Reklama
reklama

Židenická obřadní síň se bourat nebude. Radní zrušili rozhodnutí o demolici

Funkcionalistická obřadní síň od architekta Ivana Rullera dostala šanci na vzkříšení. Rada města Brna zrušila usnesení z roku 2011, ve kterém město odsouhlasilo její zbourání. Budova z roku 1983, která není využívaná již deset let, tak i díky tlaku veřejnosti a úsilí současného vedení Židenic nezmizí z funkcionalistické mapy Brna.

Obřadní síň v Židenicích má vysokou architektonickou hodnotu, což potvrdily také posudky odborníků, které město oslovilo. Jedná se významnou funkcionalistickou stavbu inspirovanou érou třicátých let, ve které je zachováno mnoho uměleckých děl známých výtvarníků. Ve prospěch obnovy síně se již dříve vyjádřilo mnoho architektů i brněnských osobností. Ve svých vyjádřeních se odborníci shodují v názoru, že se jedná o zcela výjimečnou stavbu, kterou, ač ve velmi špatném stavu, lze restaurovat, neboť nevykazuje zásadní statické poškození. Jednohlasně tvrdí, že její demolice by byla nenapravitelnou škodou. Za zachování obřadní síně se před pár týdny postavil i její autor Ivan Ruller.

Objekt obřadní síně je majetkem města Brna. Stavba je vybavena výtvarnými díly předních umělců dané doby. V síni je dochovaná například plastika Olbrama Zoubka, skleněná stěna od Valéra Kováče a sádrové reliéfy od Tomáše Rullera. V síni byla instalována i vitráž a obrazy od Miroslava Netíka nebo dřevěné reliéfy Jindřicha Kumpošta. „Jsem rád, že radní zrušili předchozí usnesení o demolici, přestože stavba není vyhlášena kulturní památkou. Otevírá se tím příležitost pro její rekonstrukci a obnovu původní funkce. Druhý největší hřbitov v Brně by tím získal opět funkční obřadní síň a město jako celek pak zajímavou funkcionalistickou památku vysoké hodnoty,“ řekl náměstek primátora pro územní rozvoj Martin Ander.

Prof. Ing. arch. Ivan Ruller se podílel mj. na stavbě hotelu International a Janáčkova divadla, mezi jeho významné projekty v Brně patří prosklená budova Ingstavu ve Vídeňské ulici a především technicky náročná hala Rondo. Společně se svým týmem letos zvítězil v mezinárodní urbanistické soutěži Nábřeží řeky Svratky, zabývající se novou podobou okolí největší brněnské řeky.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Komentáře