Reklama
reklama

Ze širšího centra mizí obchody. Proč?

Lukrativní adresy poblíž srdce moravské metropole. Ulice v těsné blízkosti středu města i ty mírně vzdálenější mají v poslední době společného jmenovatele a podobný osud. Obchodní prostory zejí prázdnotou a v opuštěných výlohách se místo zboží usazuje prach. Jaký je důvod?

Na ulici Milady Horákové, na frekventovaném místě pod dětskou nemocnicí, kudy denně projedou tisíce Brňanů, jsou uvolněné všechny přízemní prostory a místo lákavé adresy to zde připomíná zpustošenou periferii města, která již jen chátrá. Podobný trend lze vysledovat na Dukelské třídě v Husovicích, kterou zřejmě čeká podobná budoucnost. Od centra města se sice nachází dál a zdaleka se nejedná o tak lukrativní lokalitu, obchodní prostory zde však dlouhodobě opuštěné v hojné míře nebyly.

V posledních měsících jich odsud však zmizelo hned několik a další živnostníci nad ukončením svého provozu rovněž přemýšlejí. „Zatím přežíváme, otázkou je, jak dlouho nám to vydrží,“ podělila se o obavy majitelka malého obchodu. Zatím ji drží v podnikání pouze to, že dům, ve kterém se prostory nachází, zároveň i vlastní.

Důvodů, proč se tak děje, je podle živnostníků hned několik. První nástrahou jsou stále vysoké nájmy za prostory, které podnikatelé jen s obtížemi zvládají platit. Brno v tomto ohledu patří k nejdražším městům. Druhá se přidala v nedávné době, elektronická evidence tržeb. Od prvního března začala druhá vlna evidence a řada maloobchodníků až těsně do jejího spuštění váhala, zda se jich její start týká, či nikoliv. Podobný problém řešila například květinářka Pavlína Olšanská. Prodává totiž zboží za hotové peníze či přes platbu platební kartou, zároveň si u ní zákazníci nechávají vázat kytice. Vztahuje se tak na ni pravidlo o doplňkové činnosti. V uplynulém roce u ní tvořily tržby z maloobchodu méně než 49 % a ne více než 175 tisíc korun a evidovat zatím proto nemusí. Povinnost se však vztahovala například na majitele obchodu s módou v Husovicích, a tak obchod zákazníkům uzavřeli.

Prázdné výlohy se čím dál častěji objevují i na ulici Cejl. Zde podnikání příliš nepřeje horší pověst lokality, zavedení nových pravidel ale bylo pro mnohé obchodníky klíčové. Rychlostí hub po dešti mizí i obchůdky na další známé adrese v těsné blízkosti historického jádra města, na Pekařské ulici. „Bydlel jsem zde tři roky a obchody čas od času změnily sortiment, nikdy ale nezůstávaly prázdné dlouho. Teď to tady vypadá jinak,“ uvedl restauratér, jehož jméno naše redakce zná. O problémech na této adrese ví své. Život mu nekomplikuje EET, ale předpisy magistrátu a radnice Brna- -střed, které se týkají provozu letních zahrádek u restaurací. Jednu totiž v nedaleké lokalitě vede. „Věc řeší památkáři i radní a vždy se najde něco nového. Stále však o naší zahrádce jednáme, měli jsme ji zde několik let a vždy bez problémů,“ dodává.

Jako nesmyslné hodnotí například to, že prostor mohou ohraničovat pouze přízemní květináče. „Co budeme dělat, když nějaký host o ně zakopne a přepadne, to netuším. Třeba škody bude kvůli tomuto nařízení hradit kdo? My, město nebo nikdo,“ ptá se. Z dvojích pravidel jsou však rozpačití i jiní restauratéři. Radnice s nimi sice v polovině února vedla jednání, jasno však všichni nemají. K opuštěným obchodům by se tak brzy mohly přidat i některé podniky. „Zahrádka má na naše přežití přes léto zásadní vliv. Za její pronájem městu uhradíme nemalé peníze, některé podmínky jsou pro nás ale téměř likvidační. Na podzim jsme se museli sžít s elektronickou evidencí, nyní možná přijdeme o zahrádku,“ dodává restauratér.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře