Reklama
reklama

Zamražení budoucí generace nabízí unikátní kryobanka na brněnské klinice

S problémem početí dítěte se v České republice potýká už zhruba čtvrtina párů, problémy s plodností mají rovnocenně muži i ženy. Řada těchto problémů je spojena s vyšším věkem a odkládáním dítěte do doby, kdy už spermie muže a vajíčka ženy nemusejí být tak kvalitní. Největší tuzemská klinika reprodukční medicíny brněnský Reprofit spustila programy Kompletace rodiny a zachování plodnosti českých mužů a žen. V unikátní kryobance, které jsou v České republice pouze dvě, nabízí zamražení budoucí generace.

Navíc: V unikátní kryobance nabízí lékaři nejen zamražení budoucí generace. Páry, které plánují pomocí umělého oplodnění přivést na svět dalšího sourozence, si mohou nechat zamrazit reprodukční buňky od stejného dárce či dárkyně.

„Víme, že rozhodnutí o použití darovaných reprodukčních buněk namísto vlastních je pro neplodné páry zcela zásadní, a proto nabízíme možnost uchování stejných darovaných buněk pro jejich budoucí léčbu. Žena, která již umělé oplodnění úspěšně podstoupila a plánuje s partnerem další dítě, tak dostává šanci počít sourozence, který bude geneticky příbuzný,“ vysvětlil ředitel kliniky Reprofit Marek Koudelka.

Techniku zamražení spermií zvládají české kliniky bravurně již desítky let. Uchování vajíček je ale mnohem větší oříšek. Jde o velkou buňku s vysokým obsahem vody - na rozdíl od spermie. Při zamrazování vajíčka vytváří voda krystalky ledu, a ty poškozují genetický materiál. „Až v posledních letech, s rozvojem techniky ultrarychlého mražení zvané vitrifikace, máme uspokojivé výsledky a zamražením vajíček nesnížíme jejich kvalitu,“ podotkl Koudelka.

Zmrazování probíhá ve speciální kryobance pomocí tekutého dusíku při teplotě -196 stupňů Celsia a reprodukční buňky tak vydrží až desítky let. Podle lékařů je pak rozdíl mezi čerstvými vajíčky či embryi a zamraženými zanedbatelný. „Naše klinika se podílela na mezinárodní pilotní studii zcela nového systému pro vitrifikaci vajíček a jako první na světě zaznamenala úspěch v podobě dítěte narozeného touto technikou,“ podotkl odborný garant kliniky profesor Ladislav Pilka, který stál u zrodu prvního dítěte ze zkumavky v České republice.

Zamražení vajíček pro uchování ženské plodnosti doporučují lékaři nejen v případě, kdy žena odkládá otěhotnění na později, ale také v případě hrozící ztráty plodnosti z důvodu onkologické léčby nebo například v případě neočekávané absence partnerových spermií v léčebném cyklu (IVF). Mužům lékaři doporučují zmrazit spermie v mladém věku, kdy je jejich kvalita ještě dostatečně vysoká. Zmrazovat lze také embrya.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Komentáře