Reklama
reklama

Změna: Obchody jsou seniorům vyhrazeny od 7 do 9 hodiny. Co na to Brňané?

Na včerejší večerní tiskové konferenci vláda změnila čas, kdy mohou nakupovat pouze lidé starší 65 let. Pro lékárny omezení neplatí. Jaké mají Brňané s opatřením zkušenosti?

Změna platí od pátečního rána ve všech prodejnách s potravinami, v drogeriích a na poště. Určené hodiny se naopak netýkají lékáren. Nově mohou v čase od 7 do 9 hodiny nakupovat i hendikepovaní s průkazem ZTP i jejich doprovod a zaměstnanci pečovatelských služeb.

Důvodem je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha to, že důchodci jsou zvyklí pořizovat potraviny především ráno.

Výhradně senioři měli původně nakupovat mezi 10. až 12. hodinou. Nejasnosti mnohdy již ve čtvrtek vznikly v tom, zda mohou do obchodů i v jiných časech. „Občas to někdo nepochopí, třeba dnes 8:45 v Albertu nadává místní sekuriťák staršímu pánovi, co tam leze, že má přijít až po 10,” uvedl ve čtvrtek svou zkušenost na sociální síti pan Dejan.

Opatření nákupy starším lidem mimo vyhrazený čas přímo nezakazuje, slouží pouze jako doporučení a ochrana jejich zdraví. Kontaktem s větším počtem osob totiž ohrožují především sami sebe.

Změna času v pátek ráno překvapila některé pracující. „Je to trošku komplikace, ideální pro mě bylo nakoupit si cestou do práce, když mi třeba došlo pečivo. Ale těch komplikací je teď tolik, že to asi nehraje velkou roli. Musíme si na to zvyknout. A je pravda, že starší lidi jsou méně přizpůsobivější změnám, takže musíme tolerovat i to, myslí si Karel Zajíček, který jezdí každý den do zaměstnání v centru Brna. 

Spokojená je naopak důchodkyně paní Anna Veselá. „Jít nakoupit v 10 hodin je pro mě pozdě. Chodím pomalu a než dojdu domů, tak jsem pak nestíhala s obědem,” popsala.

Obezřetnější je v názoru pan Pavel. „Je důležité, aby důchodcům, kterých se ta nemoc týká hodně ale někdo vysvětlil, jaký je stav. Nemají tolik informací a ne vždy chápou, jaké je riziko. To, co je teď, není o tom, že mají chodit v ten chráněný čas nakupovat každý den, ale myslet dopředu, nakoupit to základní a na několik dní, aby neohrožovali kupováním dvou rohlíků sami sebe. Stačilo to vidět včera,” popsal.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
K již zavedeným omezením v jízdních řádech vlaků se přidávají další. V jihomoravském kraji nebudou moci lidé využívat některé spoje. Důvodem je nižší počet cestujících v souvislosti s vyhlášeným...
04.04.2020 - 08:26
Nebezpečnou zábavu v době karantény zvolili dva nezletilí sourozenci z Brna. Bez vědomí prarodičů si vypůjčili jejich vozy a rozhodli se pro projížďku nočním městem. Patnáctiletá dívka při honičce s...
03.04.2020 - 12:34
Přeplněné školky a stále rostoucí popularita Bystrce u těch, kdo si vybírají novou adresu pro život. To jsou důvody, proč brněnští radní chystají výstavbu nové školky při ulici Nad Dědinou.
03.04.2020 - 08:30
Od poloviny dubna neodbočí řidiči ze Žerotínova náměstí na ulici Veveří. Začnou zde totiž opravy tramvajové trati a inženýrských sítí.
02.04.2020 - 14:24
Často přeplněné kontejnery hyzdící Burianovo náměstí v brněnských Žabovřeskách brzy nahradí novinka. Tři podzemní zásobníky, každý o objemu 3 tisíce litrů.
02.04.2020 - 08:00
Propadl vám v posledních dnech řidičák? Na úřad nyní nechoďte, vyzývá Brňany vedení města. Magistrát je sice ve zkrácených úředních hodinách v provozu, některé úkony ale během nouzového stavu řešit...
01.04.2020 - 13:57
Komentáře