Reklama
reklama

Výzkum: Dechovou zkoušku řidičů může ovlivnit kapalina do odstřikovače

Na ochutnávku rumových pralinek nebo užití kapek proti kašli se vymlouvají řidiči, kterým policisté při kontrole naměří alkohol v dechu. Většinou jim tyto výmluvy nejsou nic platné. Brněnští lékaři ale zjistili, že řidič může „nadýchat“, aniž by pil alkohol. Stačí k tomu mít puštěné topení a odstřikovače, ze kterých na sklo prýští nemrznoucí směs.

Vysokou hodnotu - 0,7 promile alkoholu - naměřil policejní přístroj v dechu řidiče, který si v uzavřené kabině auta pustil topení a zároveň omýval přední sklo nemrznoucí směsí z odstřikovačů. „Takové číslo promile alkoholu v dechu náš šokovalo. Dá se přirovnat k výsledku po vypití dvou deci rumu na lačný žaludek,“ upozornil přednosta ústavu soudního lékařství z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Miroslav Hirt. „Použití nemrznoucí směsi obsahující etanol a glykol k odstříknutí skla zkreslí výsledek dechové zkoušky ve smyslu falešné pozitivity. Tedy ridič nadýchá, aniž by pil alkohol,“ upřesnil výsledky experimentu Hirt.

Podnětem experimentu byl zápach z nemrznoucí směsi, který každý řidič i spolujezdec vnímá. „Experimentu předcházely předběžné zkoušky, které potvrdily, že v krátké době po použití ostřikovače byla orientační zkouška ve všech případech pozitivní,“ uvedla mluvčí nemocnice Šárka Urbánková. Lékaři použili 10 automobilů, různé typy neředěných a na trhu běžně dostupných směsí. Zkoušky se zúčastnilo 13 lidí, z toho muži a ženy různého věku. Nadýchali až 0,7 promile alkoholu! Ani u jednoho ze zkoušených lidí navíc nebyla nulová hodnota před uplynutím čtyř minut! Podle výsledků experimentu je tedy nesporné, že použití nemrznoucí směsi obsahující etanol může zkreslit výsledek dechové zkoušky.

Toho, že lékaři dali opilým řidičům do ruky další výmluvu, se ale policisté nebojí. „Provádíme opakovanou dechovou zkoušku. Před tou stačí, aby řidič vystoupil z auta, dvakrát se prodýchl na čerstvém vzduchu a zkouška bude negativní,“ uvedl dopravní policista s tím, že policisté ani při první dechové zkoušce nesmí podávat přístroj řidiči do kabiny.

Jak lékaři test prováděli?

Testovali 13 dobrovolníků v deseti autech. Použili 10 druhů nemrznoucí směsi od -19 do -35 ◦C a 2 policejní přístroje.

Pozitivní hodnoty alkoholu v dechu naměřili v rozmezí 30 sekund až 13 minut.

Nejvyšší naměřená hodnota byla 0,71 promile.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře