Reklama
reklama

Zítřejší celorepubliková stávka ochromí autobusy v kraji. MHD v Brně však bude fungovat

Celorepubliková stávka řidičů autobusů proběhne od středeční do čtvrteční půlnoci a přidá se k ní velká část řidičů jezdících v Jihomoravském kraji. Obyvatelé Brna se bát nemusí, řidiči MHD se ke stávce nepřipojí. Problém však může nastat v okrajových částech, kde autobusovou dopravu zajišťuje jiný dopravce, něž DPMB.

Odbory naplánovaly stávku jako celorepublikový protest proti nízkým mzdám a bylo na jednotlivých krajích, jak se ke stávce postaví. Velká část řidičů jezdících v závazku veřejné služby v rámci Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje (IDS JMK) se rozhodla ke stávce připojit a cestující se tedy musí připravit na čtvrteční komplikace v dopravě. Stávka se dotkne více než poloviny autobusů. Podle dopravců bude částečně zajištěna doprava na 97 linkách a zcela bez omezení pojede pouze jednašedesát linek z celkového počtu 217 regionálních autobusových linek. Nejvíce omezení pocítí cestující ve východní části kraje, konkrétně na Vyškovsku, Kyjovsku a Břeclavsku.

V den stávky cestující nejrychleji získají informace přes mobilní aplikaci IDS JMK POSEIDON nebo iRIS, které poskytují odjezdy ze zastávek. „Ve všech námi provozovaných informačních systémech se budeme snažit zobrazovat pouze spoje, u kterých budeme mít potvrzeno, že pojedou,“ uvedl ředitel KORDIS JMK Jiří Horský. Cestující mohou využít i speciálně zřízenou webovou stránku www.idsjmk.cz/odjezdy, kde po zadání názvu zastávky a potvrzení uvidí aktuální odjezdy. „Stejně tak bude naší snahou dát i konkrétní informace na zastávkové informační panely,“ doplnil Horský s tím, že pro vyhledání spojení doporučil využívat webový vyhledávač na webu www.idsjmk.cz a v aplikaci Poseidon. Ty budou obsahovat jen spoje, o nichž bylo nahlášeno, že pojedou. 

Cestující v Brně si mohou oddechnout. Stávka se nedotkne městské hromadné dopravy, kterou zajišťuje Dopravní podnik města Brna. Ta pojede po Brně podle platných jízdních řádů. Stejně tak se dopravní podnik bude snažit nahradit i většinu autobusových linek regionálních dopravců na území města Brna na linkách 1 – 99.

Stávkou chtějí odbory upozornit na naplňování vládního nařízení o navýšení mezd řidičů v autobusové dopravě. Podle informací Jihomoravského kraje však dopravci v rámci IDS JMK vyplácejí mzdy tak, jak podle nařízení mají. Dá se tedy říci, že stávka dopravců v Jihomoravském kraji je spíše symbolická a slouží především k vyjádření podpory kolegům z jiných krajů, kde k navýšení mezd ještě nedošlo. Bohužel se však jistými oběťmi v tomto aktu stávají cestující, kteří pravidelně využívají autobusové spoje a na čtvrtek si budou muset hledat náhradní dopravu.

Autor: 
Lenka Šimková
Aktuálně
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Komentáře