pátek ráno překvapila některé pracující. „Je to trošku komplikace, ideální pro mě bylo nakoupit si cestou do práce, když mi třeba došlo pečivo. Ale těch komplikací je teď tolik, že to asi nehraje velkou roli. Musíme si na to zvyknout. A je pravda, že starší lidi jsou méně přizpůsobivější změnám, takže musíme tolerovat i to, myslí si Karel Zajíček, který jezdí každý den do zaměstnání v centru Brna. 

Spokojená je naopak důchodkyně paní Anna Veselá. „Jít nakoupit v 10 hodin je pro mě pozdě. Chodím pomalu a než dojdu domů, tak jsem pak nestíhala s obědem,” popsala.

Obezřetnější je v názoru pan Pavel. „Je důležité, aby důchodcům, kterých se ta nemoc týká hodně ale někdo vysvětlil, jaký je stav. Nemají tolik informací a ne vždy chápou, jaké je riziko. To, co je teď, není o tom, že mají chodit v ten chráněný čas nakupovat každý den, ale myslet dopředu, nakoupit to základní a na několik dní, aby neohrožovali kupováním dvou rohlíků sami sebe. Stačilo to vidět včera,” popsal.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Různorodé zboží v ceně přes tři a půl tisíce korun údajně provezl kolem pokladen líšeňského supermarketu třiatřicetiletý muž.
29.09.2020 - 07:29
Jedni patří k jejich zastáncům a hojně je využívají, druzí by je nejraději nechali z města, a především z chodníků a silnic zmizet pryč. O čem je řeč? Přece o sdílených elektrokoloběžkách!
28.09.2020 - 08:16
Brněnské noční rozjezdy slaví letos v září 20 let provozu. Kořeny systému, kterým se inspirovala řada českých i evropských měst, však sahají až do 40. let minulého století. Dnes se každou půlhodinu...
26.09.2020 - 08:26
Zachránit čerstvě narozenou samičku divočáka se letos podařilo odchytáři brněnské městské policie Pavlu Antonínovi. Strážník ji během své služby našel u Brněnské přehrady, kde pobíhala ještě s...
25.09.2020 - 14:37
ČEZ po několika letech sníží cenu elektřiny pro fixované i nefixované produkty. Výrazná sleva čeká na české domácnosti u ČEZ i v případě plynu.
25.09.2020 - 07:01
Plastový pytel a v něm plastový odpad – ten dokáží tři studenti architektury z Fakulty stavební VUT proměnit za pár hodin v užitečný doplněk. Barevné plastové desky pak budí dojem abstraktních maleb...
24.09.2020 - 09:53
Komentáře