Reklama
reklama

Zamražení budoucí generace nabízí unikátní kryobanka na brněnské klinice

S problémem početí dítěte se v České republice potýká už zhruba čtvrtina párů, problémy s plodností mají rovnocenně muži i ženy. Řada těchto problémů je spojena s vyšším věkem a odkládáním dítěte do doby, kdy už spermie muže a vajíčka ženy nemusejí být tak kvalitní. Největší tuzemská klinika reprodukční medicíny brněnský Reprofit spustila programy Kompletace rodiny a zachování plodnosti českých mužů a žen. V unikátní kryobance, které jsou v České republice pouze dvě, nabízí zamražení budoucí generace.

Navíc: V unikátní kryobance nabízí lékaři nejen zamražení budoucí generace. Páry, které plánují pomocí umělého oplodnění přivést na svět dalšího sourozence, si mohou nechat zamrazit reprodukční buňky od stejného dárce či dárkyně.

„Víme, že rozhodnutí o použití darovaných reprodukčních buněk namísto vlastních je pro neplodné páry zcela zásadní, a proto nabízíme možnost uchování stejných darovaných buněk pro jejich budoucí léčbu. Žena, která již umělé oplodnění úspěšně podstoupila a plánuje s partnerem další dítě, tak dostává šanci počít sourozence, který bude geneticky příbuzný,“ vysvětlil ředitel kliniky Reprofit Marek Koudelka.

Techniku zamražení spermií zvládají české kliniky bravurně již desítky let. Uchování vajíček je ale mnohem větší oříšek. Jde o velkou buňku s vysokým obsahem vody - na rozdíl od spermie. Při zamrazování vajíčka vytváří voda krystalky ledu, a ty poškozují genetický materiál. „Až v posledních letech, s rozvojem techniky ultrarychlého mražení zvané vitrifikace, máme uspokojivé výsledky a zamražením vajíček nesnížíme jejich kvalitu,“ podotkl Koudelka.

Zmrazování probíhá ve speciální kryobance pomocí tekutého dusíku při teplotě -196 stupňů Celsia a reprodukční buňky tak vydrží až desítky let. Podle lékařů je pak rozdíl mezi čerstvými vajíčky či embryi a zamraženými zanedbatelný. „Naše klinika se podílela na mezinárodní pilotní studii zcela nového systému pro vitrifikaci vajíček a jako první na světě zaznamenala úspěch v podobě dítěte narozeného touto technikou,“ podotkl odborný garant kliniky profesor Ladislav Pilka, který stál u zrodu prvního dítěte ze zkumavky v České republice.

Zamražení vajíček pro uchování ženské plodnosti doporučují lékaři nejen v případě, kdy žena odkládá otěhotnění na později, ale také v případě hrozící ztráty plodnosti z důvodu onkologické léčby nebo například v případě neočekávané absence partnerových spermií v léčebném cyklu (IVF). Mužům lékaři doporučují zmrazit spermie v mladém věku, kdy je jejich kvalita ještě dostatečně vysoká. Zmrazovat lze také embrya.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Komentáře