Reklama
reklama

Zítřejší celorepubliková stávka ochromí autobusy v kraji. MHD v Brně však bude fungovat

Celorepubliková stávka řidičů autobusů proběhne od středeční do čtvrteční půlnoci a přidá se k ní velká část řidičů jezdících v Jihomoravském kraji. Obyvatelé Brna se bát nemusí, řidiči MHD se ke stávce nepřipojí. Problém však může nastat v okrajových částech, kde autobusovou dopravu zajišťuje jiný dopravce, něž DPMB.

Odbory naplánovaly stávku jako celorepublikový protest proti nízkým mzdám a bylo na jednotlivých krajích, jak se ke stávce postaví. Velká část řidičů jezdících v závazku veřejné služby v rámci Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje (IDS JMK) se rozhodla ke stávce připojit a cestující se tedy musí připravit na čtvrteční komplikace v dopravě. Stávka se dotkne více než poloviny autobusů. Podle dopravců bude částečně zajištěna doprava na 97 linkách a zcela bez omezení pojede pouze jednašedesát linek z celkového počtu 217 regionálních autobusových linek. Nejvíce omezení pocítí cestující ve východní části kraje, konkrétně na Vyškovsku, Kyjovsku a Břeclavsku.

V den stávky cestující nejrychleji získají informace přes mobilní aplikaci IDS JMK POSEIDON nebo iRIS, které poskytují odjezdy ze zastávek. „Ve všech námi provozovaných informačních systémech se budeme snažit zobrazovat pouze spoje, u kterých budeme mít potvrzeno, že pojedou,“ uvedl ředitel KORDIS JMK Jiří Horský. Cestující mohou využít i speciálně zřízenou webovou stránku www.idsjmk.cz/odjezdy, kde po zadání názvu zastávky a potvrzení uvidí aktuální odjezdy. „Stejně tak bude naší snahou dát i konkrétní informace na zastávkové informační panely,“ doplnil Horský s tím, že pro vyhledání spojení doporučil využívat webový vyhledávač na webu www.idsjmk.cz a v aplikaci Poseidon. Ty budou obsahovat jen spoje, o nichž bylo nahlášeno, že pojedou. 

Cestující v Brně si mohou oddechnout. Stávka se nedotkne městské hromadné dopravy, kterou zajišťuje Dopravní podnik města Brna. Ta pojede po Brně podle platných jízdních řádů. Stejně tak se dopravní podnik bude snažit nahradit i většinu autobusových linek regionálních dopravců na území města Brna na linkách 1 – 99.

Stávkou chtějí odbory upozornit na naplňování vládního nařízení o navýšení mezd řidičů v autobusové dopravě. Podle informací Jihomoravského kraje však dopravci v rámci IDS JMK vyplácejí mzdy tak, jak podle nařízení mají. Dá se tedy říci, že stávka dopravců v Jihomoravském kraji je spíše symbolická a slouží především k vyjádření podpory kolegům z jiných krajů, kde k navýšení mezd ještě nedošlo. Bohužel se však jistými oběťmi v tomto aktu stávají cestující, kteří pravidelně využívají autobusové spoje a na čtvrtek si budou muset hledat náhradní dopravu.

Autor: 
Lenka Šimková
Aktuálně
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Už to bude téměř měsíc, kdy se silnice v brněnském středu zahalily do modré barvy. Jak se vede modrým zónám a jak funguje rezidentní parkování v reálu?
23.09.2018 - 18:18
K neobvyklému obyvateli řeky Svitavy vyrazili v pátek dopoledne strážníci do Tkalcovské ulice.
23.09.2018 - 08:54
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Komentáře