Reklama
reklama

Zelené střechy dostaly v Brně zelenou

Jsou nejen reprezentativním prvkem, který na první pohled zaujme, ale zároveň mají i svou neoddiskutovatelnou užitnou hodnotu. Zelené střechy stále více bodují. Nabízí totiž svým majitelům celou řadů výhod. V Brně se navíc zelené střechy rozhodli podpořit i místní radní.

Kromě toho, že se jedná o zajímavý estetický bod, který vaši nemovitost odliší od těch okolních, přináší zelené střechy plusů mnohem více. A to nejen vám osobně, ale pozitivní vliv mají například i na kvalitu ovzduší. Mimo to zajistí v domě menší hlučnost, ochraňují hydroizolaci před UV zářením, udržují tepelnou stabilitu a vylepšují mikroklima v domě i kolem něj. V neposlední řadě bojují s problémem, který je aktuálně na pořadu dne, s nepříznivými změnami klimatu. Zelené střechy představují vhodné primární řešení díky tomu, že působí přímo v místě vzniku srážkových vod. Zadržená voda je pomalu spotřebována pro lokální ochlazení blízkého okolí stavby a současně zlepšuje mikroklima celých uličních celků, pokud je výskyt zelených střech v dané lokalitě četnější. „Voda, která po dešti odteče do kanálu, je promarněná příležitost. Vodohospodáři a ekologové se snaží pozdržet a zpomalit vodu v přírodě, aby měla čas se vsáknout. To je jedna z možností ochrany životního prostředí, celospolečenská. Společnost se ale skládá z jednotlivců a i ti mohou pro životní prostředí něco udělat, byť by to byla drobnost. Město jim chce novými dotačními programy pomoci a zároveň tím prospět i svému ovzduší a zeleni,“ uvedl první náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Od června se proto mohu Brňané zapojit do dotačního programu Zeleň střechám. Ten spouští místní radní společně s programem na podporu využití srážkové vody Nachytej dešťovku. Oba programy navazují na již existující podporu oživování zeleně v brněnských vnitroblocích. Žádosti mohou zájemci podávat od počátku června do konce listopadu letošního roku, posuzovány budou kontinuálně. Podmínkou je realizace v rámci hranic jihomoravské metropole. Výše dotace bude záležet na několika faktorech. Hodnotit se bude například kategorie osoby žadatele a typ zelené střechy. Výše příspěvku se bude pohybovat v rozmezí 900 až 1400 korun na metr čtvereční, získat mohou žadatelé i finance na odborný posudek spojený s realizací projektu zelené střechy, a to až ve výši 10 tisíc korun.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Herečka Erika Stárková (35) se narodila v Novém Městě na Moravě. Mnoho diváků ji zaregistrovalo díky populárnímu seriálu Most!, ve kterém si zahrála transsexuálku Dášu. Patnáct let žila Erika...
21.09.2019 - 10:30
Z nevyužívaných areálů a brownfiledů nová místa k bydlení a vznik nových pozemků pro stavbu rodinných domů. A jeden společný jmenovatel. Územní plán.
21.09.2019 - 09:10
V Janáčkově divadle v Brně začíná nová sezóna a návštěvníci si hned první premiéru – operu Hoffmannovy povídky – užijí v kompletně renovované budově. Po rekonstrukcích foyer a zázemí dnes dělníci...
20.09.2019 - 20:08
Devět známých i méně známých osobností letos získá Cenu Jihomoravského kraje. Výjimečné persony jižní Moravy zvolili krajští zastupitelé. Mezi oceněnými je například herec Bolek Polívka nebo dráhař...
20.09.2019 - 15:49
Autobus vezl 23 cestující Foto: HZS JMK
Po střetu nákladního vozu a autobusu na ulici Vídeňská jedna cestující zemřela. Nehoda se stala včera odpoledne na tříproudové komunikaci na výjezdu z Brna, která byla během zásahu uzavřena.
20.09.2019 - 09:50
Výstava na Moravském náměstí Foto: MMB
Na Moravském náměstí si od včerejšího dne lidé prohlédnou na dvaadvaceti velkoformátových panelech fotografie, jejichž hlavním tématem je voda a její význam pro společnost.
20.09.2019 - 07:00
Komentáře